epilepsi.gen.tr https://www.epilepsi.gen.tr Epilepsi, Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, epilepsi.gen.tr Wed, 18 Dec 2013 00:00:00 +0000 Mon, 17 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Dirençli Epilepsi https://www.epilepsi.gen.tr/direncli-epilepsi.html Fri, 16 Nov 2018 07:52:59 +0000 Dirençli epilepsi, bir çok kişide görülen bu hastalık bir beyin hastalığıdır. Her yaş grubunda olması mümkün olan bu hastalığın tedavi süreci boyunca kişiler ilaç kullanırlar. Konulan teşhisin ardından bir çok epilepsi Dirençli epilepsi, bir çok kişide görülen bu hastalık bir beyin hastalığıdır. Her yaş grubunda olması mümkün olan bu hastalığın tedavi süreci boyunca kişiler ilaç kullanırlar. Konulan teşhisin ardından bir çok epilepsi hastası nöbet ve atak geçirmemesi için veya azaltılması için ilaçlar yardımı ile hastalık kontrol altına alınmaya çalışılır. Nöroloji doktoru tarafından epilepsi hastaları takibe alınarak düzenli muayene ve kontrollere uyan hastaları gözlenmektedir. Epliepsi hastalarının yarısı ilaç tedavilerinden faydalanmaktadır. Tabii ki bu durum çok ağır olan epilepsi hastalıklarında fayda göstermeyebilir. İlerlemiş teknoloji sayesinde gündemde olan kapalı lazer ameliyatları, nöbet dirençli epilepsi hastalarında ise cerrahi müdahale gereklidir.

Epilepsi hastalığı olarak bilinen ve çeşit türü olarak tam 40 çeşit olan epilepsi hastalıklarında kişilerin nasıl ve hangi tür olan epilepsi hastalığına yakalandığı hekim tarafından belirlenmektedir. Bir çok kişinin yakalanmış olduğu bu hastalık oldukça sorunludur. Aileye düşen görevler oldukça zordur, örneğin bir epilepsi hastası nerede nöbet geçireceğini bilemez. Bu bir caddede karşıdan karşıya geçiş sırasında bile olabilir. Bir anda hasta yaşadığı bilinç kaybı nedeni ile o anda ezilebilir. Bu zaman zarfı içerisinde ise hastalar uzun zaman yakınları tarafından uzaktan da olsa takibe alınırlar. Bu durum  aile içinde hasta olan kişi açısından da oldukça zor ve streslidir. 

Dirençli epilepsi ne demektir nasıl tedavi edilmelidir: Bayanlarda oluşan epilepsi hastalarında daha farklı ve ağır oluşan epilepsilerde tedavileri daha ağırdır. Çünkü evlilikte anne olmayı isteyen, epilepsi hastası bayanlar böyle bir durumda kullandıkları ilaçları hamile kalırsa içemez. Bu durumda epilepsi atakları yoğunlaşarak kötüye gidebilir. Erkeklerde görülen bu hastalık durumu ise tabii ki onlar içinde pek hafif denilemez. Her iki taraf içinde hayata bakış açısı biraz daha zordur. Çünkü epilepsi hastaları kullanmış oldukları ilaçlar sayesinde vücutlarında hep uyuşukluk hissi yaşayabilir.

Bu nedenle sürekli uyku uyuma ve yorgunluk hissi oluşarak kendilerini kötü hissederler. Dirençli epilepsi, hastalarda gün içinde geçirdiği nöbet sayısı 15-20 kez olursa bu hasta dirençli epilepsi hastasıdır. Bu duruma nöroloji doktorları tarafından hastanın kullandığı ilaçlar etki göstermemektedir. Bu durumda epilepsi hastası genel cerrahi doktorları tarafından ameliyata alınmalıdır. Ameliyat olan hastalarda ameliyat sonrası dirençli epilepsi nöbetlerinin ve ataklarının ortadan kalkması mümkündür. Çünkü böyle bir durum karşısında hastada ilaç etki etmez. Günümüzde ileri boyutta olan teknoloji, sayesinde artık epilepsi hastalarının beyin açılmadan yapılan ameliyatlar uygulanmaya başlanılmıştır. 

Dirençli EpilepsiDirençli epilepsi hastaları nasıl beslenmelidir Epilepsi hastası olan kişilerin her türlü gerek fiziksel gerek bedensel olarak kendilerine dikkat etmeleri gerekir. Özelikle uyku, yemek, iş hayatında çok yorulmama veya en önemlisi stres gibi durumlara oldukça dikkat ederek sağlığına önem vermelidir. Dirençli epilepsi hastaları kendi hayatlarını düzen içinde yaşamalılar. Tabii ki bu diğer epilepsi hastaları içinde geçerlidir. Düzeli yaşam içinde olan hastaların atak ve nöbeti daha az olmaktadır. Sağıklı olabilmek ve kalabilmek için bir çok epilepsi hastası genel muayene ve kontrollerini aksatmamalıdır. 6 ayda 1 kez mutlak nöroloji kontrollerini yaptırarak daha sağlıklı bir yaşam ve kaliteli bir hayata adım atarak yaşayabilirler.
]]>
Epilepsi Göz Kayması https://www.epilepsi.gen.tr/epilepsi-goz-kaymasi.html Sat, 17 Nov 2018 00:06:41 +0000 Epilepsi Göz Kayması, konusuna değinmeden önce Epilepsi hastalığı ve ilerleme aşamalarıyla ilgili bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Alanında uzman doktorlar 30'dan fazla nöbet türü ve 100'den fazla da farklı epilepsi sendro Epilepsi Göz Kayması, konusuna değinmeden önce Epilepsi hastalığı ve ilerleme aşamalarıyla ilgili bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Alanında uzman doktorlar 30'dan fazla nöbet türü ve 100'den fazla da farklı epilepsi sendromu tanımlamış olup, Epilepsi hastalarının %30'unda nöbetlerin kontrol edilemediği de saptanmıştır. Epilepsi, Sinir hücrelerinde aşırı yük boşalması sonucu beynin normal aktivitesinin bozularak oluşan yaygın bir nörolojik hastalık türüdür.

Epilepsi nöbeti ise bu hastalık esnasında kişinin beyninde gerçekleşen ani elektrik aktivitesinin patlamasıyla oluşmaktadır. Epilepsi nöbeti esnasında  bellek kaybı, kas sertleşmesi, boş bakışlar bilinç kaybı ve göz kayması olabilmektedir. Kişinin bir kere Epilepsi nöbeti geçirmiş olması bu hastalığı olduğunu anlamına gelmemekle birlikte tetikleyici sebep yokken bir kaç kez geçirilen epilepsi nöbeti karakterize bir durum olabilmektedir.

Epilepsi Nöbetinin Aşamaları Nelerdir

Kişi bu nöbeti geçirmeye başlayacağının herhangi bir durumun sinyali ile sezebilir. Aura olarak bilinen garip duygular ile huzursuzluk içine düşerek nöbet sonrası beynin kendine gelme sürecinde uyuşukluk ve zihin karışıklığı hissedilmektedir.

Epilepsi Hastalarının Geçirdiği Nöbet Türleri Nelerdir

Bu hastalık evresinde kısa süreli dikkat kayması ile uzun süreli konvülsiyonlara kadar pek çok nöbet çeşidi bulunmaktadır. Nöbet geçirme aralıkları birden az olarak görünmesiyle birlikte günde pek çok sayıda da geçirilmektedir. Bu nöbet çeşitleri şu şekildedir:

Epilepsi Göz KaymasıParsiyel Nöbetler

Beynin yalnızca bir kısmında başlayarak bir kısmını etkilemektedir.  Parsiyel nöbetler 2 aşamada gerçekleşmektedir. Basit Parsiyel Nöbetler, nöbet esnasında kişinin bilinci yerinde olup, kişi etrafındaki insanları fark etmeye devam eder. Kişi kendini rüyadaymış gibi hissederek duygusal patlamalar ve göz bölgesinde bazı tiklerle yaşamına devam edebilmektedir.

Kompleks Parsiyel Nöbetler

Kişi bu nöbet esnasında bilincinde değişiklik yaşayarak bilinç kaybı görülmektedir. Kişi kendini sürekli rüyadaymış gibi hissetmektedir. Pek çok çeşidi bulunan Epilepsi nöbeti sırasında göz kayması durumu ise kişinin bilinci yarı olarak yerindeyken atak geçirdiği sırada en sık rastlanabilen durumdur. Kişinin bu nöbet esnasında göz bebeklerinin beyazı göz kapağının arkasına kayacak şekilde bakışları donabilmektedir. Böyle durumda olan biri görüldüğü zaman başını yere vurup çarpmaması için özellikle kafasını düzgün tutmak gerekmektedir. 

Epilepsi göz kayması durumunda özellikle bu durumun kalıcılığını yok etmek için nöbet geçiren kişi bilinçli hareket etmediğinden göz kapaklarını kapalı tutmak gerekmektedir. Ayrıca nöbet bittiği esnada da gözlerini sabit bir noktaya bakmasını sağlayarak hareket ettirmemek de göz kaymasının kalıcı kusur olmasını engelleyici hareketlerdendir.

]]>
Epilepsi Nöbeti https://www.epilepsi.gen.tr/epilepsi-nobeti.html Sun, 18 Nov 2018 00:05:50 +0000 Epilepsi nöbeti; beynin doğal aktivitesinin sinir hücrelerinde aşırı yük boşaltılması sonucu bozulan yaygın bir nörolojik hastalıktır. Epilepsi nöbeti beyinde gerçekleşen bir çeşit ani elektirik akımı patlamasın Epilepsi nöbeti; beynin doğal aktivitesinin sinir hücrelerinde aşırı yük boşaltılması sonucu bozulan yaygın bir nörolojik hastalıktır. Epilepsi nöbeti beyinde gerçekleşen bir çeşit ani elektirik akımı patlamasının sonucudur. Bu durum beyindeki mesajın geçici bir süre durmasına ya da mesajların karışmasına neden olabilmektedır.

Semptomlar her nöbet çeşidi ile değişkenlik göstermektedir.Bu değişkenler kas seyirmesinin, konvolüsyon, göz seyirmesi, kas gevşemesi veya sertleşmesi, bellek kaybı, boş bakışlar ve bilinç kayıpları içermektedir. Kişinin tek bir tane epilepsi nöbeti geçirmesi, o kişinin epilepsi hastalığı olduğunu göstermez. Epilepsi hastası tanımlanabilir herhangi bir tetikleyici olmadan da ortaya çıkabilir. Tekrarlayan iki ya da üstü nöbetlerde karakterize olmuş bir durumdur.  

Epilepsi nöbetinin aşamaları;

Hasta nöbetin başlayacağının sinyalini veren ara diye de bilinen garip bir his ya da bir duygu yaşayabilir bu durum kokular gibi duygusal ilizyonları sersemliği ya da huysuzluğu içerebilir
Nöbet tut diye de bilinmektedir ve nöbetin sonrasında kişi beyinin kendine gelmez sürecinde zihin karışıklığı ve uyuşukluk ile ilişkilendirilen bir durum içerisine girebilir.

Epilepsi nöbetinin türleri,

Doktorlar hastalarda kısa süreli dikkat kaymasından daha uzun süreli konvülsiyonlara kadar değişiklik gösteren otuzdan fazla değişik nöbet türü tanımlanmıştır. Epilepsi nöbetleri değişken olup bazı hastalarda senedi bir yada daha az nöbet görülürken bazıları hastalarda günde birkaç kez nöbet yaşayabilirler. Epilepsi nöbetleri çoğunlukla beyindeki anormal elektrik akımının alanlarına bağlı olarak iki ana grupta toplanır. Bunlar potansiyel yada jeneralize nöbetler olarak ayrılmaktadırlar

Epilepsi NöbetiParsiyel nöbetler: Bu türdeki epilepsi nöbeti beynin yalnızca bir tarafında başlar ve sadece  o tarafı etkiler.

Basit nöbet: Epilepsi nöbeti devam etmesine rağmen kişinin bilinci yerindedir ve kişi etrafında olanların farkında olmaya devam eder.
Anormal bir seyirme, uyuşukluk, sersemlik, terleme, algı ve hafıza bozukluğu, bulantı ve dejavu hissi görülebilir. 

Kompleks: Epilepsi nöbeti geçiren kişide bilinç ve algı kaybı yaşanabilir. Epilepsi hastası rüyadaymış gibi bir durum yaşayabilir. Bunlar tik ve göz kırpmaları gibii garip ve tekrar eden davranışlar, duygusal patlamalar şeklinde görülür. Bu da zihin karışıklıklarına neden olur. 

Absans Nöbetler: Epilepsi nöbeti geçiren kişinin boşluğa dalıp gitmiş şeklinde göründüğü nöbet türüdür. Haliyle hastada atak zamanlarında bilinç kaymaları görülür. Genellikle çocukluk döneminde başlar ve dikkat eksikliği ile karıştırılabilmektedir.
]]>
Epilepsi Genetik Mi https://www.epilepsi.gen.tr/epilepsi-genetik-mi.html Sun, 18 Nov 2018 02:39:01 +0000 Epilepsi Genetik mi; Evet Epilepsi genetik bir hastalıktır. Halen günümüzde bile tedavisi çok zor olan bir hastalık olup, günümüzün hala tam tedavisi olmayan bir hastalığıdır. Epilepsi hastalığı beyin fonksiyonlarında bozukl Epilepsi Genetik mi; Evet Epilepsi genetik bir hastalıktır. Halen günümüzde bile tedavisi çok zor olan bir hastalık olup, günümüzün hala tam tedavisi olmayan bir hastalığıdır. Epilepsi hastalığı beyin fonksiyonlarında bozukluk sonucunda vücudun kasılması, kendini kaybetme gibi semptomları olan ve tedavisi zor olan bir hastalıktır. Hastalığın belirtileri kişinin yaşına ve şahsına göre değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda psikolojik hastalıklar ile de karşılaşılsa bile yapılacak tetkik ve analizlerin ışığında tanısı konabilmektedir. Epilepsi hastalığı beyinde olan bir hastalık olduğundan ve beyinde bizim dış dünyası ile bağlantımızı sağlayan bir organ olduğundan çok önemli bir hastalıktır. Beyin organı yaklaşık olarak yüz milyar hücreden meydana gelen karmaşık bir sisteme sahiptir. Bu karmaşık sistem içerisinde, Epilepsi hastalığı günümüze kadar çözülemeyen bir sorundur. Epilepsi hastalığı halk arasında sara olarak bilinen bir hastalıktır. Hastalığın oluşma anı ve gidişatı beyin fonksiyonlarında oluşan bir bozukluğa bağlıdır. Beyin hücrelerinde oluşan anormal elektrik aktivitelerinin yayılması sonucunda ortaya çıkar. Beyin vücudu yöneten ve idare eden organ olduğundan, bu elektriksel aktivitenin gerçekleşmesi vücutta bulunan bir çok organ ve sistemleri etkilemektedir.

Epilepsi hastalığının hastadaki oluşum şekli;
 • Kasların gerilmesi, 
 • Otonom sisteminin etkilenmesi,
 • Sindirim sisteminin etkilenmesi,
 • Göz ve kalp organlarına aynı anda etkilemesi, hastalarda  değişik semptomlara neden olarak gelen bir hastalıktır. 
Epilepsi hastalığı tek halkın bildiği gibi bir vücut kasılması oluşan bir hastalık değildir. Aslında bunun yanında göz seyirmesi, sadece kusma, bazen sadece sıcak basması veya bazende sadece derin dalmalar ile seyreden bir hastalıktır. Toplumun bildiği vücut kasılması ve hastanın kendini kaybetmesi sadece onların bildiği bir kısımdır. 

Epilepsi Genetik MiEpilepsi genetik mi;

Epilepsi hastalığın belirtileri yaşa ve hastaya göre değişir demiştik buna en güzel örnek yeni doğanlardır. Yeni doğan bebeklerde Epilepsi hastalığının belirtileri yutkunma ve yalanma şeklinde görülür. Ayrıca ayaklarda tıpkı bisiklet pedalı çevirir gibi bir durumda gözlemlenebilir. Süt çocukluğu döneminde ise hastada bütün vücutta kasılmalar, dalmalar, gibi belirtileri görülür. Bu hastalığın erişkinlerde olan belirtileri dahada farklı bir şekilde görülür. Hayal görme, kol ve bacaklarda uyuşma, belli başlı anıları hatırlayamama, kol ve bacaklarda kasılma veya bütün vücudun kasılması şeklinde Epilepsi hastalığı, belirtiler gösterebilir. En son yetişkinlerdeki belirtileri ise, belli zaman boşlukları, tüm vücudun hareketlerini kontrol edememe, baş dönmeleri, belirli yerlerde uyuşmalar, kusmalar gözlemlenir. Yani yaş ilerledikçe hastalığın belirtileri de ilerler ve çoğalır. Aslında Epilepsi hastalığı vücudun fonksiyon dışı hareket etmesine neden olan bir hastalıktır. Herhangi bir fonksiyon dışı hareket Epilepsi hastalığının belirtisi olabilir. O yüzden ilk bayılma gibi belirtilerde hastalar öncelikle kardiyolojide muayene olur ve ona göre dahiliye bölümüne yönlendirilir. Bu oluşumlar araştırılıp Epilepsi hastalığı tanısı konur. Yani anlam veremediğimiz vücut fonksiyonu dışında gelişen hastalıklar Epilepsi hastalığına işarettir.

Epilepsi hastalığının nedenleri;
 • Kafa yaralanmalarında,  
 • Beyin tümörleri,
 • Felç,
 • Zihinsel gerilik,
 • Genetik yatkınlık gibi nedenleri vardır. Genellikle ailede Epilepsi hastalığı olan biri var ise, aileye yeni gelen bireylerde de Epilepsi görülme olasılığı diğer normal insanlardan daha yüksek bir orandadır. Özellikle bazı Epilepsi hastalığı olan kişilerde genetik yatkınlık kanıtlanmıştır. 

Bir başka varsayımda ise, tek yumurta ikizleri olan bebeklerden birinde Epilepsi olm]]> Epilepsi Diyeti https://www.epilepsi.gen.tr/epilepsi-diyeti.html Sun, 18 Nov 2018 15:27:47 +0000 Epilepsi diyeti, Ketojenik diyet bilinen en eski epilepsi diyetidir.  20. yüzyılın başlarında, açlığı taklit eden bir beslenme yönteminin epilepsi hastalarına iyi geldiği fark edilince uzun bir süre uygulanmıştır. Sonra Epilepsi diyeti, Ketojenik diyet bilinen en eski epilepsi diyetidir.  20. yüzyılın başlarında, açlığı taklit eden bir beslenme yönteminin epilepsi hastalarına iyi geldiği fark edilince uzun bir süre uygulanmıştır. Sonrasında epilepsi için ilaçlar bulunmaya başladıkça 70 yıl kadar terk edilmiş bir tedavi olarak kalmıştır. Lakin günümüzde uygulanan bu epilepsi diyeti  epilepsi hastaları için önemli bir tedavi alternatifi olmaya başlamıştır. Ülkemizde bir çok merkez ve kliniklerde epilepsi diyeti yapılmaktadır. Ketolojik diyet vücudu uzun süre aç bırakmak açlık metabolizmasını sürdürmek için tasarlanmıştır bir diyettir. Kişi açlık durumundayken, yağ yakılması sonucu ortaya çıkan bir yan ürün olan ketonları üretir. Diyet bu yağların yakılması sırasında ortaya çıkan ketonlar nedeniyle, ketojenik diyet ismini almıştır. Bu diyette bir diğer prensip ise düşük karbonhidrat tüketimiyle vücutta ensülin salgısını olabildiğince düşürmektir. Epilepsi diyeti uygulanan hastaların bir kısmında nöbetlerde azalma yada uzun süre aralıklarında kaybolduğu görülmektedir. Epilepsi diyeti yüksek yağ ve düşük karbonhidrat içermektedir. Yağ ana kalori olunca buna bağlı olarak ketonlar oluşur. Günümüzde karbonhidrat diyetleriyle bu rahatsızlığı tedavi amacı hızla yayılmaktadır. Çünkü insülin temel depolayıcı hormondur. Bu yeni formlar ketojenik diyetin hafifletilmiş formlarıdır.Bunlardan örnek verelim,
 • Karatay diyeti,
 • Atkins diyeti,
 • Taş devri diyeti,
 • Dukan diyeti. 
Epilepsi DiyetiEpilepsi diyeti hangi hastalara uygulanır
 
Bu diyet en çok Lennox-Gastaut sendromu gibi kontrolü zor ve genelleşmiş epilepsisi olan kişilerde kullanılır. Sistemi çökertici atak yada tonik-klonik nöbetlerle şiddetli ve ritmik kas kasılması karekterize genelleşmiş bir epilepsi olan Lennox- Gastaut genellikle felç ve zeka geriliği nörolojik durumları olan kişilerde ortaya çıkar. Bu durum tedaviye karşı oldukça dirençlidir. Genelleşmiş epilepsi teşhisi konmuş çeşitli ilaçlara cevap vermeyen 12 yaşına kadar olan çocuklar için uygulanabilir. Yapılan son çalışmalarda diyetin bir kısmi nöbetlerde de etkili olduğu görülmüştür.
 
Epilepsi diyeti süreci,

Diyet bir açlık süreciyle başlar ve vücut yüksek oranda keton üretinceye kadar sürer. Bu süreçte kişinin sabırlı olması gerekir uzun sürebilmektedir. Bu dönemde kişide kusma, düşük kan şekeri, dehidrasyon ve nöbetler geçirebileceği için epilepsi diyeti uygulayan kliniklerde geçirmesi gerekmektedir.Diyete karar veren kişinin klinikte uzmanlar gözetiminde yatarak bu süreci geçirmesi ve çok kararlı olması gerekir. Uzman gözetiminde ki bu sürede ilaçlar yeniden düzenlenebilir. Diyetin etkili olup olmadığını zaman gösterecektir Bu zaman ortalama iki aylık bir süredir. Hasta üzerinde olumlu etkileri görüldüğü taktirde iki yıl sürecektir. Bu süre zarfında ilaçların dozları düşürülür. Bu epilepsi diyeti uygulanan kişilerin daha canlı ve daha mutlu oldukları gözlenmiştir. 
]]>
Miyoklonik Epilepsi https://www.epilepsi.gen.tr/miyoklonik-epilepsi.html Sun, 18 Nov 2018 21:19:03 +0000 Miyoklonik epilepsi, Kas guruplarının, istem dışı, ani ve hızlı kasılmalarına miyoklonik epilepsi denir. Bu nöbetler sadece yüzde,gövdede bir  veya birkaç ekstremitede veya jeneralize olabilirler. Normal kişilerde ani se Miyoklonik epilepsi, Kas guruplarının, istem dışı, ani ve hızlı kasılmalarına miyoklonik epilepsi denir. Bu nöbetler sadece yüzde,gövdede bir  veya birkaç ekstremitede veya jeneralize olabilirler. Normal kişilerde ani se veya ışık uyaranı ile ortaya çıkan sıçrama hali ve irkil meler bir tür miyoklonik kasılmadır. Normal kişilerde uykuya dalarken ortaya çıkabilen sıçramalar abans ve tonik-klonik nöbetlerle birlikte olabilmektedir. Miyoklonik epilepsi nöbetleri,ani çok kısa, sürekli, fleksiyon yada ekstansiyon şeklinde kasılmaları kapsamaktadır. Bu kasılmalar tek yada tekrarlayıcı olabilmektedir. Senkron halinde yada asenkron olabilirler. Bu kasılmalara uykuya dalarken ve uyanırken sık rastlanmaktadır. 

Miyoklonik epilepsi türleri,
 •  Süt çocuğunun benign miyoklonusu, Bebeklerde görülen ve bebeklikte birlikte başlayan boyun, gövde ve ekstremitelerle sınırlı miyoklonik hareketlerin bir arada olmasıyla kendini gösterir. Bu karakterize  durum infantil spazm ile karışabilir. Lakin eeg normal seyrindedir. Prognoz iyi olup bebek 2 yaşına gelince ortadan kaybolur. Antikonvülzan gerekli görülmez.
 •  Erken çocukluk çağı tipik miyoklnoik epilepsi, Bu ataklar başlayana kadar çocuk tamamen normal ve sağlıklıdır. Ortalama olarak 6 ay- 4 yaş arasında görülür. Bazı çocuklarda günde bir kaç kez yaşanırken, bazı çocuklarda bu durum değişkenlik göstererek bir kaç haftada bir yaşanabilir. Bazı çocuklarda ise grand-mal nöbetleri görülebilmektedir. Ailelerin 3/1 'de  hastalık öyküsü vardır. EEG'de hızlı diken dalga vardır. Uzun dönemdeprognozu iyi sayılır. Bu durum sonrasında bazı çocuklarda mental retardasyon ve öğrenme problemleri gelişebilir.
 •  Kompleks miyoklonik epilepsiler, Çocuklarda 2-10 yaş arasına başlamaktadır. Tedaviye dirençli çocukluk çağı epilepsilerinin en sık nedenleri arasındadır. Perinatal öyküde hipoksik iskemik ensefalopati olabilir. Prognoz kötü durumdadır. Çoğu çocukta üst motor nörona ait ekstrapiramidal bulgular ve belirtiler bulunur. Gelişme geriliği beraberinde, her türlü tekrarlayan nöbet ve interikal eeg'lerinde yavaş diken dalga triadı görülür ve ilaç tedavisine cevap olumsuzdur.
 • Juvenil miyoklonik erilepsi, Çocuklarda 12/16 yaş aralığında başlamaktadır. Epilepsilerin %5'inden sorumlu olan adölesanlarda en sık jeneralize epilepsi formudur. Kişiler uyandıktan hemen sonra görülen miyoklonik sıçramalar nedeniyle diş fırçalama, saç tarama gibi günlük işlerini yapamazlar. Bu dönemde doktora başvurulmaması durumun da grand-mal epilepsi geçirebilirler.
Miyoklonik EpilepsiMiyoklonik epilepsi tedavisi, 

Hastaya yapılacak muayene, tetkik, tahliller ve hikaye dinlendikten sonra bulunan bulgulara göre tedavi süreci planlanır. Epilepsinin formuna göre öncelikle ilaç tedavisi uygulanır. Epilepsi diyeti ve bazı formlara uygulanabilen cerrahi operasyonlar gibi farklı tedavi şekilleri bulunur. Buna uzmanlar kişiyi analiz edip sonuçları karşılaştırdıktan sonra karar vermektedir. Tedavi süreci uzun ve meşakkatli bir süreç olduğundan sabırlı olmanızı tavsiye eder sağlıklı günler dileriz.
]]>
Epilepsi Bebek https://www.epilepsi.gen.tr/epilepsi-bebek.html Mon, 19 Nov 2018 20:50:15 +0000 Epilepsi Bebek; Epilepsi hastalığı bebek ve çocukluk çağında görülen bir hastalık çeşididir. Epilepsi beyne bağlı olarak çıkar.  Beyin sürekli olarak elektrik üreten bir organdır. Ayrıca beyindeki nöronların arasında be Epilepsi Bebek; Epilepsi hastalığı bebek ve çocukluk çağında görülen bir hastalık çeşididir. Epilepsi beyne bağlı olarak çıkar.  Beyin sürekli olarak elektrik üreten bir organdır. Ayrıca beyindeki nöronların arasında beklenmeyen ani elektriksel deşerjlar meydana gelir. Böylelikle bebeklerde bazı kasılmalar, sıçramalar ve bilinç kaybı gibi durumlar ortaya çıkar. Epilepsi en sık çocukluk çağında özellikle de 0-1 yaş arasındaki bebeklik döneminde ortaya çıkmaktadır. Epilepsi hastalığına halk arasında sara hastalığı da denir.
Bebeklerde görülen epilepsi hastalığı tüm vücutta kasılma, çenenin kitlenmesi ve ağızdan köpük gelmesi gibi belirtilerle seyreden bir hastalık olmakla birlikte  büyük nöbetler halindede gerçekleşebilmektedir. Ancak tanınması zor ve kısa süren küçük nöbetlerde ortaya çıkabilmektedir.

Bebeklerdeki  epilepsi nedenleri; bu nedenler doğuştan gelen nedenler yani kromozon hastalıkları, bazı enzim eksiklikleri, gebelikte bebeğin beyin gelişimi etkileyen mikrobik hastalıklar, doğum sırasında bebeğin oksijensiz kalması, uzun süren ateşli havaleler gibi sebeblerden dolayı  bebeklerde epilepsi hastalığı görülmektedir.

Epilepsi BebekBebeklerde görülen epilepsi belirtileri;  

 • Bebeklerde epilepsi vücuttaki organların kümeler halinde kollar, bacaklar ve baş bölgesinde ani sıçrama ve kapanma ile gelişen nöbetler olabiliyor. Bebeklerde epilepsi belirtisi olarak gözlerin sabit bir yere bakması ve kusması şeklinde gelişebiliyor.
 • Epilepsi nöbeti geçiren bir bebek veya çocuk 6-7 saniye kadar dalıp çevresine karşı duyarsız olabiliyor.
 • Bebeklerdeki  epilepsi belitilerinden bir diğeri ise ani baş düşmeleri ve geceleri sık sık uykudan uyanma gibi belirtilerde göstermektedir.
 • Bebeklerde görülen epilepsinin bazı türlerinde nöbetler günlük olarak yaşanabildiği gibi bazen de yılda bir kaç kez ortaya çıkmaktadır.
 • Epilepsi hastası olan bebek ve çocukların ileriki dönemlerde zeka düzeyini, davranış sorunlarını da etkileyeceğinden mutlaka bu dalda uzman bir doktorun kontrolünde olmaları gerekir.
]]>
3 Aylık Bebeklerde Epilepsi Nasıl Anlaşılır Nedir https://www.epilepsi.gen.tr/3-aylik-bebeklerde-epilepsi-nasil-anlasilir-nedir.html Tue, 20 Nov 2018 13:31:13 +0000 3 aylık bebeklerde epilepsi nasıl anlaşılır, 3 aylık bebeklerde epilepsi nasıl anlaşılır, nedir diyecek olursak epilepsi en çok çocukluk döneminde 0-1 yaş arası bebeklik döneminde ortaya çıktığı gözlenir. Sanılanın aks 3 aylık bebeklerde epilepsi nasıl anlaşılır, 3 aylık bebeklerde epilepsi nasıl anlaşılır, nedir diyecek olursak epilepsi en çok çocukluk döneminde 0-1 yaş arası bebeklik döneminde ortaya çıktığı gözlenir. Sanılanın aksine vücutta kasılma ve çenenin kirlenmesi gibi büyük nöbetlerle değil gözden kaçabilecek kadar küçük nöbetlerle de ortaya çıkıyor. Mesela bebeklerde anı sıçrama epilepsinin belirtisi olabilir. Sara olarak da bildiğimiz epilepsi ateş ve kafa travması gibi herhangi bir tetikleyici bir durum olmadan tekrarlayıcı bilinç kaybı ve bilinçte bozulmaların görüldüğü krizlerle gelişen bir hastalıktır. En sık çocukluk çağında görülen bu hastalık en çok 0-1 yaşa aralığında ortaya çıkıyor. Bebeklerde ki epilepsi şikayetleri erişkinlerde ki gibi vücutta kasılma, çenenin kirlenmesi, ağızdan köpük gelmesi gibi belirtilerle olabileceği gibi teşhis konulması zor ve kısa süren nöbetlerle de çıkabilir. Bu sebeple bebeklerde ortaya çıkan ani sıçramalar hafife alınmaması gerektiği gibi küçük nöbetlerin de dikkate alınarak gözden kaçırılmaması gereken şeylerdir. Çünkü bu ataklar ebeveynler tarafından fark edilmemişse bu ataklar büyüyüp tehlikeli hala gelebilir. 

3 Aylık Bebeklerde Epilepsi Nasıl Anlaşılır Nedir3 aylık bebeklerde epilepsi nasıl anlaşılır,
 • Ani sıçramalar ve dışarı kapanma tepki vermeme halı
 • Gözlerin uzun uzun sabit bir noktaya bakması, dalması
 • Geceleri sık sık uykudan uyanması, uyuyamaması
 • Ani baş düşmesi, başını dik tutamama
 • Aniden elektrik çarpması gibi ürpermesi 
Bebeklik döneminde epilepsinin en iyi huylu olduğu durum ergenlikte iyileşme oranının % 80-90' ı iyileşebilme oranındadır. Bazende ergenlik döneminde başlayıp yaşam boyu tedavi gerekebilir. Hastaların bir kısmı tedaviye cevap veriyor, kimi hasta ise bebeklikten ergenlik dönemine kadar ilaç kullanımı  yaparlar.  Epilepsi insanların yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürür. Epilepsi faktörü hem bebeğin zeka düzeyini hemde davranış bozukluklarının şiddetini belirliyor. Erkenden tedavilerle bebek ve çocukların yaşam kalitesini tekrar kazanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece dışarıda, okula ve sporda günlük aktivitelerini sürdürebiliyor.
]]>
Epilepsi Şifalı Bitkiler https://www.epilepsi.gen.tr/epilepsi-sifali-bitkiler.html Tue, 20 Nov 2018 18:57:54 +0000 Epilepsi Şifalı Bitkiler; Halk tarafından sara hastalığı olarak tanınan, epilepsi hastalığı, merkezi sinir sisteminde hücrelerin aniden, deşarj olması ile ortaya çıkmaktadır. Üç, beş dakika sürüp geçer. Hastalığa epilep Epilepsi Şifalı Bitkiler; Halk tarafından sara hastalığı olarak tanınan, epilepsi hastalığı, merkezi sinir sisteminde hücrelerin aniden, deşarj olması ile ortaya çıkmaktadır. Üç, beş dakika sürüp geçer. Hastalığa epilepsi denilebilmesi için bu durumun ara ara nöbetler şeklinde görünmesi gerekir. doğum esnasında, beyinin havasız kalması veya hasar görmesi, enzim azlığı, kromozomlardaki genlerde oluşan illet, Beyindeki zarda iltihaplanma, Gebelikte meydana gelen bazı rahatsızlıklar, beyinde oluşan urlar, menenjit hastalığı, annenin madde bağımlılığı, alkol ve sigara kullanması, trafik kazasında oluşan beyin zedelenmesi, ateşli havale ve beyin travması geçirme Epilepsi hastalığına sebep olan etkiler olabilmektedir.

Epilepsi Şifalı BitkilerEpilepsinin Bitkisel Tedavisi: 

Öncelikle Epilepsi hastalığı için bitkisel tedavi uygulamasına başlamadan, bir uzmana danışmak gerektiğini önemle belirtmek istedikten sonra, epilepsi hastalığı için, denenmiş olan ve bu işin uzmanlar tarafından önerilen bitkisel tedavi yöntemlerine geçebiliriz. 
 • Ökse Otu, Eskiden doktorlar ökse otu bitkisini, epilepsi için en iyi ilaç olarak kullanırmış. Çok eskilerde iyi bir tedavi biçimi olan bu uygulamayı, çağımızda bazı doktorlarda kabul edip, kronik kramplara ve histeri krizleri için tavsiye ediyor. Hazırlama ve kullanımı; ökse otunun çok ince kıyılmış yarım kaşık yaprak ve sapını (meyvesini sakın kullanmayın, zehirlidir.) bir su bardağı soğuk su içinde gece boyunca bekletin, sabahleyin bu suyu hafifçe ısıtıp, süzerek bütün gün yemeklerden önce yudum yudum içiniz.
 • Elim otu, Kantaron çiçeği, Sirke, Kalkan otu, Çınar kabuğu ve bal. Hazırlama ve kullanımı: Elim otu bir gün sirkede bekletilir, sonra sıkılan su, cam kavanozda dinlendirilir, dinlenen sudan alınan doz, günlük bir tatlı kaşığı artarak kahvaltıdan sonra içilmek suretiyle iki haftada bitirilir. Kantaron çiçeği ile kalkan otu, beaber kaynar suda 15 dakika bekler, sonra suyu sıkılır, elde edilen su şurup gibi oluncaya kadar bal ilave edilir. Bu şurup hergün 3 fincan yemeklerden sonra içilir.
 • Çınar ağacı kabuğu, sirkeli su ile 1 saat kaynatılıp, süzülür. Çıkan su bir kapta dinlendirilir. Dinlenen bu sudan tedavi boyunca her gün yemek arasında, yarım fincan ısıtılıp, içilir. 
 • Nöbet esnasında dilini ısırmaması için ağza mendil konur. 
 • İncir ve çörekotu yenir. Limon suyu, kekik çayı fındık yağı içilir. 
 • Defne ağacının tohumu, ile adasoğanı suyu bal ile karıştırılarak yenir. 
 • Fındık epilepsiye yararlıdır.
 • İncir epilepsi hastalığı için faydalıdır.
 • Melisa epilepsiye faydalıdır. 
 • Kantaron çiçeği ile bal karıştırılarak macun yapılarak yenir Bu sara köpüğü için iyi gelir.
 • Mavi çarkıfelek otunu kaynatılır, suyu bal karıştırılarak içilir.
 • Nergis çiçeğinin kokusu saraya iyi gelir.
 • Yulafı kaynatıp içmek sara nöbetine yararlıdır. İçine kediotu da eklenebilir.
 • Haşlanmış lahana suyu üzüm hoşafıyla içilir.
 • Sinameki kaynatılır, günde bir bardak içilir.
 • Gelin saçı otu her gün 10’ ar gram kaynatılıp içilir.
 • Karabaş otu kaynatılır ve bal ilave edilerek içilir.
 • Mercanköşk kaynatılır ve içilir.
 • Oğul otu çay yapılarak içilirse bu hastalığa iyi gelir.
 • Şakayık kökü veya çiçekleri kaynatılır ve bal ilave edilerek içilir. 
 • Soğuk su da sık sık olarak duş alınır.
]]>
Beyin Ameliyatı Sonrası Epilepsi https://www.epilepsi.gen.tr/beyin-ameliyati-sonrasi-epilepsi.html Wed, 21 Nov 2018 16:49:42 +0000 Beyin ameliyatı sonrası epilepsi,  olağan sayılabilecek durumlardan olabiliyor. Beyin ameliyatı operasyonları evresi hem hastalar için hemde yakınları için zor bir süreçtir. Bu dönemde hastalar hastalıkları hakkında bolca bil Beyin ameliyatı sonrası epilepsi,  olağan sayılabilecek durumlardan olabiliyor. Beyin ameliyatı operasyonları evresi hem hastalar için hemde yakınları için zor bir süreçtir. Bu dönemde hastalar hastalıkları hakkında bolca bilgi toplayıp bu topladıkları bilgileri ise bir kaç beyin cerrahı ve sinir doktorları tarafından onaylanarak rahat etmek isterler. Ameliyatı üstlenen doktorada kararsızlık yaşarlar. Bu kararsızlık sürecinde hastanın ailesinin desteği her zaman olduğu gibi bu durumda da çok önemlidir. Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatında önemli riskleri bulunmaktadır. Operasyon sonrası yoğun bakım süreci hastanede toplam yatış süreci ameliyatın hayat kalitesini etkileme oranı hastanın düşündüğü boyutlardır. Beyin ameliyatı sonrası epilepsi geçirmemesi için doktor talimatlarına uyulmalıdır. Ameliyata karar verdikten sonra hastaneye yatış süreci başlar. Beyin ameliyatı genellikle rahatsızlığın çeşidine göre değişebilir. Ancak genel olarak bakıldığında seçenekler cerrahi tedavi, radyasyon tedavisi (ışın tedavisi) veya kemoterapidir. Bu operasyon dan sonrası çok önemli bir süreç. Beyin ameliyatı sonrası epilepsi görülebilir.Ama beyin hastalıklarının çoğunda cerrahi müdahale her zaman ön planda gelen tedavi yöntemidir. Beyin ameliyatları zorlu ameliyatlardır. Bu işlem genellikle anestezi eşliğinde yapılır. Müdahale edilecek alandaki saçlar kesilir. Başını oynamasını engellemek için çivili bir başlık takılır. Sonra solüsyonla silinir. Daha sonra steril örtüler örtülür. Ameliyat edilecek bölge önceden çizilmiştir. Çizilen bölgede kesi yapılır. Cilt, cilt altı, galea ve periost denilen dokular kemiğin üstünden sıyrılır ve özel bir matkap ile hesaplanan büyüklükte kafatası kemiği kesilir. Çıkarılan parça, ameliyat sonrasında tekrar kapatmak için özel özel bir şekilde korunarak saklanır (bazı durumlarda ise kesilen kafatası kemiği üst bacakta veya vücudun uygun görülen başka bir bölgesinde tekrar kapatmak için saklanır. Bu durum birkaç ay sürebilir.) Kemik kesilip çıkarıldıktan sonra operasyon başlar. Kesildikten sonra hastalıklı bölgeye müdahale başlar. Beyin ameliyatı sonrasında hastalar ilk gece özellikle sık sık aralıklarla uyanacaktır. Bu yüzden birkaç gününüz uykusuz geçebilir. Beyin ameliyatından sonra epilepsi nöbeti geçirebilir. Bu durumda epilepsi hastalarının kullandığı ilaçlardan birine başlanır. Bu ilaçları düzenli kullanmadı sağlanır. Epilepsi nöbeti geçiren hastalar günlük yaşantısının bazı dönemlerinde (araç kullanmak, denizde yalnız başına yüzmek gibi) dikkat etmesi gereken bazı haller vardır. Hem kendini hayatı hem de sevdiklerimin hayatını riske atmamalıdır. Beyin ameliyatı sonrası epilepsi beynin oksijensiz kalması veya metabolik bozukluklar sebebi ile epilepsi(sara) nöbetleri görülebilir. 

Beyin Ameliyatı Sonrası EpilepsiBeyin ameliyat sonrası epilepsi ve başka hangi komplikasyonlar gelişir
 • Sara nöbetleri
 • Enfeksiyon
 • Bakteriyel menenjit (beyin zarı iltihabı)
 • Şant enfeksiyonu
 • Erken ve geç dönemde epileptik nöbetler ortaya çıkar.
 • Bilinç bozukluğu ve hafıza kaybı 
 • Sinir yaralanmaları
]]>
Beyin Kanaması Sonrası Epilepsi https://www.epilepsi.gen.tr/beyin-kanamasi-sonrasi-epilepsi.html Thu, 22 Nov 2018 16:29:40 +0000 Beyin Kanaması Sonrası Epilepsi, Beyin kanaması, ani ve şiddetli baş ağrısıyla beraberiyle konuşma zorluğu, kusma ve baş dönmesiyle kendini belli eder. Bu gibi durumlarda hastanın en yakın sağlık kuruluşuna ulaş Beyin Kanaması Sonrası Epilepsi, Beyin kanaması, ani ve şiddetli baş ağrısıyla beraberiyle konuşma zorluğu, kusma ve baş dönmesiyle kendini belli eder. Bu gibi durumlarda hastanın en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerekir. Geç kalındığı takdirde hastanın hayatı tehlike girmiş olur.Beyinde ciddi hasarlar oluşabilir. Bu hasarlardan biri de beyin kanaması epilepsidir. Beyin kanaması sonucu beyine yeterli oksijen gitmemesinden kaynaklı epilepsi görülür. Epilepsi, bir diğer adı da sara hastalığıdır. Epilepsi, istem dışı nöbetlerin geçirildiği bir rahatsızlıktır. Bu hastaların yanında genelde biri bulunmalıdır. Nöbeti nerede ve ne zaman geçireceği belli değildir. Nöbet dışında normal sağlıklı bir insan gibidir.  Hasta nöbet geçirdiği sırada bilinçsiz olur, bazen ağızdan köpük gelir. Vücutta kasılmalar görülür.Hasta nöbet geçirdiği sırada bilinçsiz olacağından etraftaki sert cisimleri uzaklaştırmak gerekir. Başını elimizle destek vererek korumalıyız. Bir kişi baygınlık geçirdiğinde ilk müdahalemiz soğan veya kolonya koklatmaktır. Epilepsi hastalarına bu uygulama yapılmamalıdır. Hasta üzerindeki giysiler rahat değilse gevşetilmelidir. Ayıltmak için çaba gösterilmemelidir. Aksi takdirde hastaya yarardan çok zarar veririz.Bu hastalar kendiliğinden nöbeti atlatır. Hasta yavaş yavaş kendine gelir. Nöbet sonrasında hastada halsizlik görülür ve bir süre dinlenmesi gerekir.

Beyin Kanaması Sonrası EpilepsiEpilepsi tedavisi, Her nöbet bir sonraki nöbetin oluşmasına kolaylık sağladığı için; hemen uzman bir doktor kontrolünde ilaç tedavisine başlamak gerekir. Hastanın yaşına, kilosuna ve geçirdiği nöbetin şiddetine göre ilaç seçilir. Kimi hastalarda doktorun verdiği ilaçlar hastalığı geçirmez sadece nöbeti geciktirerek sayısını azaltır. Kimi hastalarda ise uygun tedavi hallerinde hastalığın tamamen geçtiği görülmüştür. İlaçların çok düzenli aksamadan alınması çok önemlidir. Beyin kanaması sonrası epilepside; ilaç tedavisine cevap vermeyen hastalara cerrahi müdahale de yapılabiliyor. Bu cerrahi tedavinin geliştirilmesi yönünde çalışmalar devam ediyor. Cerrahi tedavide nöbetlere sebep olan beyin alanı çok titiz bir çalışmayla alınır. Bu tedavi yönteminden sonra epilepsi ataklarının ciddi oranda azalma gösterdiği gözlemlenmiştir. 


]]>
Hamilelikte Epilepsi https://www.epilepsi.gen.tr/hamilelikte-epilepsi.html Fri, 23 Nov 2018 06:38:04 +0000 Hamilelikte Epilepsi, epilepsi, beyin içerisindeki sinir hücrelerinin anormal, olağan dışı bir elektro-kimyasal boşalma yapmasından dolayı ortaya çıkan bir hastalık, nörolojik bozukluktur. Sürekli tekrarlanan ve önceden tahmin e Hamilelikte Epilepsi, epilepsi, beyin içerisindeki sinir hücrelerinin anormal, olağan dışı bir elektro-kimyasal boşalma yapmasından dolayı ortaya çıkan bir hastalık, nörolojik bozukluktur. Sürekli tekrarlanan ve önceden tahmin edilemeyen nöbetler halinde gerçekleşir. Bahsettiğimiz gibi epilepsi, kronik bir hastalık olduğundan dolayı eski dönemlerde epilepsi hastası olan kadınlara gebe kalmamaları tavsiye edilirdi. Lakin çağımızda gebelik takibinde sağlanan gelişmeler ile epilepsi olan kadınların %90 oranında sağlıklı bebekler doğurmasını sağlamaktadır.

Epilepsi Hastalarının Gebe Kalması

Epilepsi olan kadınlarda da her kadında görülebilecek jinekolojik problemler görülebilir ve gebe kalmaları zorlaşabilir. Fakat epilepsi tedavisinde kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak da gebe kalmayı zorlaştırdığı bilinmektedir.

Gebe Kalındıktan Sonra Epilepsi Hastalığı

Maalesef ki epilepsi nöbetleri bayılma şeklinde de gerçekleşebildiği için bebeğin sağlıklı doğması için çok riskli bir durumdur. Hamile kalan epilepsi hastalarının 1/3'ünde epilepsi nöbetleri artar iken 2/3'ünde epilepsi nöbetlerinin değişmediği veya azaldığı bilinmektedir. Bu epilepsi nöbetlerinin artma sebebi ise epilepsi ilaçlarıdır. Bu ilaçlar gebelikte vücudun daha farklı çalışmasına neden olabilir ve sizinle ilgilenen hekiminiz ilaç değiştirmek zorunda kalabilir. Fakat epilepsisi kontrol altına alınmamış hamilelerde epilepsi nöbetleri aşırı sıklaşabilir. Bu yüzden de hamilelikte epilepsi tedavisinde önemli nokta ise düzenli takip ve düzenli ilaç kullanımıdır. 

Hamilelikte EpilepsiHamilelikte Epilepsinin Bebeğe Etkisi

Geçirilen epilepsi nöbetlerinin boyutu farklı derecede çeşitli komplikasyonlara neden olur. Epilepsisini kontrol altına almayı başarmış ve kısmi veya yok denecek kadar az epilepsi nöbeti geçiren hamilelikte, bebek en az düzeyde etkilenir. Epilepsi nöbetinin boyutu arttıkça doğal olarak bebeğe olan etkisi de artacaktır. Bu nöbetler zaman zaman anneye zarar verebilecek boyuta bile gelebilir. Epilepsi nöbetlerinden dolayı tonik-klonik nöbet esnasında nefes alıp vermede kesintiler olabilir. Bu nefes alıp vermede gerçekleşen kesinti anneyi çok az düzeyde etkilese de bu olay, bebekte bir oksijen eksikliğine yol açabilir. Klonik nöbet bittikten sonra da annenin kalp atışı yarım saat kadar yavaş atabilir. Bu iki durumda da bebekte travmalar meydana gelebilir. Hamilelikte epilepsinin son üç ayında bu bahsi geçen tonik-klonik nöbet en büyük riski oluştururlar. Çünkü bu son üç aylık dönemde bebeğin beyni gelişir ve bebeğin ihtiyacı olan oksijen miktarı daha fazladır.

Hamilelikte Epilepsi İken Kullanılan İlaçların Bebeğe Zararı

Hamilelikte kullanılan epilepsi ilaçlarının bebeğe ve anneye olan etkisi uzun yıllar boyunca araştırmalara konu olmuştur. Hamilelikte birden fazla epilepsi ilacının kullanılması durumunda bebekte anomali riskinin arttığı bilinmektedir. Epilepsi ilaçlarının kullanımı bebekte folik asit miktarını düşürerek omurilik ve beyin bozuklukları riskini arttırdığı ve hatta epilepsi anneden doğan bebeklerin epilepsi hastası olmayan annelerden doğan bebeklere oranla 2-3 kat daha anomali hastalığı riski taşıdığı tespit edilmiştir. Antiepileptik ilaç sendromu ise özellikle epilepsi ilacı kullanan annelerin bebeklerinde görülmektedir.

Bebeklerde bazı doğumsal kalp hastalıkları, yarı damak, yarı dudak, omurga ve beyin defektleri, idrar yolu hastalıkları, zihinsel ve nörolojik bozukluklar gibi riskler maalesef ki olmaktadır. Pek fazla görülmese de doğumdan sonra bebeklerdeki K vitamini eksikliğinden kaynaklanan kanda pıhtılaşma bozuklukları olabileceği de tespit edilen hastalıklar arasındadır.

Hamilelikte Epilepside Bebek İçin Alınabilecek Önleml]]> Epilepsi Öldürür Mü https://www.epilepsi.gen.tr/epilepsi-oldurur-mu.html Sat, 24 Nov 2018 02:25:29 +0000 Epilepsi Öldürür mü; halk tarafından sara hastalığı olarak bilinen, epilepsi hastalığı, doğum anında yada daha sonraki zamanlarda bir sebepten dolayı beynin hasar görmesi nedeniyle ara ara nöbetler halinde görülen, hasta Epilepsi Öldürür mü; halk tarafından sara hastalığı olarak bilinen, epilepsi hastalığı, doğum anında yada daha sonraki zamanlarda bir sebepten dolayı beynin hasar görmesi nedeniyle ara ara nöbetler halinde görülen, hastalığı taşıyan kişide istem dışı hareketlerin oluşmasına neden olan kronik hastalıktır. Epilepsi nöbeti, beyinde gerçekleşen ani deşarj olması halidir. Böyle bir durumda, beyin mesajlarının geçici olarak duraklamasına ya da karmaşasına sebep olur. Nöbet esnasında, kol ve bacaklarda gerilme, bilincini yitirme, duyma, görme, koku, tat, vs. duyularında değişiklikler ayrıca konuşma bozukluğu gibi durumlar gözlemlenir. Epilepsi hastasının bilinçsiz tutum ve davranışları, hastayı ölüme kadar götürür. Örneğin, bilinçsiz ilaç kullanımı ya da tedavi sürecini yarıda kesmesi tehlikeli bir davranıştır.

Epilepsi Neden Olur 

Epilepsi hastalığına yol açan sebepler arasında, kalıtımsal, sonradan yaşanan incinme, ateşli hastalık geçirme ve zehirlenme olabilir. Epilepsi  belirtileri, bebek, çocuk ve yetişkin insanlarda farklı olarak görülebilmektedir. En çok görülen belirtiler bilinç yitimi, titreme, bayılma, nefes darlığı, yere düşme, dokularda ve yüzde morarma, hareketlerini kontrol edememe, aşırı tükürük salgılanması, nefes kesilmesi, otururken uzaklara dalma, uyku hali, kriz sonrası şaşkınlık idrar kaçırma. Hastalarda bu belirtilerin bir veya bir kaçı bir arada bulunabilir. Belirtiler kişiden kişiye farklı sıklık ve şiddette olabilir. Tedavi gören hastalarda belirgin düzelmeler görülmektedir.

Epilepsi Nöbet Türleri Nelerdir 

Hekimler, çok kısa süreli dikkat kaymasından uzun süreli havalelere değin farklılık gösteren 30 tane den fazla, değişik nöbet türü tanısı yapmışlardır. Nöbetlerin ortaya çıkış süreleri de değişkenlik göstermiş, bazılarında, bir sene içerisinde çok az nöbet görülürken, bazılarında her gün çok fazla nöbet görülebilmektedir. Nöbetler genel olarak, beyinde bulunan anormal elektrik faaliyeti alanı bağlı iki ana gruba ”parsiyel veya jeneralize nöbetler” ayrılır.

Parsiyel Nöbetler: Parsiyel nöbet, beyinin sadece bir bölümünde olur ve sadece bir kısma etki eder. “fokal” olarak bilinen bu nöbet, aşağıdaki durumlarda görünebilir:

Basit: Nöbet faaliyetine rağmen bilinç yerinde, kişi etrafının farkında Ama kendinde anormal bir değişiklik hissedebilir.

Kompleks: Kişinin bilincinde değişkenlik ve bilinç kaybı olur.

Sekonder Jeneralize: Parsiyel olarak başlayıp, beynin geri kalan kısmına da yayılır, jeneralize bir nöbet şeklini alan nöbettir.

Jeneralize Nöbetler: beynin her iki tarafında birlikte görülür, anormal aktivite sonucu olur.

Absans Nöbetler: hastanın boşluğa dalıp gitmiş gibi görünmesi bilinç kayması şekli ile ilişkilendirilir.

Epilepsi Öldürür Mü

Epilepsi Nöbetinde İlk Yardım, 

Nöbet sırasında kişinin kendine ve çevresine verebileceği ortam güvenli hale getirilir.. Örnek olarak,  hasta nöbet geçirirken, yere düşebilme ihtimaline karşı olası yaralanmaları önlemek için: kesici, delici yahut düştüğünde kafasını yaralayabileceği sert zeminler varsa buralara yastık koymalı, dilini ısıra bilme ihtimaline karşı ağzına mendil konulmalı, nöbet trafik akışında iken tutarsa, ortamdaki trafiği durdurmalıdır. 

Epilepsi Tedavisi İçin Yapılacak Ve Yapılmayacak Durumlar,

Epilepsi   reçetesi doktorlar tarafından doktorları verilmelidir. Eczacı Sağlık personeli, veya doktor olmayan kişilerin Epilepsi için yazdığı reçete yada önerdiği ilaçlar veya başka hastaların kullandığı ilaçlar yüzünden, bilinçsiz tedavi yöntemine başvurmak, hastalarda ölümcül sonuçlara neden olabilir. bir çok hasta bu şekilde ölmektedir. Doktorlar tarafından yazılan ilaç reçetesi,kişiye özel olarak verilir.

]]>
Epilepsi Bayılma https://www.epilepsi.gen.tr/epilepsi-bayilma.html Sat, 24 Nov 2018 22:20:24 +0000 Epilepsi Bayılma, Epilepsi hastalığını düşündüğümüzde sadece engelli kişilerde olacağı aklımıza gelir. Oysaki hepimiz birer epilepsi hastasına üyeyiz. Epilepsi hastalığı diğer adıyla sara hastalığı be
Epilepsi Bayılma, Epilepsi hastalığını düşündüğümüzde sadece engelli kişilerde olacağı aklımıza gelir. Oysaki hepimiz birer epilepsi hastasına üyeyiz. Epilepsi hastalığı diğer adıyla sara hastalığı beyin içindeki hücrelerin olağan dışı bir elektro-kimyasal akımla nörolojik hasar görmesi, geçici hafıza kaybı yaşanmasına denir. Epilepsi nöbetleri bazen çok tehlikeli şeklinde yaşanırken bazen de hiç farkında olmadan epilepsi nöbeti geçiririz.

Epilepsi Bayılma Nedenleri
 • Beyin tümörü,
 • Beyine giden kan akımı azalır, beyin hücrelerine yeteri miktarda besin ve oksijen gitmez. Buda beyin hücresinin hasar görmesine ve epilepsi geçirmenize sebep olur,
 • Doğuştan gelen bozukluklar,
 • Gebelik döneminde annenin kontrolsüz ilaç veya alkol kullanarak bebeğin mikrobik hastalıklar aşılaması ile epilepsi nöbeti tetiklenir,
 • Doğum sırasında beynin hasar görmesi, kanaması veya oksijensiz kalması,
 • Doğum sonrası bebeğin menenjit, beyin iltihabı gibi hastalıklar geçirmesi epilepsi nöbeti geçirmesini sağlar,
 • Yüksek ateşe bağlı istem dışı şiddetli kasılmalar,
 • Tüm vücudu etkileyen yada çok şiddetli olan enfeksiyonlar,
 • Tiroid bezleri vücuttaki sıvı dengesini sağlar. Vücuttaki sıvı dengesi bozulursa yani tiroid bezleri doğru çalışmazsa epilepsi nöbeti geçirebiliriz,
 • B6 vitamini eksikliği bazı epilepsi hastalarının ortak sorunudur,
 • Aileden gelen mutasyona uğramış gen.
Epilepsi Bayılma Çeşitleri; Basit bir tanımla epilepsi nöbeti beynin kısa süreli anormal elektrik akımıyla hafıza kaybı yaşamasıdır. Epilepsi nöbetlerinin çok değişik şekilleri mevcuttur. Şuan ortalamadan 40 fazla  epilepsi nöbeti çeşidi mevcuttur. bilinen onlarca epilepsi nöbeti çeşidine rağmen aslında herkesin kendine göre farklı nöbetler geçirmesi epilepsi tanısının koyulmasını zorlaştırıyor. Temelde epilepsi nöbetleri ikiye ayrılır; parsiyel( beynin sadece bir bölgesinde başlayan nöbetler) ve jeneralize( beynin tamamında gerçekleşen nöbetler). Kişinin hangi çeşit nöbet geçirmesi oldukça önemlidir. Çünkü doktor kişinin epilepsi nöbeti çeşidine göre ilaç verecektir. 

Epilepsi BayılmaEpilepsi Bayılma Belirtiler
 • Bilinç ve %30 hafıza kaybı,
 • Aşırı unutkanlık,
 • Stres,
 • Kendini yaralama, etlerini yolma,
 • Belli mesafede ara verme ve yeni döneme girme,
 • Çift görme ve baş dönmesi,
 • Bayılma,
 • Bunalıma girme,
 • Duygusal hareketler,
 • Titreme ve yere düşme,
 • Halüsinasyon
 • Radyason ortamlarında bulunma ve nöbetin %40 tekrar etmesi,
 • Otururken uzaklara dalma,
 • Nefes darlığı,
 • Nefes kesilmesi,
 • Dokularda ve yüzeyde morarma,
 • Aşırı tükürük salgılanması,
 • İdrar kaçırma,
 • Hareketlerini kontrol dememe,
 • Kriz sonrası şaşkınlık, uyku hali,
 • Korku, aşırı sinirlilik, dalgınlık,
 • Burun akıntısı, kanaması,
 • Dudakta ve ağız içinde uçuklamalar,
 • Kokuya hassasiyet,
 • Sigara ortamında bulunduğunda damar tıkanıklığı,
Ayrıca epilepsi hastalarının araca binmesi beyindeki hasar gören noktanın yer değiştirmesi yada zedelenen noktanın tekrar çalışmasına yol açar. 

Epilepsi Bayılma Tedavisi; Epilepsi mutlaka doktor kontrolü altında olması gereken bir hastalıktır. Epilepsi ömür boyu süren bir hastalık değildir. Doktor kontrolünde ve doğru ilaç kullanımında belli yaşlarda kendiliğinde yok olan bir hastalık çeşididir. Fakat sıklıkla nöbet geçirmek oldukça tehlikelidir. Nöbet sırasında beynin tekrardan oksijensiz kalması bir sonraki nöbetin gerçekleşmesini kolaylaştırır veya beynin yeniden hasar görmesine böylelikle de düzelmesine engel olabilir. Eğer küçük nöbetler geçiriyorsanız bunu hafife almayın. Çünkü bu küçük nöbetler daha büyük nöbetleri de beraberi]]> Köpeklerde Epilepsi https://www.epilepsi.gen.tr/kopeklerde-epilepsi.html Sun, 25 Nov 2018 05:02:39 +0000 Köpeklerde epilepsi, epilepsinin diğer bir adı da sara diye geçmektedir. Beyindeki sinir hücrelerinin anormal olarak elektro kimyasal deşarj yapmasından dolayı ortaya çıkan nörolojik bir rahatsızlıktır. Rastgele olarak
Köpeklerde epilepsi, epilepsinin diğer bir adı da sara diye geçmektedir. Beyindeki sinir hücrelerinin anormal olarak elektro kimyasal deşarj yapmasından dolayı ortaya çıkan nörolojik bir rahatsızlıktır. Rastgele olarak çalışan sinir dokuları, koordine olamayan ve krizlerle köpeğin kaslarına bir takım mesajlar göndermesinden dolayı oluşmaktadır. Köpek kriz geçirdiği zaman bilinç altı kapanır. Beyninde resmen bir fırtına kopmaktadır. Köpeklerde epilepsinin görüldüğü zaman 6 ay-5 yaş arasındadır. bu krizlerin en sık rastlandığı yaş aralığı ise 2-3 yaştır. İlk epilepsi krizini yaşadığı zaman ise 1-5 yaş arasında olmaktadır.

Köpeklerde epilepsi oluşum sebepleri

İdiopatic (primary) epilepsi: Krizlerin neden kaynaklandığını anlaşılamamasına verilen addır.Yapılan tetkiklerde beyin anormalitesine rastlanılmamaktadır. Genellikle sebebinin kongenital yada genetik olduğu tahmin edilmektedir. Köpek ırklarının içinde idiopatic epilepsine en yatkın olanlar; saint bernard, kaniş, labrador, dalmatian, ırısh setter, schnauzers, cocker, boxer, golden retriever,keeshonds, belgian tervuerens, dachshunds, beagle, german shepperds.

Secundary epilepsi: Köpeklerde epilepsi krizine neyin sebep olduğunun tespit edildiği durumlardır. Köpeklerde epilepsi nedenleri;
 • Travma, çarpma ve düşme sonucu başa alınan darbeler
 • cerebral kortexde anormal beyin aktivitesi
 • hidrosefali, encefalit ve eclampsia gibi hastalıklar 
 • Organ yetmezliği
 • Böbrek ve karaciğer yetmezliğindeki en son aşamalar
 • Zehirlenmeler
 • Arsenik, kurşun,antifreeze, gübreler,striktin, çikolata, kimyasal, zehirli bitkilerden dolayı olan zehirlenmeler
 • Düşük kan şekeri yani hipoglisemi
 • Hipotrioidizm
 • Parazitler ve enfeksiyonlar
 • Mide bağırsak parazitleri
 • Ağır pire kene anemisi
 • Kalp kurdu ayni heartworm
 • Beyin tümörleri
 • Beyin apsesi
 • Kuduz ve yalancı kuduz
 • Mantar enfeksiyonu
 • Viral hastalıklar
Köpeklerde epileptik kriz  safhaları

Köpeklerde EpilepsiProdome evresi: Saatler veya dakikalarca sürebilmektedir. Kötü olan hayvan sahibi bu evreleri  ve köpekteki değişikliği fark edemez.

Aura evresi: Hayvan sahibi krizleri fark edebilir. Bu evrede beyinde fırtınalar başlamıştır. Köpekte belirtiler ise hız denetimsizliği, aşırı salya üretimi, aşırı yalama, hafif tireme, kusma, saklanma, dönme ve çok fazla havlama gibi davranışlar sergiler. Bazı köpeklerde bu belirtilerin birden fazlasını gösterebilir.

İctus (kriz) evresi: Bu aşamada köpeğin krizi yaşadığı süreçtir. Çoğunlukla 45 saniye ile 3 dakika arasında krizin süresi değişmektedir. Krizi geçiren köpek yan düşer, bilincini kaybeder, çenesi kilitlenir, dişlerini gıcırdatır, can çekişir izlenimi verircesine ayaklarını oynatır, garip sesler çıkarır, çırpınır, bilinçsiz bir şekilde kakasını ve idrarını yaparlar. Eğer kriz ilk 5 dakikadan sonra azalmaz ise  24 saat içinde ikinci krizi geçirirse acil olarak doktora götürmelisiniz. Yapılan araştırmalara göre gece yaşanan kriz oranı gündüz yaşana göre daha çoktur. Bazı köpekler krizden sonra evine döner. Epilepsi krizi geçiren köpeğin görünüşü dağınıklık, dışkı ve idrardan ibarettir. Arkasından şaşkınlık ve yorgunluk takip eder. Görüş açısı kötüleşir ve duyma kabiliyeti de azalır. Epileptik sorunu yaşayan köpekleri denize veya havuza sokulmamalıdır. Bunun nedeni köpeğiniz suda kriz geçirirse suda boğularak ölür.

İctal (kriz sonrası) evresi:
Krizden sonraki evredir. Bu aşamada köpek sarhoş gibi olur. Krizden sonra su içme eğilimi artmaktadır. Epilepsinin teşhisi için ultrason, elektrokardiyogram, MR, omurilik sıvısı tahlili, röntgen, kan ve idrara tahlilleri gereklidir. Tedavi Teş]]> Parsiyel Epilepsi https://www.epilepsi.gen.tr/parsiyel-epilepsi.html Sun, 25 Nov 2018 11:22:31 +0000 Parsiyel epilepsi; Epilepsi hastalığı genetik olan bir hastalık olup kişilerde beyin fonksiyonlarının tam olarak çalışmamasından kaynaklanan bir hastalıktır. yani bir beyin hastalığıdır. Beyin bütün vücudun kontrol mekanizm Parsiyel epilepsi;
Epilepsi hastalığı genetik olan bir hastalık olup kişilerde beyin fonksiyonlarının tam olarak çalışmamasından kaynaklanan bir hastalıktır. yani bir beyin hastalığıdır. Beyin bütün vücudun kontrol mekanizması olduğundan burada olan Epilepsi hastalığı tüm vücudu etkilememektedir. Parsiyel Epilepsi, hastalıkta oluşan nöbetlere denir. bu nöbetler hastalarda iki şekilde gözlemlenir. Bu nöbetlerin isimleri basit parsiyel nöbet ve kompleks parsiyel nöbettir. İki nöbeti birbirinden ayıran fark ise, basit parsiyel nöbetlerde hasta bilincinin tümüyle açık olmasıdır. Ancak bu kişinin nöbeti, kontrol altına alabileceği veya  durdurabileceği anlamına da gelmez. 

Parsiyel Epilepsi nöbet çeşitleri;

Basit Parsiyel nöbet;

Bu nöbet çeşidinde hastada olan elektriksel aktivite bozukluğu beynin çok küçük bir kısmında meydana gelir. Hastanın nöbet anında yaşadığı durumlar neticesinde beynin hangi bölgesinin etkilendiğine bağlıdır. 

Parsiyel EpilepsiEtkilenen bölgeler;
 • Frontal lob: Bu bölgede yaşanan nöbetler hastada genellikle hareket ile ilgili belirtiler gösterir. Bir diğer adı ile motor nöbetler olarak da bilinir. Kolun yukarı kalması, başın çevrilmesi, kasılıp gevşeme, uzuvlarda sıçrayıcı şeklinde hareketler görülmektedir. Bazen beynin diğer bölgelerine de yayılarak jeneralize ve tonik-klonik nöbetlere de dönüştüğü olur.
 • Temporal lob: Basit parsiyel nöbet, temporal lobdan kaynaklandığı durumlarda hastada çok çeşitli belirtiler olabilir. Çünkü temporal lob çok değişik fonksiyonlar içerir. En çok rastlanan belirtileri ise, daha önce olmuş bir olayı hiç olamamış gibi veya olmamış bir olayı da olmuş gibi hissetme, ani korku ve panik, tanımadığı kişileri tanıyormuş gibi hissetme, tanıdıklarını, hiç tanımıyormuş gibi hissetme, hoş olmayan tatlar ve kokular, mideden yukarı doğru gelen ve yükselen hoş olmayan koku hissi olabilmektedir. Bu belirtilerin hepsi temporal lobda aura olarak adlandırılır. Eğer ki hastada sekonder jeneralizasyon varsa, hastayı tedbir almak için uyaran bir ön belirti olarak faydalı olmaya çalışırlar. 
 • Oksipiral lob: Beynin bu alanında olan belirti ise görme ile ilgilidir. Burada yaşanan basit parsiyel nöbet hastanın görme alanının yarısını etkiler ve flaş şeklinde ışıklar, değişik renkler görmesine neden olur. Nöbet görüntülerin karşı tarafında olan beyin yarısından kaynaklanan bir durumdur. 
 • Pariental lob: Bu bölgede yaşanan nöbet ise vücudun duyu algılarını etkiler. Beynin bu bölümünden kaynaklanan nöbetler hastada garip hislere neden olur. Bu tür duysal nöbetlerde hasta geçici uyuşukluk sorunları da yaşar.
Buradan da anlaşılacağı üzere nöbet belirtilerini  çok iyi anlaşılmasında çok büyük bir önem vardır. Hasta yakınları ve hastanın nöbet belirtilerini doğru anlaması ve dikkat etmesi doktorun hastaya müdahalesini kolaylaştırır. Nöbetin hangi kısımdan kaynaklandığına kara vermesinde ve bulgular doğrultusunda hangi yarı kürede olduğunun anlaşılmasında çok etkili olur. 

Kompleks Parsiyel nöbetler;

İkinci nöbet şekli olan bu parsiyel nöbette bilinç etkilenmesi olur. Bilincin etkilenmesi hastada her zaman bayılmaya neden olmaz ama hasta hiçbir şekilde geçirdiği nöbeti hatırlamaz. Yani hastada hafıza kusuru oluşur. Kompleks parsiyel nöbetler hastada otomatizmler ile beraber seyredebilir. Kompleks parsiyel nöbetlerde hastada yutkunma, çiğneme, yalanma, şaşkın bakışlar, elbiselerini çekiştirme, etrafta anlamsız bir dolaşma gibi belirtiler gözlemlenebilir. 

Parsiyel epilepsi nöbetleri beynin karmaşık yapısından ötürü beynin hangi kısmında kaynaklandığını belirlemek gerekir. Bu nöbetler beynin herhangi bir yerinden kaynaklanabilmekte olup, çoğunlukla temporal lobda meydana gelmektedir.]]> Epilepsi Baş Ağrısı https://www.epilepsi.gen.tr/epilepsi-bas-agrisi.html Mon, 26 Nov 2018 02:55:23 +0000 Epilepsi baş ağrısı, günümüzde olan bir çok kişinin bu hastalığı yaşayan epilepsi hastalığı her yaş grubunda olması mümkündür. Bir bebekten tutun yetişkin olan kişilere kadar yaşanması mümkündür. Günümüzde ilerle Epilepsi baş ağrısı, günümüzde olan bir çok kişinin bu hastalığı yaşayan epilepsi hastalığı her yaş grubunda olması mümkündür. Bir bebekten tutun yetişkin olan kişilere kadar yaşanması mümkündür. Günümüzde ilerlemiş olan tıpta epilepsinin ortadan kalkması mümkün olabilir. Bir çok kişinin buna cesaret etmediği yani korkuları  yüzünden ertelediği ortaya çıkmıştır. Epilepsi hastaları oldukça hassas olan hastalardır. Yani her şeyden etkilenmeleri mümkündür. Bulundukları ortamdan sıkıldıkları taktirde ortam değiştirmelidir. Bu hastalıkta olan kişilerde epilepsi baş ağrısı olması oldukça mümkündür, yani epilepsi hastaları oldukça hassastırlar. Yaşadıkları durumdan oldukça etkilenirler örneğin bir cenaze gibi ortamlar ise bu hastalığı yaşayan kişiler için oldukça etki yapan ortamlardır. Epilepsi hastalarının yaşayacağı stresli durumlar karşısında atak veya nöbet geçirmeleri oldukça mümkündür. Epilepside baş ağrısı her durumda olabilir, bu gayet bu grup hastalar için normal olarak görülür.

Hasta mümkün oldukça kendini üzecek sebeplerden veya ortamlardan uzak kalmalı ve yakınlarının buna anlayış göstermeleri ise olası bir durumdur. Bilinmelidir ki epilepsi bir beyin içinde oluşan sinir hastalığıdır. Yani hastalar oldukça nöbet ve atak geçirmeleri olası bir durumdur. Hasta olan kişilerde nöroloji kontrolü altında olması gerekir. Epilepsi baş ağrısı durumunda kullandığı ilaçları vardır hastanın böyle bir durumda hemen ilaç alınması gerekir. Ayrıca epilepsi hastaları düzenli hayat aktivitilerine sahip olmak için günlük hayatta kendilerine iyi bakmaları gerekir.

Epilepsi Baş AğrısıEpilepsi baş ağrısı tedavisi nasıl edilir

Epilepsi hastasında baş ağrısı olması mümkündür. Bu hastalıktaki kişilerin nöroloji tarafından verilen düşük dozajda ağrı kesici kullanan epilepsi hastaları doktorun verdiği ağrı kesici dışında başka ağrı kesici içmezler. Epilepsi baş ağrısı olan kişilerin kullanmış oldukları ilaçlar oldukça etkilidir. Kişiler başka hastalığa yakalanır ise, mesela soğuk algınlığı bu durumda doktorları o hastalara kulanmış oldukları ilaçlarının etkisini azaltmayacak ilaç verir.

Bu durumda bir epilepsi hastası kendi kafasından hiç bir ilacı içmez, çünkü biliyor ki kullandığı ilaçların etkisi azalır ise hastalığı tetiklenir. Hastalar bu şekilde sürekli nöroloji doktoru takibi altında sürekli takipte olurlar. Epilepsi hastaları yakalandığı çok küçük hastalıklarda bile kendi doktorlarını haberdar ederler. Bu şekilde nöroloji doktoru onları yönlendirerek daha sağlıklı kalmalarını ve yaşamalarını sağlar. Epilepsi baş ağrısı bu şekilde tedavi edilir. Daha sağlıklı kalabilme adına kontrol takipleri aksatılmamalıdır. 
]]>
Yaşlılarda Epilepsi https://www.epilepsi.gen.tr/yaslilarda-epilepsi.html Mon, 26 Nov 2018 17:52:04 +0000 Yaşlılarda Epilepsi: Epilepsi tüm dünyada insanları etkileyen ve en sık görülen nörolojik bozukluk olarak bilinmektedir. Epilepsi beyin içinde olan sinir hücrelerinin olağan dışı bir elektro, kimyasal boşalma sonucu ortay Yaşlılarda Epilepsi: Epilepsi tüm dünyada insanları etkileyen ve en sık görülen nörolojik bozukluk olarak bilinmektedir. Epilepsi beyin içinde olan sinir hücrelerinin olağan dışı bir elektro, kimyasal boşalma sonucu ortaya çıkan nörolojik bozukluk ve Sara olarak bilinmektedir.

Yaşlılarda epilepsi yaşla beraber görülme oranı önemli derece artmaktadır. Epilepsinin meydana çıktığı dönem yaşlılık 60-65 yaş dönemidir ve bu yaşlılıkla beraber gelen epilepsi hastalığı sakatlıkların başlıca nedenidir. Epilepsi nöbetleri farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Bazı nöbetlerde olağan dışı algılama, bazen korku ve bazense ağızda köpürme, yere düşüp çırpınma gibi görülebilir ve bu düşmeler sonucu sakatlıklar meydana gelebilir.

Epilepsi nöbetlerinin pek çok değişik çeşitleri vardır. Epilepsinin 40 çeşit nöbet tipi tanımlanmaktadır. Epilepsi veya sara herkes tarafında iyi bilinen çeşitlerinin yanı sıra bazen başkalarının hiç fark edemeyeceği şekilde nöbet çeşidi vardır. Yaşlılıkta görülen epilepsi beyinde oluşan bir tümör sonucu oluşmadıkça iyileşebilme olanağı olabilmektedir. Hatta yaş ilerledikçe epilepsi nöbetlerinde azalma görülebilmektedir.

Bu farklılık nedeniyle bazen epilepsi tanısı konulması güç olur ve birçok hastalıkla karışabilir. Bazı kişilerin geçirdiği hastalıkların belirtileri yanlışlık nedeniyle epilepsi tanısı konabilir. Günümüzde gelişen tanı yöntemleri sayesinde yanlış tanı konması azalmaktadır. Epilepsi nöbet belirtileri beyin aktivitelerinin değişikliği, nereden başladığı, ne kadar hızlı bir şekilde yayıldığına bağlı olur.

Yaşlılarda Epilepsi nedenleri: Beyne giden kan akımının azalması beyin içinde oksijen ve besin maddelerinin azalmasına neden olur. Bu durum hücrelerin hasar görmesine ve epilepsi nöbetlerine yol açar.

 • Beyin tümörü ve doğuştan gelen bozukluklar epilepsi nöbetine yol açabilir.
 • Hamilelik döneminde annenin kullandığı ilaçlar veya aldığı alkol bebeğin gelişimini etkileyecek mikrobik hastalıklar epilepsi ye neden olabilir.
 • Doğum sonrası oluşabilecek beyin iltihaplanması, menenjit gibi rahatsızlıklar epilepsiye neden olabilir.
 • Doğum esnasında meydana gelen beyin zedelenmesi, beyin kanaması gibi etkenlerin beynin oksijensiz kalması epilepsiye neden olabilir.
 • Vücutta B6 vitaminin eksikliği epilepsi olmaya neden olabilir.
 • Genetik olarak aileden gelen, mutasyona uğramış gen epilepsi nedeni olabilir.

Yaşlılarda Epilepsi

Epilepsi nöbetlerinde yapılacaklar: Epilepsi nöbeti geçiren hastanın yanında sakin olun ve hastanın yanında ayrılmayın.

 • Epilepsi hastasını giysilerini gevşeterek rahatlamasını sağlayın.
 • Hastanın hareketlerini önlemeye çalışmayın nöbetlerinin geçmesini bekleyin.
 • Hastanın rahat nefes almasını sağlamak için hastayı sol tarafına yatırın mümkün olduğunca ağzının açıkta kalarak solunum yolunu açık tutun.
 • Epilepsi hastası su içerisinde nöbet geçirirse ve nöbeti 5 dakikadan fazla sürerse mutlaka bir ambulans çağırarak ilk yardım yapılır ve ardında mutlaka bir uzman doktora gösterilmelidir.

Yaşlılarda Epilepsi tedavisi: Epilepsi hastalarının en temel ilacı antiepileptik tir. Tedavinin amacı kullanılan ilaçların yan etkisini az seviyeye indirerek hastanın tekrardan nöbet geçirmesini önlemek ve en iyi yasam kalitesini sağlamaktır. Fakat ilaçlar epilepsi nöbetlerinin altında yatan nedenleri ortadan kaldırmaz. Hastalarda tedavi % 60-70 kişide kontrol altına alınırken % 30-35 kişide pek etkili olmaz ve epilepsi nöbetleri devam edebilir.

]]>
Yenidoğan Epilepsi https://www.epilepsi.gen.tr/yenidogan-epilepsi.html Tue, 27 Nov 2018 01:01:25 +0000 Yenidoğan epilepsi, epilepsi hastalığı daha çok 0-1 yaş arası bebeklerde ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Epilepsi, toplum arasında sadece kasılma ya da dişlerin kenetlenmesi gibi belirtilerle bilinse de aslında yalnızca Yenidoğan epilepsi, epilepsi hastalığı daha çok 0-1 yaş arası bebeklerde ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Epilepsi, toplum arasında sadece kasılma ya da dişlerin kenetlenmesi gibi belirtilerle bilinse de aslında yalnızca bu belirtilerle yaşanmaz. Yenidoğanlarda ufak nöbetler şeklinde epilepsi gelişebilir. Örneğin yenidoğan bir bebeğin aniden sıçraması epilepsi nöbeti olabilir. Sara olarak da bilinen epilepsi, ateş, kafa travması gibi bazı tetikleyiciler sonucu gelişebilir. Bazen ise tetikleyici herhangi bir etken olmadan bebekte bilinç kaybı ya da bilinç bozukluğu görülen ataklar olabilir. Daha çok çocukluk döneminde 0-1 yaş arası bebeklerde ortaya çıkan epilepsi, bazen vücut kitlenmesi, kasılma, ağızdan köpük gelmesi, dişlerin kenetlenmesi gibi belirtilerle görülebileceği gibi bazen tanısı zor, kısa süreli ufak nöbetler şeklinde de meydana gelebilir. Bebeklerde kol, bacak, gövde ya da baş bölgesinde fark edilen sıçrama hareketlerinin ciddiye alınması gerekir. Bu tarz ufak sıçramalar göz ardı edildiğinde ve tedavi edilmediğinde ileride ciddi nöbetlere dönüşebilir.

Yenidoğan epilepsi belirtileri nelerdir

Ani sıçrama: Yenidoğan bebeklerde kollar, bacaklar ve baş bölgesinde gelişen sıçrama ya da kapanma hareketleri epilepsi belirtisi olabilir.

Gözlerin sabit kalması: Gözlerin sabit bir noktaya kenetlenmesi, kasılma ve kusma epilepsi belirtisi olarak yaşanabilir.

Dalma: Epilepsi nöbetinde bebek 5-10 saniye dalabilir. Bu süreç içinde çevreye karşı duyarsız olur.

Yenidoğan EpilepsiGeceleri sık uyanma: Epilepsi belirtisi olarak bebek geceleri sık aralıklarla uyanabilir. Bu arada bebekte kasılma ve sıra dışı hareketler fark edilebilir. Bazen durum uyku bozukluğu ile karıştırılabilir.

Ani baş düşmeleri: Yere kapaklanma şeklinde ani baş düşmeleri epilepsi nöbeti olarak yaşanıyor olabilir.

Sıçrama: Bebekte bazen elektrik çarpmış gibi ani sıçrama gelişebilir.

Yenidoğan epilepsi nedenleri nelerdir
 • Kromozom anomalileri
 • Beyinde gerçekleşen yapısal bozukluklar
 • Beynin oksijensiz kalması
 • Beyin kanaması
 • Beyin tümörleri
 • Kafa travması
 • Menenjit tarzı beyin hastalıkları
Yenidoğan epilepsi ilaçlarla kontrol edilebilir mi

Epilepsi tedavisinde hangi tedavinin uygun olduğu epilepsi türüne göre değişim gösterir. Çocukluk çağında gelişen iyi huylu epilepsi genelde herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan ergenlik döneminde kendiliğinden geçebilir. Bazen ise devamlı ilaç kullanılması gerekebilir. Kafa travması, menenjit ya da farklı bir nörolojik hastalık epilepsiye yol açmışsa tedavi edilme şansı oldukça düşük olabilir. Bu gibi durumlarda hastanın ömür boyu ilaç kullanması gerekebilir.
]]> İyi Huylu Epilepsi https://www.epilepsi.gen.tr/iyi-huylu-epilepsi.html Tue, 27 Nov 2018 12:16:21 +0000 İyi huylu epilepsi; Epilepsi hastalığı halk arasında genellikle sara olarak bilinir. Beyin hücrelerin istem dışı bir şekilde ve aniden oluşan elektro- kimyasal boşalma sonucu görülen nörolojik bozukluktur. Beynin hücrel İyi huylu epilepsi; Epilepsi hastalığı halk arasında genellikle sara olarak bilinir. Beyin hücrelerin istem dışı bir şekilde ve aniden oluşan elektro- kimyasal boşalma sonucu görülen nörolojik bozukluktur. Beynin hücrelerindeki elektriğin normalinden fazla  ve kontrolsüz yayılımın dan oluşur. Çoğunlukla geçici bilinç kaybına neden olabilir. Genelde epilepsi rahatsızlıkları farklı şekillerde ortaya çıkar. Aşırı korku, titreme, bayılma ve hatta ağız köpürmesi gibi. Epilepsiye neden olan etmenler kalıtımsal etmenler, beyin patolojileri, sistemik patolojik süreçler. İyi huylu epilepsi türlerinin iyileşmesi ve tedavisi mümkündür. 3 çeşit iyi huylu epilepsi vardır.

İyi huylu epilepsi çeşitleri;
 • İyi huylu rolantik epilepsi
 • İyi huylu oksipital lop epilepsi
 • İyi huylu ailesel bebeklik çağı epilepsisi
İyi huylu rolandik epilepsi;Epilepsi çeşitleri arasında en çok görülen türden biridir. genellikle çocukluk çağında ortaya çıkar. iyi huylu rolandik epilepsi ilk okul çağlarında başlar ve ergenlik döneminden sonra son bulur.

İyi huylu rolandik epilepsi belirtileri;
 • Hasta hafif nöbetler geçirir.
 • Geceleri uykudan uyanma, sıçrama ve konuşamama
 • Ağızdan köpük gelmesi ve salya oluşması
 • Dudağın bir tarafa kayması
 • Şuur kaybı
 • tüm vücudu saran titreme ve büyük dereceli etkiler.
İyi huylu oksipital lob epilepsi; Bu epilepsi çeşidi de rolantik epilepside olduğu gibi ergenlik döneminde veya sonrasında atlatılan bir rahatsızlıktır. ilk okul çağlarında veya daha geç ortaya çıkabilir.

İyi Huylu Epilepsiİyi huylu oksipital lob epilepsi belirtileri;
 • Bakışların uzun bir süre bir noktaya odaklanması
 • Görmede bozukluklar
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Geçirilen nöbetlerden sonra aşırı baş ağrısı şikayeti
İyi huylu epilepsi ailesel bebeklik çağı; Bu epilepsi çeşidi yeni doğan bebeklerde ve bebeklik aylarında oluşmaktadır. bebeğin anne ve babasında böyle bir rahatsızlığın bulunması bebeği de genetik olarak tetikler.fark edildiği andan itibaren uzun veya kısa süreli tedavilerle ortadan kaldırılması mümkündür.
]]>
Uykuda Epilepsi https://www.epilepsi.gen.tr/uykuda-epilepsi.html Wed, 28 Nov 2018 02:29:29 +0000 Uykuda epilepsi, birçok kişide görülen epilepsi hastalığı olan kişiler oldukça stresli olurlar. Her yaş grubunda olan bu hastalık halk dilinde ise sara olarak bilinmektedir. Bu tür hastalıkta olan kişilerin nöbet ve atak geçirm Uykuda epilepsi, birçok kişide görülen epilepsi hastalığı olan kişiler oldukça stresli olurlar. Her yaş grubunda olan bu hastalık halk dilinde ise sara olarak bilinmektedir. Bu tür hastalıkta olan kişilerin nöbet ve atak geçirmeleri mümkündür. Bazı hastalar ise çok farklı ataklar geçirirler. Bu nedenle epilpesi olan kişilerin atak geçireceği zaman ve yeri belli olmaz. Bu sebepten dolayı ise çok dikkatli olmaları gerekir. Epilepsi hastalığı 40 çeşit olarak bilinmektedir. Her epilepsi hastası farklı nöbetler geçirir. Bunun yanı sıra uykuda epilepsi nöbeti olması mümkündür. Böylesi bir durum çok sık yaşanmayabilir, fakat olması ihtimal vardır. Uykuda yakalanan hasta hiç bir şey hatırlamaz ve bilinçsizce davranış ve hareketler yapar. Yapılan hareketlerde hasta biri ile kavga ediyormuş gibi davranır, bu esnada gözleri kapalı olmaktadır. Uykuda epilepsi atakları çok sık olan hastaların doktoruna mutlaka haber verilmelidir.

Böylesi bir durumda hasta olan kişi ataklarını gündüz geçirmiyor ise bu normal olan bir durumdur. Epilepsi hastası bu atağı gece geçiriyordur. Bilinmelidir ki bu tür hastalıklarda hastaların nöbet ve atak geçirme saatleri belli olmaz. Nöroloji doktorunuza bunu bildirerek bazen hastanın ilaç dozajının artması gerekebilir. Uykuda epilepsi kimseye bir zarar vermez hasta sadece kendisi çok şiddetli ağrı çekmektedir. Bir çok kişinin epilepsi hastasının nasıl nöbet geçirdiğini bilmez. Bu sebeple bu nöbetlere ve ya atak anını gören kişiler korkabilirler veya hasta ayakta yakalanır ise tavrı sarhoş olan bir insanın görüntüsünü andırabilir. Bu nedenle gören kişiler yanlış düşüncelere kapılıp hastadan uzaklaşırlar.

Uykuda EpilepsiUykuda epilepsi olan hastalara ne yapılmalıdır: uyku esnasında hasta epilepsi nöbeti olduğunu bilemez. Bu durumda mutlak yanında biri vardır. Hastanın yanında olan kişi kesinlikle o durumda hastaya müdahale etmemeli. Çünkü bu durumda hasta onun farkına varmaz. Hasta yakını beklemeli atak bitene kadar. Bir çok epilepsi hastalığında doğru yani hastaya yarayan ilaç bulunur ise hastanın daha az atak geçirmesi sağlanır. Fakat dediğim gibi bu hastalık üzerinde doktorun hastasında ilacı belirlemesi için bir kaç ilaç üzerinde hastada kullanılarak hangisi iyi gelecek diye dener.

İyi gelen ilaçlar belirlenene kadar hasta uykuda epilepsi olması mümkündür. Hasta olan kişiler normal hasta olmayan kişiler gibi her türlü sosyal etkinlikten faydalanarak yaşam alanlarını eğlenceye çevirebilirler. Unutulmamalı ki hasta olan insanların daha duyarlı davranmaya ihtiyaçları vardır. Sonuçta epilepsi hastalığının tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu unutmamalıyız.
]]>
Epilepsi Sara Hastalığı https://www.epilepsi.gen.tr/epilepsi-sara-hastaligi.html Wed, 28 Nov 2018 03:46:32 +0000 Epilepsi sara hastalığı, beyinde bulunan sinir hücrelerinden kaynaklanan, kısa süren nörolojik bir hastalık olarak tanımlanır. Beyinde algılanan elektrik sinyallerinin normalde olması gerekenden farklı şekilde yayılması ne Epilepsi sara hastalığı, beyinde bulunan sinir hücrelerinden kaynaklanan, kısa süren nörolojik bir hastalık olarak tanımlanır. Beyinde algılanan elektrik sinyallerinin normalde olması gerekenden farklı şekilde yayılması nedeniyle, aniden gelişen nöbetler yaşanır. Yaşanan nöbetler farklı şekillerde olabilir. Bayıl, titreme haricinde bazı hastalarda yaşanan nöbet hissedilmeyebilir. Bu gibi durumlarda epilepsi sara hastalığı teşhisi gecikebilir ya da zorlaşabilir. Epilepsi nöbetleri çeşidine göre bazen birkaç saniye bazen ise birkaç dakika devam edebilir.

Beyinde sinir hücre fonksiyonlarını kesintiye uğratan her şey epilepsi sara hastalığının gelişmesine sebep olabilir. Enfeksiyonlar, kafaya alınan darbe, travma, genetik etkenler, doğumsal bozukluklar epilepsi sara hastalığı nedenleri arasında yer alır. Epilepsi tedavisinde genellikle ilaç tedavisi kullanılarak nöbetler kontrol altına alınabilir. Epilepsinin tam anlamıyla iyileşmesi yalnızca birkaç epilepsi türünde mümkün olmaktadır. Belli bir nedene bağlı olarak gelişen epilepsi hastalığı yaşam boyu sürebilir ve düzenli olarak ilaç tedavisi uygulanması gerekir.

Epilepsi sara hastalığı nedenleri

Genetik etkenler: Yapılan araştırmalara göre yaklaşık olarak 500 adet gen bu hastalıkla ilişkili olarak tespite dilmiştir. Dolayısıyla epilepsi sara hastalığının gelişemsinde genetik özelliklerin payı büyüktür.

Kafa travması: Kafaya alınan bir darbe, trafik kazası ya da başka bir travmatik olay beyin işlevinde kalıcı bozulmaya neden olabilir. Açık olan yaralarda hastalığın geşlişme riski daha yüksektir. Kısa süreli bilinç kaybına yol açan yaralanma ya da darbeler epilepsi hastalığına neden olmaz.

Beyin koşulları: Beyin tümörü ya da felç gibi beyni tam olarak etkileyen sağlık problemleri de epilepsiye yol açabilir. 35 yaş üzeri kişilerde epilepsiye en çok neden olan sebepler beyin koşullarıdır.

Enfeksiyon: Vücutta meydana gelen bazı enfeksiyonlar beyin yapısında kalıcı değişimlere yol açabilir. Dolayısıyla herhangi bir yaşta epilepsi gelişebilir. Bakteri ve mantar enfeksiyonları beyinde apse gelişmesine sebep olabilir. Apse ise epilepsi sara hastalığı dahil olmak üzere daha farklı ve ciddi nörolojik sorunlara sebep olabilir. Menenjit yani beyin zarı iltihabı, ensefalit epilepsiye yol açan bazı enefksiyon türleridir.

Hastalıklar: Beyin hücresini etkileyen herhangi bir hastalık epilepsiye yol açabilir. Yaşlılarda görülen epilepsi, demans hastalığından kaynaklanabilir. Kalp krizi sonucu beyne ulaşan kanın kesintiye uğraması, beyin hücrelerinin kalıcı şekilde zarar görmesi epilepsi sara hastalığı için nedenler arasındadır.

Epilepsi Sara HastalığıDoğum öncesi hastalıklar: Anne karnında gelişim gösteren bebeğin beyni, annenin bilinçsiz beslenmesi, gebelikte enfeksiyonel bir hastalık yaşanması ya da oksijen eksikliği nedeniyle zarar görebilir. Bu durumda epilepsi gelişebilir.

Gelişimsel bozukluklar: Otizm ya da nörofibromatözis gibi bazı gelişim bozuklukları epilepsi sara hastalığına neden olabilir.

Epilepsi sara hastalığı tetikleyiciler
 • Uyku eksikliği
 • Stres
 • Kan şekerinin düşük olması
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Ateşli hastalıklar
 • Kullanılan uyarıcı maddeler
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Yetersiz beslenme
Epilepsi sara hastalığı tedavisi

Epilepsi sara hastalığı tedavisinde ilk önce yaşanılan epilepsi türünün net olarak teşhis edilmesi gerekir. Tedavide ilk tercih edilen yöntem genellikle anti-epileptik ilaçlardır. Kullanılan bu ilaçlar sayesinde hastaların yaklaşık %70 gibi bir oranında nöbetler kontrol altına alınabilmekted]]> Epilepsi Yan Etkileri https://www.epilepsi.gen.tr/epilepsi-yan-etkileri.html Wed, 28 Nov 2018 22:11:11 +0000 Epilepsi Yan Etkileri, epilepsi hastalığının kendisine bağlı yaşanan semptomatik rahatsızlıkların yanında epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçların sebep olduğu bazı durumları da kapsayan kişinin günlük hayatını etkileyeb Epilepsi Yan Etkileri, epilepsi hastalığının kendisine bağlı yaşanan semptomatik rahatsızlıkların yanında epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçların sebep olduğu bazı durumları da kapsayan kişinin günlük hayatını etkileyebilecek ciddi rahatsızlıklardır. Epilepsi halk dilinde bilinen adıyla sara hastalığı, son derece zor ve tedavisi ise bir o kadar zaman alan bir beyin hastalığıdır.

Epilepsi Yan Etkileri Nelerdir:

Epilepsi hastalığı, özellikle çocukluk yıllarında başlayan ve çeşitli tiplere ayrılan zor bir beyin hastalığıdır. Bazı tipleri hafif ataklarla ve kullanılan hafif dozdaki ilaçlarla sabitlenip kişiyi yaşamını etkileyecek kadar rahatsız etmese de özellikle karmaşık tip diye belirlenen nöbetler ile seyreden türü son derece katlanılması zor ve yaşamı etkileyen durumlara sebep olur. Epilepsi hastalarının zaman zaman atak dönemlerinde yaşadığı, baygınlık geçirme, ağızda köpürme, gözlerin kayması, çenenin kilitlenmesi ve çırpınma halleri o kadar şiddetli olabilir ki, az gelişmiş toplumlarda bu durum cin musallat olması ya da şeytan çarpması olarak bilinir ve genellikle dini yöntemlerle baş etmeye çalışılır. Epilepsi tedavisinde son derece kuvvetli ilaçlar kullanılır ve bu ilaçların yan etkileri de kişinin günlük hayatını kötü etkiler hatta sürekli bir işte çalışması veya aile hayatı kurması zor olabilir.
Epilepsi hastaları, şiddetli ışığa ve yüksek sese duyarlı olurlar. Özellikle seri halde birbirini takip eden ses ve görüntüler epilepsi krizine sebep olabilir. Birinci tip epilepsi daha hafif seyreder ve düzenli ilaç kullanımı ile ataklar azalaır hatta uzun yıllar atak geçirmeden kişi hayatını devam ettirebilir. İkinci tip epilepside ise, kişi bir çok şeye duyarlı hale gelebilir. Atak anlarında kısa süreli hafız kaybı, zeka geriliği, öğrenim güçlüğü gibi yan etkiler görülebilir. Atak geçiren kişi özellikle çenesini çok sıkı kapatacağı için dilini ısırabilir ve koparabilir hatta boğazına takılan dil parçası sonucu ölüm vakaları belirtilmiştir. Bazı ataklar ise köpüren ağzın çok sıkı kapanması sebebi ile boğulma olayları ile sonuçlanmıştır. Epilepsi krizi geçiren hastaya ilk yapılacak müdahalelerden biri, hastayı yan çevirmek ve dilini bir kaşık ya da sert düz bir nesne yardımı ile dışarı almaktır. Bu sırada el ile müdahale edilir ise hasta çenesini çok sıkı kapatacağı için ısırabilir ve müdahale esnasında yaralanmalar olabilir.

Epilepsi Yan EtkileriEpilepsi İlaçlarının Yan Etkileri:

Epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlar özellikle, sersemlik, görme kaybı, hafıza kaybı, çift görme, sürekli uyku hali, gün içinde enerjinin çok düşük olması gibi yan etkilere sebep olabilirler. Özellikle çocuklarda okulda başarısızlık yada aşırı hareketlilik gibi kendini gösterebilir. Epilepsi hastaları özellikle mantar ilaçları yada antibiyotik grubu ilaçları asla doktora danışmadan içmemelidir. Bu gruptaki ilaçların epilepsi krizlerini tetiklediği bilinmektedir. Epilepsi hastaları stres ve uykusuzluktan uzak durmalı ve alkol almamalıdır. 
]]>
Gebelikte Epilepsi https://www.epilepsi.gen.tr/gebelikte-epilepsi.html Thu, 29 Nov 2018 10:46:59 +0000 Gebelikte epilepsi, beyin hücrelerinin anormal şekilde uyarılması sonucu ortaya çıkan nörolojik hastalık olan epilepsi, istem dışı kasılmalarla karakterize olan bir hastalıktır. Epilepsi, günümüzde migrenden sonra gebelik Gebelikte epilepsi, beyin hücrelerinin anormal şekilde uyarılması sonucu ortaya çıkan nörolojik hastalık olan epilepsi, istem dışı kasılmalarla karakterize olan bir hastalıktır. Epilepsi, günümüzde migrenden sonra gebelik döneminde en sık görülen ikinci nörolojik hastalıktır.

Gebelikte epilepsi nedenleri

Gebelikte epilepsi hastalığının en önemli nedenleri;
 • Kafa travmaları
 • Felç
 • Enfeksiyonlar
 • Doğumsal anomaliler
 • Anne karnında bebeğin oksijensiz kalması
 • Beyin tümörleri olarak sıralanabilir.
Epilepsi, beynin bir bölümüyle sınırlı kalabileceği gibi beynin tamamına kadar da yayılabilir. Eğer beynin bir bölümünde etkiliyse bu durum kısmi nöbet olarak tanımlanır. Beynin tamamını etkiliyorsa yaygın nöbet olarak tanımlanır. Şayet beynin bir kısmından başlayarak tüm beyni etkisi altına alıyorsa ikincil nöbet olarak tanımlanır.

Gebelikte epilepsi anne karnındaki bebeği nasıl etkiler

Gebelikte epilepsi hastalığı olan anne adayları gebelik boyunca bebekleri için endişe duyabilir. Epilepsi hastalığı olan anne adaylarının büyük kısmı sağlıklı bebekler dünyaya getirebilir. Ancak bazı durumlarda epilepsi hastası olan anne adaylarında ölü bebek riski oldukça fazladır. Aynı zamanda epilepsi hastası olan gebelerde, kanama, erken doğum, bebekte gelişme geriliği, epilepsi nedeniyle kullanılan ilaçlara bağlı olarak doğumsal anomali riski de fazladır. Gebelikte epilepsi için ilaç kullanılmadığında epilepsi nedeniyle yaşanan nöbetlerden dolayı bebekte fiziksel zedelenme, gelişme bozukluğu ve ölüm riski daha yüksektir.

Gebelikte epilepsi için ilaç kullanmak bebeğe zarar verir mi

Epileptik gebelerin tedavi amaçlı mutlaka ilaç kullanması gerekmektedir. Antiepileptik ilaçlar yaşanacak nöbetlerin kontrol altına alınmasını sağlar. Kullanılan ilaçlar nöroloji uzmanı tavsiyesi ve takibi altında olmalıdır. Epilepsili anne adayları epilepsi olamayan anne adaylarına nazaran gebelik komplikasyonlarına daha yatkındır. En önemli komplikasyon da nöbetlerde artış yaşanmasıdır. Yaşanan nöbetler nedeniyle anne adayları düşebilir ve ciddi anlamda incinebilir. Gebelikten önce kullanılan ve gebe kalındıktan sonra devam edilen ilaçlar, gebelik döneminde vücutta değişik etkiler gösterebilir. Bu durum ilacın vücut için gerekenden daha az ya da fazla olmasına sebep olabilir. İlacın vücutta yaptığı zehir etkisinde artma ya da ilaç dozunun yetersiz olması gözlemlenebilir. Epilepsi her gebede aynı etkilere yol açmaz. Her gebelikte farklı etkiler yaşanabilir. Doktorun ilaç dozunu dikkatli ayarlaması ve bebeği takip etmesi gerekir. En önemli ayrıntı da kullanılacak olan ilaçların doktor tavsiyesi haricinde kullanılmaması gerekir.

Gebelikte EpilepsiGebelikte epilepsi varlığında gebelik nasıl takip edilmelidir

Epilepsi hastası gebelerin nörolog ve kadın doğum uzmanı tarafından takip edilmesi gerekir. İkili test, üçlü tarama ve ultrason taramaları kesinlikle ihmal edilmeden yapılmalıdır. Doğum öncesi yine gerekli planların detaylı şekilde planlanması gerekir.
]]>
Epilepsi Başlangıcı https://www.epilepsi.gen.tr/epilepsi-baslangici.html Thu, 29 Nov 2018 19:31:11 +0000 Epilepsi başlangıcı; olarak pek çok bulgu ve davranış bozuklukları gözlenmektedir. Oldukça zorlu bir hastalıktır. Hasta kadar çevresindeki kişileride olumsuz etkileyen bir o kadarda sabır ve özveri gerektiren bir rahats Epilepsi başlangıcı; olarak pek çok bulgu ve davranış bozuklukları gözlenmektedir. Oldukça zorlu bir hastalıktır. Hasta kadar çevresindeki kişileride olumsuz etkileyen bir o kadarda sabır ve özveri gerektiren bir rahatsızlıktır. Doktor kontrolünde olmalıdır, ihmal edilmemelidir. Epilepsi(sara) olarakda bilinir. Kimyasal boşalma yapma sonucunda görülen nörolojik bir bozukluk, hastalıktır. Beynin genel çalışması ile ilgili elektiriğin yüksek ve kontrolsüz dağılımı sonucu gerçekleşir. Sıklıkla geçici hafıza kaybına neden olur. Epilepsi krizleri başka şekillerde de çıkar. Bazı nöbetlerde önce hasta korku gibi olağan dışı algılamalar ortaya koyarken yere düşebilir, vücudu kasılır, ağzı köpürebilir ve hatta dili içine kaçabilir. Epilepsi her insanda farklı seyreder. En bilindik epilepsi belirtisi titreme ve kasılmadır. Beyin nasıl etkilendiğini göre değişiklik gösterebilir. 40 ın üzerinde nöbet türü vardır. Bunlardan bazıları ağır krizler bazıları ise hafif krizlerdir.

Epilepsi BaşlangıcıEpilepsi başlangıcı belirtileri nelerdir
 • Hafıza (bilinç ℅30) kaybı.
 • Aşırı unutkanlık, stres
 • Kendini yaralama ve zarar verme
 • Belli mesafede ara verme ve geri döneme girme
 • Çift girme ve baş dönmesi
 • Bayılma, bunalıma girme
 • Duygusal hareketler
 • Titreme, yere düşme
 • Halüsinasyon 
 • Radyasyonlu ortamda durma tehlike ve nobetinde ℅40 tekrar edilmesi (uzun durması nöbetin süresini ve şiddetini azaltır ve hafifletir
 • Otururken gözlerinin uzaklara dalmasi
 • Nefes darlığı nefes kesilmesi.
 • Dokularda ve yüzde morarma
 • Aşırı tükürük salgılaması
 • İdrar kaçırma 
 • Hareketlerini kontrol edememe
 • Kriz sonrası şaşkınlık
 • Uyku hali ve durgunluk
 • Aşırı korku 
 • Sinirlilik ve dalgınlık
 • Burun akıntısı ve kanaması
 • Dudaktan ve ağız içinde uçuk yaraları
 • Kokuya aşırı hassasiyet
 • Sigaralı ortamda bulunması sonucu damar tıkanıklığı yaşaması
 • Ayrıca, durumu daha kritik olan hastaların araca binmesi sonucu beyindeki hasar gören ve zedelenen noktanın beyin fonksiyonlarının yer değişmesine, zedelenen noktaların çalışmamasına neden olur.
]]>
Epilepsi Türleri https://www.epilepsi.gen.tr/epilepsi-turleri.html Fri, 30 Nov 2018 18:18:32 +0000 Epilepsi Türleri, Epilepsi, 4-5 yaş aralığında görülen, birkaç saniye yada birkaç dakikalık beyinde elektriksel fırtına yaşanması sonucu istemsiz davranış bozukluğu ve istemsiz hareket nöbetleridir. En bilinen tanımı ile d Epilepsi Türleri, Epilepsi, 4-5 yaş aralığında görülen, birkaç saniye yada birkaç dakikalık beyinde elektriksel fırtına yaşanması sonucu istemsiz davranış bozukluğu ve istemsiz hareket nöbetleridir. En bilinen tanımı ile de sara hastalığıdır. 

Neden Olan Etmenler
 • Kalıtımsal: Hastalığın aileden geçmesi sebebi ile hastalık çocukluk yıllarında başlamıştır. 
 • Beyin patolojileri: Beynin oksijensiz kalması, beyin travması, beyin kanaması gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Yetişkin kişilerde ise beyin damarlarında meydana gelen hastalıklar ve kitleler nedeni ile meydana gelir. 
 • Sistemik patalojik süreç: Toksik etmenlerin yanı sıra sistemik bazı hastalıklar sebebi ile ortaya çıkar. Epilepsiye sebep olan etmenler ortadan kaldırıldığında hastalık kendiliğinden düzelir. Eğer beyinde hasara neden olmuşsa yaşanan nöbetler devam eder. 
Epilepsi TürleriEpilepsi Türleri 

Rolandik epilepsi: Genellikle çocukluk cağında görülen bir türdür. Rolandik epilepsi ilkokul dönemlerinde başlangıç gösterir, ergenlik döneminin bitimi ile son bulur. Bu epilepsi türünde hastada gece uykusundan uyanıp konuşamama, nöbetler, dudak eğilmesi gibi durumlar görülür. Nadir hastalarda şuur kaybı veya vücuda saran etkilere rastlanır.
 • İyi Huylu Oksibital Lob Epilepsi: Çocukluk cağında görülen türlerden biridir. Bu türde de rolandik epilepside olduğu gibi ergenlik sonrası hastalık atlatılabilir. Hastada genellikle mide bulantısı, kusma, tek bir noktaya odaklanma, görsel bozukluk, nöbetler görülür. 
 • Temporal Lob Epilepsi: Yetişkinlerde görülen epilepsi türüdür. Hastada oluşan nöbetlerin beynin şakak noktasından başladığı için bu ismi almıştır. Genellikle şuur kaybı ve davranış bozukluğu görülür.
 • Çocukluk Çağı Absans Epilepsi: Yine çocuklarda görülen ilkokul dönemi ile başlayıp ergenlik sonunda atlatılabilen bir türdür. Hastalar bir dakikalık dalgınlık yaşarlar ve bu süre içerisinde gözlerde kayma oluşabilir. 
 • Junevil Myoklinik Epilepsi: Genellikle ergenlik döneminde görülen sabah saatlerinde etkisinin daha çok hissedildiği bir türdür. Uzun süreli tedavi gerektirir. Fakat çoğunluğunda iyileşme görülür. 
 • Frontal Lob Epilepsi: Beyindeki frontal lobun ön kısmında meydana gelen nöbetler görülen bir epilepsi türüdür. 
 • İyi Huylu Ailesel Bebeklik Çağı Epilepsi: Bebegin ailesinde bu durumun yaşanmış olması yani hastalığın genetik yollardan çocuğa geçmesi ile yeni doğumlarda yada bebeklik döneminde görülür. Kısa süreli tedavi ile hastalık yok edilebilir. 
 • Işığa Duyarlılık Gösteren Fotokonvulsif Epilepsi: Çok nadir görülen bir epilepsi türüdür. Eğer duyarlılık durumu hastada nöbetlere neden olmuyorsa televizyon izlerken yada yoğun gün ışığı için önlemler alınabilir. 
 • İnfantil Spazm: Hastanın tüm vücudunda öne yada arkaya doğru kasılma nöbetleri görülür. Bebeklik döneminde meydana gelebilecek bir epilepsi türüdür. Nöbetler ardı ardına gerçekleşir. Hastada meydana gelen nöbetlerin nedeninin bulunamaması durumuna west sendromu denir. İğne tedavisi ile hastalık ilerlemeden kontrol altına alınabilir.
]]>
Bebeklerde Epilepsi Nöbeti https://www.epilepsi.gen.tr/bebeklerde-epilepsi-nobeti.html Fri, 30 Nov 2018 19:39:31 +0000 Bebeklerde epilepsi nöbeti, 0,1 Yaş aralığında çok sık karşılaştığımız bu rahatsızlık bebeklik döneminde karşılaşılmaktadır. Bedende kasılma ve çenenin kitlenmesi gibi büyük nöbetlerle görülebildiği gibi, gözden Bebeklerde epilepsi nöbeti, 0,1 Yaş aralığında çok sık karşılaştığımız bu rahatsızlık bebeklik döneminde karşılaşılmaktadır. Bedende kasılma ve çenenin kitlenmesi gibi büyük nöbetlerle görülebildiği gibi, gözden kaçan küçük nöbetlerde olabilmektedir. Bebeklerde aniden çırpınma epilepsi nöbeti belirtisi olabilmektedir. Halk arasında epilepsi rahatsızlığı sara diye bilinir. Ateş ve kafa travması herhangi bir tetikleyici faktör olmadan tekrarlayan bilinç kaybıdır. Sıkça bebeklerde görülen epilepsi nöbetleri, vücutta kasılma/atma, çenenin kilitlenmesi yada ağızdan köpük gelmesiyle anlaşılabilir. Bebeklerde görülen sadece kollar, bacaklarda ve baş bölgesinde ortaya çıkan ani sıçramaları hafife almayınız. Bebeklerde epilepsi nöbetlerini ailelerin gözlemleyip vakit kaybetmeden doktora götürmeleri gerekmektedir. Bebeklerde görülen bu nöbetlerin bazen tanınması zor küçük nöbetler de görülebileceğini unutmamak gerekir. Bu küçük nöbetlerde erken fark edilip doktora götürülmemesi durumunda büyük nöbetlere dönüşebileceğini bilip dikkate almak gerekir. Bebeklerde epilepsi nöbetinde gözden kaçırılmaması gereken atakları şöyle sıralayabiliriz,
 • Ani sıçrama ve kapanma, Bebeklerde kümeler halinde gelebilen, kollar, bacaklar, ve baş bölgesinde görülen sıçrama ve kapanmalar atak belirtileridir.
 • Gözlerin sabit bir yere bakması, Bebeklerde kasılma, atma,  gözlerin sabit bir yere bakması atak belirtisidir. Beraberinde kusma ile seyreder. Bebeğin vücudunun tek tarafında kasılma tek tarafında anormal bir his şeklinde kendini gösterebilir.
 • Dalma, Abans nöbetinde bebek ortalama 5/10 saniye kadar dalıp, çevresine karşı duyarsız bir şekilde durabiliyor.
 • Gece uykudan sık uyanma, Beynin ön tarafında bu bölgede gelişen nöbetlerde bebeğin uykudan sık uyanmasını sağlar. Bebekte görülen, kasılma ve anlamsız hareketler gözlenebilir. Bu durum çoğunlukla aileler tarafından uyku bozukluğuyla karıştırılır.
 • Ani baş dönmeleri, Bebeklerde görülen bir diğer atak belirtisi ise ani baş düşmeleri ve yere kapanma şeklinde nöbetleridir.
 • Sıçrama, Bazen bebeklerde ani elektrik çarpmasına benzetebileceğimiz bu sıçramalara myokonik nöbetler denir. Bebekte görülen bu sıçramalar bebeklerde epilepsi nöbeti gizli atağı olabilir.
Bebeklerde Epilepsi NöbetiBebeklerde epilepsi nöbeti nedenleri,
 • Kromozom Anomileri,
 • Beyin oluşumundaki yapısal bozukluklar,
 • Beynin oksijensiz kalması ve beyin kanamaları,
 • Tümörler,
 • Kafa travması,
 • Menenjit gibi beyin fonksiyonları epilepsiye neden olabilmektedir. 
Bebeklerde epilepsi nöbetinde ilk yapılması gerekenler, 
 • Öncelikle nöbet geçiren bebeğinizi sağ yada sol tarafına doğru yatay pozisyonda yatırın.
 • Başının altına bir yastık koyun, yakası yada kıyafeti sıkıysa gevşetin.
 • Nöbet sırasında yapılan yanlışlardan bazıları çocuğu sallamak, üzerine su dökmek ve ağzına bir şey sokmaya çalışmaktır. Zaman kaybetmeden çocuğunuzu en yakın sağlık kuruluşuna götürün. Çocuğunuz epilepsi nöbeti geçiriyor ise çocuğunuzu izleyen doktorla iletişim kurabilirsiniz. Ne yapmanız gerektiğini doktorunuz size anlatacaktır. 
Bebeklerde epilepsi nöbeti tedavisi, Hastalığın türüne göre nöbetler, Bazı bebeklerde yılda bir iki kez görülebildiği gibi, bazılarında günde 50/60 kez tekrarlayabilmektedir. Bebeklerde epilepsi nöbetleri çocuğun hayat kalitesini ciddi şekilde etkilemektedir. Epilepsiye neden olan faktör çocuğun zeka düzeyini ve davranış sorunlarını ve epilepsinin şiddetini belirliyor. Bu rahatsızlıkta nöbet sayısı ve nöbet kontrolü de çok önemli. 
 • İlaç tedavisi, Erken teşhisle yada ilerde tanı konulan vakıalarda ilaç tedavisinde kontrol altına alınan epilepsi, günlük normal hayatına dönmesine yardımcı olmaktadır. Epilepsinin türüne göre ilaç tedavisi de değiş]]> Epilepsi Atakları https://www.epilepsi.gen.tr/epilepsi-ataklari.html Sat, 01 Dec 2018 16:34:24 +0000 Epilepsi atakları, Epilepsi kişilerde her yaş grubunda olabilir. Ayrıca bu hastalık bayan erkek fark etmez. Herkeste olması mümkün olan epilepsi bir sinir hastalığıdır. Epilepsi atakları geçiren kişilerde oldukça tehlikeli olab Epilepsi atakları, Epilepsi kişilerde her yaş grubunda olabilir. Ayrıca bu hastalık bayan erkek fark etmez. Herkeste olması mümkün olan epilepsi bir sinir hastalığıdır. Epilepsi atakları geçiren kişilerde oldukça tehlikeli olabilir. Çünkü epilepsi atağı geçiren kişi o an neler, yaşadığının farkına varamayabilir. Epilepsi denince hastalık olarak 40 çeşit epilepsi vardır. Kadınlarda olan hastalıkta daha ağır epilepsi atakları olur. Kişilerin nöroloji doktoruna giderek mutlaka teşhis konulduğunda ilaç kullanması gerekir. Kullanılan ilaçlar ise hastanın epilepsi ataklarını, kontrol altına alır. Kişiler tarafından kullanılan ilaçlar ise doktorun izni olmadan, ilaçlarını bırakamazlar. Bu hastalıkla yaşayan kişilerin ilaç ile atakların düzene girdiği bilinmektedir. Yani epilepsi atakları tutan kişiye ilacı verilmelidir. Çok üzücü olan atakların nerede nasıl olacağı bilinmez, bu sebepten dolayı kişiler aslında sürekli gözetim altında olmalıdır.

  Yani yetişkin olan kişilerde bile ailesi tarafından mümkün oldukça uzaktan da olsa takip edilmelidir. Çünkü epilepsi atağı geçiren kişi nerede düşeceği belli olmayabilir. Bir çok bu hastalığı olan kişilerin atakları çok farklı olabilir, bazı kişilerde çok kısa süren ataklar ise bazılarında tam tersi olarak çok uzun sürer. Epilepsi atakları geçiren bir kişinin geçirdiği atak ise dışarıdan hiç anlaşılmadan da başlayıp bitebilir. Hasta olan kişilerin beyin içinde gerçekleşen elektriksel aktivite beyin içinde sınırlı olan bir alanda başlar. Hastada gerçekleşen bu durum sırası bazı hastalar ise geçireceği epilepsi ataklarını olmadan önce his edebilir. Bu durumda hasta kendini hemen kontrol altına almaya çalışabilir. Süren ataklar ise hastada 3-5 saniye sürebilir.

  Epilepsi atakları hastada olan kişilerde ne zaman gerçekleşir: bu hastalığı yaşayan milyonlarca insanların bazıları ise yaşadığı durumdan etkilenerek epilepsi atağı başlaması mümkündür. Kişilerde oluşan üzüntü, sevinç, heyecan, stres gibi bir çok durumdan etkilenen hastalar ise nöbetleri başlar. Bu durum oldukça sık yaşanır, ayrıca epilepsi hastaları mevsimsel değişimlerde etkilenmeleri oldukça mümkün kıştan ilkbahara veya yaza geçiş dönemleri oldukça bir çok bu hastalığı yaşayan kişilerde epilepsi atağının gerçekleşmesi mümkündür. Ayrıca hiç bir sebep yok iken bile atak geçiren hastalar çoğunluktadır. Dediğim gibi bu hastalığın 40 çeşidi vardır, bu sebepten dolayı her bir epilepsi hastasının geçirdiği nöbet çok farklıdır. Bilinmelidir ki epilepsi hastalarının düzenli yaşamaları gerekir. Uyku, yemek yeme, stresten uzak kalma ve buna benzer bir çok hayat aktivitesine düzenli olarak uymalıdır. Aksi taktirde kişilerin nöbetlerini bu düzensiz yaşam koşulu oldukça kötü etkiler.

  Epilepsi AtaklarıEpilepsi atağı geçiren kişilere nasıl müdahale edilmelidir: bu hastalık her yerde olması mümkündür.Kişilerin girmiş olduğu iş ortamları veya sokakta yürürken, alışveriş yaparken, sayamadığım bir çok durumlarda geçirilen ataklarda kişiyi hemen ayakta ise hasta oturtulmalı, bu gibi durumlarda aslında hastaya pek bir müdahale edilmemelidir. Çünkü yapılacak pek bir müdahale yoktur. Epilepsi atağı geçiren kişi kendisi bile atağı sırasında hatırlamaz bir süre sonra kendisine geldiğinde atak geçirdiğini fark eder. Hastaların o durumda iken atak geçirmesi hafızasının bir süre gittiği anlaşılır yani hasta o an neler olduğunu ve ne yaşadığını o durumunda bilmez. Bir çok atak geçiren kişilerin ağzı kilitlenebilir böylesi bir durumda bir şey yapılmamalı yani hastanın ağzını açmaya çalışmamalı.

  Epilepsi atağı geçiren hastaların yaklaşık 1-2 dakika gibi sürede atak kendiliğinden biter. Atak geçiren hastaların düşmesi durumunda dikkat edilmeli düştüğü yer tehlikeli olabilir bunun mümkün ise önlemi alınmalıdır. Epilepsi hastaları düzenli olarak her 6 ayda bir mutlaka nöroloji m]]> Bebeklerde Epilepsi https://www.epilepsi.gen.tr/bebeklerde-epilepsi.html Sun, 02 Dec 2018 15:39:37 +0000 Bebeklerde Epilepsi, halk arasında ise sara hastalığı vücutta kasılma, çenenin kilitlenmesi, seğirme ve ağızdan köpük gelmesi gibi rahatsızlıklar yaptığı büyük nöbetlerin olduğu bilinmektedir. Ayrıca bebeklerde epilepsi Bebeklerde Epilepsi, halk arasında ise sara hastalığı vücutta kasılma, çenenin kilitlenmesi, seğirme ve ağızdan köpük gelmesi gibi rahatsızlıklar yaptığı büyük nöbetlerin olduğu bilinmektedir. Ayrıca bebeklerde epilepsi bilinenin aksine bazı durumlarda anne ve babanın gözünden kaçan küçük nöbetler olarak ta kendini göstermektedir. Mesela bebeklerin uyku esnasında çok ani sıçramaları bebeklerde epilepsinin olduğuna işaret etmektedir. Bebeklerde epilepsi hastalığı özellikle en sık 0-1 yaş arasındaki bebek gruplarında ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde epilepsi doğuştan olmasının yanı sıra çok şiddetli ateş ve yaşanan kafa travması gibi durumların tetikleyici çeşitli faktörler olmadan da bebeklerde sürekli tekrarlayan bilinç bozuklukların görülmesinde aniden gelişen bir hastalık olarak ta epilepsi bilinmektedir. Bebeklerde epilepsi hakkında uzman doktorlar bazı uyarılarda bulunmaktadır bu uyarılar bebeklerin kollarında, bacaklarında ve kafa bölgesinde oluşan şiddetli ani sıçramaların anne ve baba tarafından hafife alınmaması gerektiğini vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerektiğini bildirmektedirler.

  Bebeklerde Epilepsi

  Bebeklerde epilepsi özellikle küçük nöbetler halinde günlük 60 kere tekrar ettiği bilinmektedir. Ayrıca bazı durumlarda ise bu sayı yılda bir veya iki kez olduğu bilinmektedir. Bebeklerde epilepsi bebeğin ileri ki yaşantısında zeka düzeyini ve bebeklerde görülen davranış bozukluğunun olmasına ve gittikçe artarak büyüyen epilepsi nöbetlerine şiddetini artırarak gittiği de ayrıca bilinenler arasındadır. Ve bebeklerde epilepsi nöbetlerinin sayısı, şiddeti ve nöbet kontrolü bebeğin hayat kalitesini belirleyen faktörler arasında çok önemli rol oynadığı da bilinmektedir. Bebeklerde oluşan epilepsi hastalığı ilerlemeden erken müdahale edildiğinde ilaç ile tedavi edilmesinin mümkün olduğu ve bebeklerin ilerleyen dönemlerinde bu rahatsızlıktan tamamen kurtulmasının mümkün olduğu da bilinenler arasındadır. Bunun içindir ki bebeklerde epilepside hangi tedavinin uygulanacağı çok önemli olmaktadır. Bebeklerde görülen epilepsi hastalığı ise çoğu zaman iyi huylu genetik epilepsi yüzde doksanı bebeklerin ergenlik döneminde düzeldiği de bilinenler arasındadır. Fakat bazı epilepsi hastalığı ise bebeklik döneminde görülmese de ergenlik döneminde de görüle bilmektedir. Fakat bebeklerde epilepsinin sebepleri arasında menenjit veya kafa travması gibi nörolojik sorunlar bulunuyor ise bu tür epilepsilerde tedavinin çok daha güç olduğu bilinmektedir. Hatta hastanın bebeklik döneminden sonra çok uzun seneler ilaç kullanması gerekiyor. Epilepside nöbetlerinde bilinmesi ve uygulanması gerekenler arasında nöbet geçiren epilepsi hastasını yatay pozisyonda sağ veya sol tarafına yatırılmalıdır, Başının yüksekte olması için baş altına bir yastık konulmalıdır, kesinlikle sallanmamalı ve üzerine su dökülmemeli ve ağız yoluyla bir şeyler kesinlikle verilmemelidir. 

  Bebeklerde EpilepsiBebeklerde Epilepsi Nedenleri
  • Beyin oluşumunda bozukluklar
  • Tümörler
  • Menenjit gibi beyinde oluşan enfeksiyonlar
  • Kromozom anomalileri
  • Beyin kanamaları
  • Beynin oksijensiz kalması
  • Oluşan kafa travmaları
  Bebeklerde Epilepsi Nöbetlerinde Neler Olur
  • Gözlerin hareketsiz sabit bir yere bakması
  • Bebeklerde dalma
  • Gece uykusundan çok sık uyanma
  • Aniden sıçramalar
  • Birden baş düşmeleri
  • Tüm vücutta aniden oluşan kasılmalar
  • Kusma
  ]]>
  Ketojenik Diyet Epilepsi https://www.epilepsi.gen.tr/ketojenik-diyet-epilepsi.html Mon, 03 Dec 2018 00:37:30 +0000 Ketojenik diyet epilepsi, hastalarında ortaya çıkan nöbetlerin önlenmesi açısından oldukça yararlıdır. Bu diyet karbonhidrat bakımında düşük besinleri, yağ oranı bakımından yüksek besinlerin tüketilmesi esasına dayanmakt Ketojenik diyet epilepsi, hastalarında ortaya çıkan nöbetlerin önlenmesi açısından oldukça yararlıdır. Bu diyet karbonhidrat bakımında düşük besinleri, yağ oranı bakımından yüksek besinlerin tüketilmesi esasına dayanmaktadır. Diyet sağlıklı bir yaşamı vaat etmektedir. Burada tüketilen besinlerdeki kaloriler genellikle yağlardan meydana gelir. Şeker ve nişasta gibi karbonhidratlar azaltılmakta, tüketilen protein yükseltilmektedir. Vücut gereksinim duyduğu enerjiyi sağlarken, yağı metabolize eder ve yağ asidinden meydana gelen ketonlar oluşur. Hücreler ketonları yakıt olarak kullanmakta ve şekere ihtiyaç duymamaktadır. Bu sayede vücuttaki enflamasyon azalmakta ve vücut direnci de artmaktadır.

  Ketojenik diyet epilepsi tedavileri arasında en eski olanıdır. Vücudun uzun süre aç kalması ya da açlık metabolizmasının devamı için hazırlanmış bir diyettir. Açlık halinde vücut yağ yakarak ketonları üretir. Epilepsi hastalarının bir kısmında açlık döneminde nöbetlerin azaldığı veya kaybolduğu bilinmektedir. Ketojenik diyet sıkı bir şekilde uygulandığında epilepsi hastalarına faydalı oluyor. Diyete devam eden çocuklarda genellikle kilo alma olmaz ya da diyet süresince çok büyümez. Ketojenik diyet daha çok Lennox Gastaut sendromu gibi kontrol edilmesi zor olan epilepsi hastası çocuklarda uygulanır. Bu epilepsi türü genellikle zeka geriliği ve felç gibi nörolojik sorunları olan çocuklarda görülür. Tedaviye karşı da oldukça dirençlidir. Bu epilepsi hastalarında ketojenik diyet ilaç tedavisi kadar başarılı sonuçlara neden olur. Bu yüzden 2-12 yaş arasında epilepsi tanısı konan ve ilaç tedavisine yanıt vermeyen çocuklara ketojenik diyet tavsiye edilir. Bu diyet ayrıca kısmi nöbetler içinde oldukça etkili olur.

  Ketojenik diyet epilepsi hastalarında uygulanırken genellikle açlık süreciyle başlar. Bu süreç vücutta büyük oranda keton üretimi oluncaya kadar devam eder. Hastalarda bu ilk süreç hastanede geçer. Burada hastadaki kusma, dehidrasyon, kan şekeri düşüklüğü, nöbetler gibi ortaya çıkabilecek yan etkiler daha kolay gözlenir. Bu dönemde ilaçlarda yeniden düzenlenebilir. Epilepsi hastaları bu diyeti uygulandıkları zaman daha mutlu olurlar. Ketojenik diyet epilepsi hastalarındaki etkisini değerlendirmek için en az 2 aylık bir süreç uygulanmalıdır. Diyetin etkisi olumlu olursa, 2 yıl kadar diyet sürdürülmelidir. Hastalarda bu sürede ilaçlarda azaltılabilir. Bu dönemde hastaların ketojenik diyet konusunda uzman bir diyetisyen, hemşire ve nörolog doktor tarafından izlenmesi önerilir. Bu konuda kurulmuş özel epilepsi klinikleri de vardır. Hastalar gerekirse burada yatarak ya da sürekli kontrol edilerek tedavi edilebilir.

  Ketojenik Diyet EpilepsiKetojenik diyet epilepsi hastalarında nasıl uygulanır, neler yenebilir

  Ketojenik besinler arasında yumurta, fındık, fıstık, et, tereyağı, kaymak, peynir, yağlı balıklar vardır. Düşük karbonhidrat içeren besinler arasında ise, ıspanak, marul, karnabahar, salatalık, kereviz, mantar, soğan, brokoli, pırasa, sarımsak vardır. Ketojenik diyet sırasında epilepsi hastalarının yememesi ya da az yemesi gereken besinler arasında ise, işlenmiş hazır gıdalar, gazoz, mısır, makarna, bira, ekmek, kek, börek, pasta gibi besinler vardır. Diyet uygulanırken karbonhidrat proteinin dörtte biri kadar olmalıdır. 4 yağ kalorisi yanında 1 karbonhidrat kalorisi alınmalıdır. Gün içinde alınan kalorinin % 80 kadarı yağ, % 20 kadarı karbonhidrat olmalıdır.
  ]]>
  Rolandik Epilepsi https://www.epilepsi.gen.tr/rolandik-epilepsi.html Mon, 03 Dec 2018 19:35:48 +0000 Rolandik epilepsi, direk olarak epilepsii hastalığının çocuklardaki adıdır. Daha açık bir şekilde tanımlayacak olursak rolandik epilepsi, çocukluk çağı, epilepsileri içinde en sık görülen epilepsi türüdür. Direk olarak et Rolandik epilepsi, direk olarak epilepsii hastalığının çocuklardaki adıdır. Daha açık bir şekilde tanımlayacak olursak rolandik epilepsi, çocukluk çağı, epilepsileri içinde en sık görülen epilepsi türüdür. Direk olarak etki alanı 3-13 yaşları olan bu hastalık, müdahale edilmediğinde daha da artarak çok ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Rolandik epilepsi hastalığının diğer epilepsi rahatsızlığı türlerine göre ister tedavi edilsin ister tedavi edilmesin ortaya çıkarmış olduğu rahatsızlıkların ergenlik dönemiyle birlikte kaybolmasıdır. Fakat biraz önce de bahsettiğimiz gibi bu hastalık tedavi edilmediği zaman nöbetler çok derin bir şekilde kişiyi etkiler. Bu nedenle hastalık ileri ki dönemlerde iyileşecek olsa bile kesinlikle ortaya çıkacak belirtilerin çocuğu daha az etkilemesi için gerekli olan önlemler alınmalıdır. Rolandik epilepsi rahatsızlığı yaşayan çocuklarda direk olarak kısa süreli beyin fonksiyonu bozuklukları meydana gelir. Bu süreç içerisinde çocuk nöbet geçirerek hal arasında sara krizi olarak bilinen sorunu yaşar. Bu durumda çocuğun bulunduğu mekan, yanında kimsenin olup olmaması çok önemlidir. Çünkü bu şekilde günümüzde birçok çocuk olmadık yerlerde sara krizi geçirerek kaybolmuştur. Roandik epilepsi rahatsızlığı üzerinde yapılan araştırmalara göre bu rahatsızlık en çok erkek çocuklarında görülmektedir. Kız çocuklarına göre üçte bir daha fazla görülen bu rahatsızlık daha çok insanlarda 7-10 yaşları arasında çok daha yoğun bir hal almaktadır. Bu yaşlar arasında nöbetler ve diğer belirtiler daha da artar ve ailenin tedirgin olmasına neden olur. 

  Rolandik EpilepsiRolandik epilepsi belirtileri nelerdir
  • Hastaların yüzde sekseni kadar bir diliminde bu rahatsızlık uyku sırasında ortaya çıkar. Yani çocuklar uyurken nöbet geçirirler. Bu nöbetler her an ortaya çıkabileceği için ailelerin nöbet sırasında ne yapacaklarını ve nasıl müdahale edeceklerini çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Aksi durumda çocuk için çok daha zor durumlar ortaya çıkabilir. 
  • Çocuklarda rolandik epilepsi rahatsızlığı nöbetlerden önce ya da nöbet sırasında ciddi olarak titremeye ve kasılmalar şeklinde belirtiler gösterecektir. Bu süreç içerisinde çocuğunuzun bilinci açık olacaktır. 
  • Rolandik epilepsinin bir diğer belirtisi ise çocuğun odasından gelen garip sesler olacaktır. Çocuğun herhangi bir zaman uyurken epilepsi nöbeti geçirmesi durumunda çocuk garip garip sesler çıkarabilir. Bu durumlarda çocuğunuz sizlere yanıt veremez halde olacaktır. 
  • Çocuklarda bu hastalığın etkili olması durumlarda bazen konuşamama, yüzün yarısında kasılmalar, baş ağrısı ve halsizlik gibi durumlar meydana gelebilir. Bu durumlar çok ciddi bir şekilde rahatsızlıklara neden olacağı için bazı tedaviler yapılması gerekir. 
  • Rolandik epilepsi belirti olarak yanakta, diş etlerinde, damaklarda ve dilde uyuşmalar meydana gelir. Meydana gelen bu uyuşmalar, birçok zaman çocuk tarafından hatırlanmaz. 
  Tanı ve tedavi: 
  Çocuklarda bu rahatsızlıkların ortaya çıkarılması için öncelikle çocuğun hikayesi dinlenmektedir. Tabi ki bu hikaye daha çok aileden dinlenir. Bu şekilde alınmış olan bilgiler biraz daha net olacaktır. Daha sonra doktorlar çocuklarda kan tetkikleri, kroinal MRG gibi testler yaparak sorunun varlığını ortaya çıkarır. Bunun yanında belirtmek isterim ki rolandik epilepsi hastalığının tedavisi direk olarak psikolojik ve ilaç tedavisi ile yapılmaktadır. Çocuğunuza verilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması durumunda beyindeki elektriksel bağ biraz daha güçlü olarak ve hastalığın belirtileri çok ciddi bir şekilde sonlanacaktır. 
  ]]>
  Epilepsi Krizi https://www.epilepsi.gen.tr/epilepsi-krizi.html Tue, 04 Dec 2018 16:17:58 +0000 Epilepsi krizi; özellikle kendisi veya yakını epilepsi rahatsızlığından dolayı mağdur olan birçok kişi tarafından bilinen, yaşandığı an insanın tamamıyla korku ve bilinç kaybına düşmesine sebep olan bir krizdir. Epilepsi krizini
  Epilepsi nedir Vücutta meydana gelen hangi olaylardan kaynaklanır
  Halk arasında sara olarak da bilinen epilepsi rahatsızlığı; beyin kökenlidir. Sinirler bilindiği gibi dendrit ve akson denilen yapılar bulundurur. Sinir hücreleri arasındaki elektro-kimyasal iletim de her bir hücrenin dendrit ve aksonları arasında gerçekleşir. Komşu hücrelerin dendrit ve aksonları arasında fiziksel iletimi kimyasal iletime dönüştüren bir sıvı bulunur. Sağlıklı bir sinir sisteminde bu iletim şeması gayet normal ve olağan bir şekilde gerçekleşir. Ama sinir sistemindeki bu elektro-kimyasal iletimlerin dozu ve hızı ayarlanamazsa; zaman zaman kontrol dışı enerji boşalmaları yaşanırsa; işte bu epilepsi krizine sebep olacaktır. Yani eksiksiz bir tanım yapılacak olursa epilepsi krizi; beyindeki sinir hücrelerinin kontrolden çıkması ve düzensiz bir elektro-kimyasal boşalma yaşaması sonucu oluşur.

  Epilepsi Krizi
  Epilepsi krizinin sebepleri nelerdir
  Yazının başında bahsedildiği gibi epilepsi krizi; çevresel veya genetik olmak üzere birçok sebepten kaynaklanabilir. Genetik sebepler; aileden kalıtım yoluyla gelen mutasyona uğramış genler sebebiyle gerçekleşir ve epilepsi krizi sebepleri arasında hatırı sayılır bir oranı vardır. Bunun dışında çevresel; yani kalıtımdan bağımsız olarak kişinin kendi vücudunda meydana gelen bir rahatsızlıktan kaynaklanan epilepsi krizi ise, birçok kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar; doğum sırasında beyne veya sinir sistemine bir zarar gelmesi, sonradan beyinde meydana gelecek bir tümör, tiroit bezi bozukluğu, vs. birçok biyolojik sebepten kaynaklanabilir.

  Epilepsi çeşitleri nelerdir Epilepsi krizi her çeşit epilepside görülür mü
  Aslında bu sorunun cevabı evettir. Çeşidi ne olursa olsun; her durumda hastada bir epilepsi krizi görülür. Ama bunun şiddeti değişebilmektedir. Örneğin; vücudu kısmi olarak saran ve basit epilepsi adını alan çeşitte, hastanın kol, bacak, baş, vs. sadece vücudunun bir kısmında epilepsi krizi gerçekleşir. Bu kriz boyunca, söz konusu bölgede titreme, istemsiz kasılma, vs. bulgular görülür. Dolayısıyla basit epilepsi belki de en zararsız çeşittir. Bunun biraz daha şiddetlisi olarak kompleks epilepsi ismiyle adlandırılan çeşitte ise; epilepsi krizi sırasında hastanın tüm vücudunu saran titreme, kasılma gibi fiziksel olayla beraber; çeşitli sanrılara kapıldığı, hayali sesler duyduğu, vs. bulgular da görülür. Ama kompleks epilepside yaşanan tüm sanrılara rağmen hastanın bilinci yerindedir. Yani gördüklerinin gerçek olmadığını bilmektedir. Epilepsi çeşitleri arasında en şiddetli olarak kabul edilen jeneralize epilepsi ise; hastaya epey zarar verme ihtimali bulunan bir çeşittir. Çünkü jeneralize epilepsi krizi geçirildiği esnada hasta bilincini de kaybeder. En temel vücut fonksiyonlarından bile olur. Bayılma görülebilecek bir sonuç olsa da hasta bayılmadan transa geçmiş bir vaziyette de epilepsi krizi yaşayabilir. 

  Epilepsi krizinin belirtileri nelerdir
  Yukarıda geçen bilgilerden de anlaşılabileceği üzere; kişinin istemsiz titremeler, kasılmalar yaşaması, görme, işitme, koklama duyularına hitaben gerçe]]> Epilepsi https://www.epilepsi.gen.tr/epilepsi.html Wed, 05 Dec 2018 02:14:10 +0000 Epilepsi, halk dilinde sara olarak bilinen bir hastalıktır. Epilepsi, beyinde bulunan sinir hücrelerinden kaynaklı olarak, zaman zaman yaşanan şuur kaybı ile bedendeki istemsiz hareketleri meydana getiren nörolojik bir has Epilepsi, halk dilinde sara olarak bilinen bir hastalıktır. Epilepsi, beyinde bulunan sinir hücrelerinden kaynaklı olarak, zaman zaman yaşanan şuur kaybı ile bedendeki istemsiz hareketleri meydana getiren nörolojik bir hastalık türüdür. Epilepsi, beyinde bulunan hücrelerin aşırı uyarılmasıyla vücutta meydana gelen belirtileri yansıtan bir hastalıktır. Araştırmalar sonucunda epilepsi hastalığının en büyük sebebi genetik ve aileden gelen faktörlerdir. Epilepsi, sonradan yaşanacak olası bir travma ile de yakalanan bir hastalıktır.

  Epilepsi hastalıklarının büyük bölümünde sebep bulunamaz. Bu yüzden dolayı sebepsiz yaşanan epilepsilere “İdiopatik Epilepsi” adı verilir. Bilinen kısımları tedavi edilebilir fakat neyin sebep olduğu bulunamaz. Epilepsi, bazı hastalıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

  Epilepsinin Küçük Yaşlarda Olma Sebebi
  Çocukken yaşanılan menenjit veya havale gibi hastalıklar ileride epilepsiye dönüşme riski alabiliyor. Bunun yanında beyin tümörü ya vücuttaki şeker azlığı da aynı şekilde ileride epilepsi etkisi yaratabilmektedir. Her yaştan insan epilepsi hastalığına yakalanabilir. Anne karnındaki bebek dahi, anne karnındayken epilepsi nöbeti yaşayabilir. Aynı şekilde yeni doğan bir bebek de epilepsi krizi geçirebilir. Bunların sebebi aileden gelen genetik hastalıktır. Yeni doğan bir bebeğin kafası üzerine düşmesi veya baş bölgesine darbe alması çocuklarda görülen epilepsiye kuvvetli bir örnek olarak verilebilir.

  Epilepsi

  Epilepsiye Neden Olan Hastalıklar veya Sebepler Nelerdir
  Kafaya alınan bir darbe sonucunda beynin hasar görmesi, epilepsi hastalığına neden olabilmektedir. Bir trafik kazasında veya herhangi bir spor müsabakasında kafaya alınan ağır bir darbe, beyin fonksiyonlarında kalıcı bozukluklara sebep olabilir ve bunun sonucunda epilepsiye neden olabilir. Kafaya alınan bazı küçük darbeler kısa süreli bir bilinç kaybı oluşturur. Bu kısa süreli bilinç kayıpları epilepsiye neden olmaz.

  Beyin hücrelerine zarar verici her türlü hastalık epilepsiye dönüşebilir. Kalp krizleri yaşayan bir hastanın epilepsi hastası olması kuvvetli bir olasılıktır. Çünkü kalp krizi sırasında beyne giden kan durur ve beyin hücreleri ciddi bir biçimde kalıcı zararlar görebilir. Bundan dolayı kalp krizi yaşayan kişiler, epilepsi hastalığına da yakalanabilir. Yaşlı kişilerde görülen demans hastalığı, yani halk dilindeki adı bunama olan hastalık, epilepsiye sebep olan hastalıklardan bir tanesidir. Bunama hastalığı da beyindeki hücrelerin zarar görmesiyle konuşma becerisini zorlaştırır ve hafıza kaybı oluşturur. Bu da epilepsi nedenlerindendir.

  Epilepsi Nöbeti (Sara Krizi) Anında Ne Yapmalıyız

  • Öncelikle sakin olmalısınız ve etrafınızda sizden başkaları da varsa onların da sakin olmasını sağlamalısınız.
  • Kriz geçiren kişiyi serbest bırakın ve hareketlerini önlemeye, kişiyi zapt etmeye çalışmayın.
  • Saatle nöbet süresini tutunuz.
  • Kriz geçiren hastanın etrafında sivri ve keskin şeyler varsa onları yok edin.
  • Epilepsi nöbeti yaşayan kişinin boynunda nefes almasını zorlaştıracak kravat, eşarp, tül gibi aksesuarlar varsa bunları gevşetin.
  • Etrafı kalabalıksa ve herkes kişinin başına üşüşmüşse kalabalığı dağıtın ve kişinin nefes almasını sağlayın.
  • Hastanın başının altına yumuşak ve düz bir şey koyun. Yastık veya katlanmış bir giysi olabilir.
  • Kişiyi sol yanına doğru veya sağ yanına doğru yatırın. Böylelikle nefes alması kolaylaşacaktır.
  • Hastanın kriz esnasında dilini ısırmaması için çıkarmaya çalışmak yanlış ve gereksiz bir harekettir.
  • Krizden sonra nefes almakta güçlük çekmediği sürece kesinlikle suni teneffüs yapmayın.
  • Krizi atlatana dek hastanın yanında kalmaya çalışın.
  • Hastanın yanında kaldığınız sü]]> Epilepsi Çeşitleri https://www.epilepsi.gen.tr/epilepsi-cesitleri.html Wed, 05 Dec 2018 03:19:29 +0000 Epilepsi bilinen tanımıyla sara hastalığı, tekrarlayan nöbetler şeklinde beyinde elektriksel fırtınalar yaşanmasıyla kişide oluşan davranış bozukluğu ve istemsiz hareketlerdir. Epilepsi nöbetleri bir çeşit dışında ge Epilepsi bilinen tanımıyla sara hastalığı, tekrarlayan nöbetler şeklinde beyinde elektriksel fırtınalar yaşanmasıyla kişide oluşan davranış bozukluğu ve istemsiz hareketlerdir. Epilepsi nöbetleri bir çeşit dışında genellikle birkaç saniye yada birkaç dakika süren nöbetlerden oluşur. Epilepsi çoğunlukla 4-5 yaşları arasında görülmektedir. 

  Epilepsiye neden olan etmenler şunlardır: 
  • Kalıtımsal etmenler: Bu epilepsi türünde kendiliğinden ortaya çıkan genel kalıtımsal etmenlerin etkisi bulunmaktadır. Hastalık kişiye aileden genetik yollarla geçmiştir ve kalıtımsal nedenlerden çocukluk yaşlarında başlamıştır.
  • Beyin patolojileri: Bu tür epilepsi doğum sırasında oluşan doğum travması, beyin içinde oluşan kanama, beynin oksijensiz kalması ve metabolik bozukluklar gibi nedenlerden ortaya çıkmaktadır. Yetişkin kişilerde kafa travması, beyin damarlarında oluşan hastalıklar ve beyinde oluşan kitleler nedeniyle bu epilepsi türü meydana gelmektedir. 
  • Sistemik patolojik süreçler: Sistemik hastalıklar ve toksik etmenler nedeniyle oluşan bu epilepsi türünde neden olan etmenlerden ortadan kaldırıldığı zaman rahatsızlık kendiliğinden geçmektedir. Ortadan kaldırılan etmenler beyinde hasar oluşumuna neden olduysa nöbetler devam eder. Bazı ilaçlarda epileptik nöbetlerin yaşanmasına neden olmaktadır. 
  Epilepsi ÇeşitleriEpilepsi Çeşitleri
  • İyi Huylu Rolandik Epilepsi: Epilepsi türleri arasında en sık görülen çocukluk çağı epilepsi türlerinden biridir. İyi huylu rolandik epilepsi genellikle ilkokul dönemlerinde görülür ve ergenlik çağının atlatılmasıyla birlikte hastalıkta atlatılır. Bu epilepsi türünde hasta hafif nöbetler, geceleri uykusundan uyanıp konuşamama, ağzından salya gelmesi ve dudağın bir tarafa doğru eğilmesi gibi durumlar yaşamaktadır.Ayrıca bazı hastalarda şuur kaybı ya da tüm vücudu saran değişik büyük dereceli etkiler de görülebilmektedir.
  • İyi Huylu Oksipital Lob Epilepsisi: Epilepsi çeşitleri arasında yine çocukluk çağlarında görülen, geç ve erken türleri bulunan bir türdür. Hastanın bakışlarında uzun süre bir noktaya odaklanma, görsel bozukluk yaşama, mide bulantısı, kusma ve nöbetler sonrası yaşanan baş ağrıları şikayetleri bulunmaktadır. Bu epilepsi türü de iyi huylu rolandik epilepsi gibi ergenlik dönemi sonrasında atlatılabilmektedir. 
  • Temporal Lob Epilepsisi: Bu epilepsi türüne verilen isim hastada oluşan nöbetlerin beynin şakak bölgesinde çıkmasından dolayı oluşmuştur. Daha çok yetişkin kişilerde görülen bir epilepsi türüdür. Tuhaf davranışlar, şuur kayıpları ve hastanın bazı tuhaf durumları hatırlaması gibi etkileri bulunmaktadır. Nöbetler genellikle hafiftir fakat bazı hastalarda büyük nöbetler de görülebilmektedir. 
  • Çocukluk Çağı Absans Epilepsisi: Genel olarak ilkokul dönemlerinde başlayan bu epilepsi türünde, yaklaşık 5 saniye ile 1 dakika kadar süren dalgınlıklar meydana gelmektedir. Hasta o anda ilgilenmekte olduğu şeyden alakasını kesmekte ve gözlerde kayma olabilmektedir. Bazı çocuklarda büyük nöbetler de görülebilmektedir ve bu tür epilepsi de ergenlik çağı ile birlikte atlatılabilmektedir.
  • Juvenil Myoklonik Epilepsi: Ergenlik dönemlerinde görülen bu epilepsi türünde hastada sabah saatlerinde ani irkilmeler meydana gelebilmektedir. Bu nöbetler sırasında elinde bir şey bulunan çocuk elindekini düşürebilir, hatta bazı çocuklarda görülen nöbetler daha büyük nitelikte de olabilir. Uzun süre bir tedavi gerektirir ve tedavi sonucunda genellikle iyileşme görülmektedir.
  • Frontal Lob Epilepsisi: Beynin frontal lob adı verilen ön bölgesinde meydana gelen nöbetlerden dolayı bu ismi alan epilepsi çeşitlerindendir. Bu türde farklı nöbetler görülebilmektedir ve nöbetler ani bir şekilde kendini göstermektedir.
  • İyi Huylu Ailesel Bebeklik Çağı Epilepsisi: Bu epilepsi türü yen]]> Epilepsi Nedir https://www.epilepsi.gen.tr/epilepsi-nedir.html Wed, 05 Dec 2018 20:20:30 +0000 Epilepsi Nedir, beynindeki elektrik dalgalarının dengesiz çalışması sonucu, beyin hücrelerinin kendi kendine kontrolsüz bir biçimde çalışması durumudur. Doğumdan başlamak üzere her yaşta görülebilir. Nörolojik bir bozukluk Epilepsi Nedir, beynindeki elektrik dalgalarının dengesiz çalışması sonucu, beyin hücrelerinin kendi kendine kontrolsüz bir biçimde çalışması durumudur. Doğumdan başlamak üzere her yaşta görülebilir. Nörolojik bir bozukluk olup, halk arasında "Sara" olarak bilinir. Kişide bayılma, kasılma, nefes yitimi nöbetleri şeklinde görülür.

   Epilepsinin Nedenleri
   • her türden beyin tümörleri
   • Beyne giden kanın bir nedenden dolayı azalması ve buna bağlı olarak beynin oksijensiz kalması
   • Doğuştan gelen genetik bozukluklar
   • Hamilelik döneminde, annenin alkol, sigara, uyuşturucu ve ilaç kullanması
   • Hamilelikte bebeğin bir nedenden dolayı oksijensiz kalması
   • Herhangi bir ateşli hastalık nedeniyle havale geçirme
   • Ateşli hastalığa bağlı beyin sıvı dengesinin bozulması
   • En belli nedeni; B6 vitamini eksikliğidir
   Epilepsinin Çeşitleri
   Nöbet şekline ve oluş durumuna göre epilepsi çeşitlilik gösterir. Bu nöbetler yer yer çok sert ve çok hafif seyreder.

   Basit Parsiyel Nöbetler
   Bu epilepsi çeşidi, genelde basit, belli belirsiz nöbetler şeklinde kendini gösterir. Vücudun el, ayak, bacak gibi organlarında bölgesel olarak ortaya çıkar. Genel olarak hafif kasılma, titreme, karıncalanma, yanma şeklinde belirtiler gösterir. Başladığı bölgede bitme olabileceği gibi, başka bölgelere de kayabilir. örneğin elde başlayıp bacağa da geçebilir. Nöbet bitiminde, bölgede kuvvetsizlik, his kaybı olabilir.

   Kompleks Parsiyel Nöbetler
   Basit parsiyel nöbetleri görülmesi durumlarında, bilinç kaybı yaşanması durumudur. Nöbet anında hasta bazı hayali görüntüler görür. Bu görüntüler,; bazen ışık çakması, bazen bir görüntü şeklinde olabilir. 

   Epilepsi Nedir
   Jenaralize Epileptik Nöbetler
   Epilepsinin kendini, bayılma, birden düşme, ani bilinç kaybı, şeklinde gösterdiği türüdür. Günlük yaşantımızda sık karşılaştığımız, kişinin ağzından köpükler gelerek nöbet geçirdiği, kasıldığı tür olan bu epilepsi türü acilen tedavi edilmesi gereken türdür. 

   Epilepsinin Belirtileri
   • Bilinç kaybı
   • Titreyerek bayılma ve düşme
   • Hayal görme
   • Nefes yitimi, birden morarma
   • Hareketlerde kontrolsüzlük
   • Korkma ve idrar kaçırma
   • Aşırı uyku hali
   Epilepsinin Tedavisi 
   Bu hastalığın tanısı, EEG(beyin fonksiyonları ölçme), ile konulur. Epilepsi nöbetleri zaman zaman çok hafif geçebileceği gibi zaman zaman da çok sert nöbetlerle sonuçlanabilir. Nöbetler kendini gösterdiği anda doktora başvurmak gerekir. Tedaviye anti epiletik ilaçlar başlanır. Tedaviye başlandıktan sonra ilk önce hastanın kan seviyesini kontrol altında tutmak gerekmektedir. Bunun sebebi; kan seviyesinin düşmesi beyindeki oksijen seviyesini azaltacağından dolayı, nöbetlerin sıklaşmasına sebep olur. İlaç tedavisine riayet edildiği takdirde nöbet oluşumları engellenir. Ama bu tedavi bir kaç yıl sürebilir. İlaçlara ara vermek veya bırakmak nöbetlerin tekrar başlamasına sebep olur. Cerrahi müdahale, ilaç tedavisinin yetersiz kalması durumlarında başvurulan bir yöntemdir. Beyin cerrahı tarafından yapılır. Büyük oranda hastalığın ortadan kalmasını sağlar.

   Günlük yaşantımızda, her an sara krizi geçiren birini görebiliriz. Bu nedenle olay esnasında yapılacak ilk yardımı bilmemiz gerekmektedir. İlk önce nöbet geçiren kişinin bulunduğu yerdeki kırılacak şeyleri uzaklaştırmak gereklidir. Başı bir cisimle desteklenir. Yakası gevşetilerek solunumu rahatlatılır. Dişler kilitlenmişse kaşık gibi sert bir cisimle açılması sağlanır. Rahat bir yerde yatması sağlanır ve ayıldığında hemen kalkması engellenir. Nöbet geçiren kişi herhangi bir şekilde ayıltılmaya kalkılmaz. Kişi kendiliğinden ayılır. Gelişen tıp imkanları sayesinde epilepsi hastalığı kontr]]> Epilepsi Nöbetleri https://www.epilepsi.gen.tr/epilepsi-nobetleri.html Thu, 06 Dec 2018 15:53:22 +0000 Eplilepsi nöbetleri; epilepsi hastasının belirli zaman aralıklarında geçirdiği; hastalığına bağlı olarak titreme, bayılma, vs. şekillerde görülen nöbettir. Pek çok tarihi kişilik eplilepsi hastası olmalarıyla bilinirler ve epilep
   EPİLEPSİ NEDİR
   Epilepsi; beyin hücrelerinin kontrolsüz bir elektro-kimyasal boşalma yaşaması sonucu kendini gösteren, kişide geçici bilinç kaybı, gereksiz korku kaybı gibi etkileri olabilen bir hastalıktır. Halk arasında "sara hastalığı olarak" da bilinir.
   Epilepsi nöbetleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kişiler bahsedilen elektro-kimyasal boşalmadan önce yoğun bir korku hissine kapılırlar. Bazıları bilinçleri kaybederek bayılırlar. Bazılarında titreme nöbeti şeklinde kendini gösterirken, bazılarındaysa ağız köpürmesi görülür. 

   EPİLEPSİNİN BAŞLICA NEDENLERİ
   Epilepsi nöbetleri vitamin eksikliği gibi kişinin kendisinin çözebileceği sebepleri olduğu gibi, genetik sebepleri de vardır. Epilepsinin başlıca nedenleri. genel olarak sıralarsak:
   • Menejit, beyin iltihabı gibi rahatsızlıklar
   • Tiroit bezinde meydana gelen aksaklıklar
   • Bazı beyin tümörleri
   • Hamilelik döneminde ilaç, alkol, vs. bebeğe yabancı madde kullanımı
   • B6 vitamini eksikliği
   • Aileden gelen genetik mutasyonlar
   şeklinde olabilir.

   EPİLEPSİ NÖBETLERİ VE ÇEŞİTLERİ
   Yukarıda bahsedildiği gibi epilepsi nöbetleri beyin fonksiyonlarında meydana gelen kısa süreli bir bozukluk ve beyin hücrelerinin elektro-kimyasal dengesizliğinden kaynaklanır. Epilepsi nöbetleri çok farklı şekillerde kendini gösterebilir. Herkesin bilebileceği ağız köpürmesi, titreme, bayılma, vs. gibi nöbetler olduğu gibi; hiç kimsenin, hastanın kendisinin bile fark edemeyeceği şekillerde gerçekleşen epilepsi nöbetleri de mevcuttur. Bu durum hastaya epilepsi tanımının konulmasını zorlaştırır ve hastanın geçirdiği epilepsi nöbetlerinden haberi bile olmaz. Öyle ki; tıp dünyasında kırkın üzerinde epilepsi nöbeti çeşidi tanımlanmıştır. Neyse ki gelişen tıbbi yöntemler sayesinde tanı koymadaki zorluklar gittikçe ortadan kalkmaktadır.
   Bu kadar çeşitli olmalarında rağmen epilepsi nöbetlerini parsiyel ve jeneralize olmak üzere ikiye ayırabiliriz:

   Epilepsi Nöbetleri
   PARSİYEL EPİLEPSİ NÖBETLERİ
   Beyin belirli bir bölgesindeki fonksiyon bozukluğundan kaynaklanan epilepsi nöbetidir. Elektriksel boşalma o bölgede kalır veya oradan beynin diğer bölümlerine de sirayet eder. Basit parsiyel nöbetler; söylendiği gibi vücudun belirli bir bölgesinde gerçekleşir. En büyük belirtisi, hastanın belirli bir yerini sürekli tutmasıdır. Ya vücudun gerçekleşen bölgesinde kalır ya da vücuda yayılır. Ayaklarda, elde, parmaklarda karıncalanma şeklinde olanlar en yaygın görülen epilepsi nöbetleridir. Örneğin elde başlayan bir epilepsi nöbeti orada da kalabilir; zamanla kola, omuza, yüze ve gövdeye de yayılabilir. Nöbet sonrası hasta sözü edilen bölgede bir güçsüzlük ve uyuşma hisseder. Bu şekilde gerçekleşen epilepsi nöbetleri basit parsiyel epilepsi nöbetleri adını alır. Eğer basit parsiyel nöbete bilinç kaybı da eşlik ederse bu epilepsi nöbetleri kompleks parsiyel epilepsi nöbetleri olarak adlandırılır. Hastalar titremenin yanında geçmişe dair anılar, resimler görebilirler, sesler duyabilirler. Yalnız şizofreniden farklı olarak epilepsi nöbetlerinde hasta, gördüklerinin gerçek olmadığının bilincindedir.

   JENERALİZE EPİLEPSİ NÖBETLERİ
   Beynin tümünde elektro-kimyasal dengesizlik yaşanması sonucu meydana gelen epilepsi nöbetidir. Çok farklı alt sınıflara ayrılabilir fakat hepsinin ortak noktası ani bilinç kaybı, yeme, içme, konuşma gibi motor aktivitelerin bile yapılamaz duruma gelinmesi gibi belirtilerdir. N]]> Epilepsi Belirtileri https://www.epilepsi.gen.tr/epilepsi-belirtileri.html Fri, 07 Dec 2018 10:08:48 +0000 Epilepsi belirtileri her insanda farklı şekillerde izlenebilir. Beynin içerisindeki sinir hücrelerindeki istem dışı elektro kimyasal boşalma sonucunda yaşanan bir rahatsızlık olan epilepsi, elektriğin kontrol edilemeye Epilepsi belirtileri her insanda farklı şekillerde izlenebilir. Beynin içerisindeki sinir hücrelerindeki istem dışı elektro kimyasal boşalma sonucunda yaşanan bir rahatsızlık olan epilepsi, elektriğin kontrol edilemeyen biçimde yayılmasıyla meydana gelir. İnsanlarda genellikle bilinç kaybına yol açar. Yaşanan nöbetler farklı biçimlerle görülebilir. Belirtilerin biri veya birkaçı bir arada seyredebilir.

   Epilepsi belirtileri nelerdir

   • Hastaların çoğunda bilinç kaybı yaşanır.
   • Nöbet geçiren kişi bazı durumlarda bayılabilir.
   • Hasta titreme nöbetine girerek, yere düşebilir.
   • Bazı durumlarda halüsinasyon görülebilir.
   • Kişi nöbet sırasında dalgınlık belirtileri verebilir.
   • Hastanın nefes darlığı çekmesi, nefesinin kesilmesi sıkça görülen durumlardandır.
   • Yüzde ve dokularda morarma görülebilir.
   • Hastanın nöbet sırasında ağzında köpürme şeklinde tükürük salgılanması görülebilir.
   • Nöbet esnasında idrar kaçırma meydana gelebilir.
   • Hastanın nöbet sırasında hareketlerini kontrol edemediği görülür.
   • Nöbetlerden sonra yaşanan uyku hali ve şaşkınlık durumu hastanın yaşadıklarının etkisidir.
   • Hastada bulunan korku hali.
   Epilepsi Belirtileri

   Hastalar tekrarlayan nöbetler sırasında beynin oksijensiz kalması sebebiyle bundan olumsuz etkilenecektir. Görülen nöbetler yaşın ilerlemesiyle kendiliğinden iyileşme gösterebilirse de, doktordan yardım almak gerekir. Her yaşanan nöbet bir sonra ki nöbeti tetikleyebilir. Tekrarlayan nöbetler şiddetini arttırarak yenilenebilir. Bu da hastaya nöbet sırasında merdivenden düşme, trafik kazası geçirme gibi olumsuz durumlar yaşatabilir. Uygulanacak ilaç tedavileri ile beyin hücreleri baskı altına alınarak, krizlerin önüne geçilebilir. Bu epilepsi belirtileri görülen hastalar mutlaka tedavi altına alınmalıdır.

   ]]>
   Epilepsi Tedavisi https://www.Epilepsi.gen.tr/epilepsi-tedavisi.html Fri, 07 Dec 2018 10:28:59 +0000 Epilepsi tedavisi, nöbetlerin kontrol altına alınmasıyla gerçekleşir. Hastalık bilinç kaybının olduğu ya da olmadığı ve istemsiz hareketlerle yaşanmaktadır. Hastalarda farklı şekillerde yaşanan nöbetler gelişir. Bu n Epilepsi tedavisi, nöbetlerin kontrol altına alınmasıyla gerçekleşir. Hastalık bilinç kaybının olduğu ya da olmadığı ve istemsiz hareketlerle yaşanmaktadır. Hastalarda farklı şekillerde yaşanan nöbetler gelişir. Bu nöbetler sırasında yaşananlar, nöbetlerin süresi, ne kadar aralıklarla nöbet geçirildiği tedavi için önem taşımaktadır. Hastalık doğuştan olabileceği gibi beyin travmaları, tümörler, menenjit gibi hastalıklar sebebiyle sonradan gelişebilir. Ergenlik döneminde gelişen hastalıkların tedavisi için, altında yatan etkenlerin iyi araştırılması gerekir. Sadece hareketlerin ani olarak uyarıldığı nöbetlerde bilinç kaybı yaşanmaz. Genel olarak beyni etkileyen nöbetlerde bilinç kaybı görülür. Genelleme yapılırsa bilinç kaybının yaşanmadığı nöbetler daha fazla görülmektedir.

   Epilepsi tedavisi nasıl yapılır

   İlaç tedavisi: Hastaların nöbet sırasında arka arkaya yeni nöbetler geçirme riski bulunduğundan, nöbetler arasında hayati bir risk söz konusudur. Hastanın komaya girmesi halinde mutlaka tedavi altına alınmalıdır. Bunun dışında nöbetlerin istenmeyen, uygunsuz hallerde meydana gelmesi, hastanın tehlikelerle karşılaşmasına sebep olabilir. Nöbetlerin yaşanması hasta için kısıtlı bir yaşam demektir. Hasta araç kullanamamak, dilediği mesleği seçememek gibi kısıtlamalarla karşılaşmaktadır. Hastaların ağır olması durumunda solunum sistemi görev yapamayacağından, hastanede uygulanacak ilaç tedavisi, diğerleri için evde uygulanabilir. Uygulanan ilaç tedavisi sonunda, nöbetlerin kesilmesi halinde doktor ilaçların kesilmesine karar verebilir. Hastalığın tedavi edilebilmesi için sadece nöbetlerin bastırılmaması, altta yatan sebebinde tedavi edilmesi gerekir. Örnek vermek gerekirse, hasta beyin tümörü sebebiyle bu sorunu yaşıyorsa, hem epilepsi tedavisi, hem de tümör tedavisi bir arada yapılmalıdır. Böyle yapılmadığında ilaçlar sadece nöbet geçirilmesini önleyecek, ilaçlar bırakıldığında nöbetler tekrar yaşanacaktır. Hastalara uygulanacak ilaç tedavisi, yaşanan nöbetlerin durumuna göre tespit edilecektir. Verilen ilaçlar doktorun önerdiği dozlarda ve düzenli olarak alınmalıdır.

   Epilepsi Tedavisi

   Cerrahi yöntemler: Kullanılan ilaçların hastaları tedavi etmekten uzak olması durumunda, bazı epilepsi türlerinde cerrahi müdahale yapılabilir. Yapılan ameliyatlarda, hastada nöbetlere sebep olan beyin bölümü dikkatlice alınır. Bu hastaların %90 oranda iyileştiği gözlemlenmiştir. Bunların dışında corpus callosumun denilen ayrık beyin ameliyatları, disfonksiyona sebep olabileceğinden fazla tercih edilmez.

   Pil tedavisi: Tedavi olanakları içinde pil tedavisi de bulunmaktadır. Burada boynun yanında bulunan vagus siniri uyarılarak beyne uyarı gönderilir. Uygulama göğüs bölgesine bir pil yerleştirilerek yapılıyor. tam iyileşme sağlamadığından dolayı genellikle tercih edilmeyen bir yöntemdir. 

   ]]>
   Epilepsi İlaçları https://www.epilepsi.gen.tr/epilepsi-ilaclari.html Sat, 08 Dec 2018 05:04:37 +0000 Epilepsi ilaçları, doktorun önereceği dozlarda ve düzenli olarak kullanılmalıdır. Hastalığın tedavisi için bu son derece önemlidir. Hastaların uygun ilaçlarla ve dozlarla, düzenli olarak yaptıkları tedavide, nöb Epilepsi ilaçları, doktorun önereceği dozlarda ve düzenli olarak kullanılmalıdır. Hastalığın tedavisi için bu son derece önemlidir. Hastaların uygun ilaçlarla ve dozlarla, düzenli olarak yaptıkları tedavide, nöbetlerin sona ermesinde %80 oranla başarı sağlanmaktadır. Doktorlar hastaların tedavisinde ilk aşamada tek bir ilaçla başlayıp, hastanın nöbetlerini izlerler. Bu ilacın yeterli gelmediği durumlarda ilacın değişimi ya da ikinci ilaç kullanımı söz konusu olur.

   Epilepsi ilaç tedavisi nasıl yapılır

   Hastaya epilepsi teşhisi konduktan sonra, nöbetlerin kontrol altına alınması için uygun bir ilaç verilir. Doktor ilaç dozunu hastanın durumuna ve geçirdiği nöbetlere göre belirleyip, nöbetlerin oluşumuna göre doz miktarını arttırabilir. Hasta sürekli olarak doktorla temas halinde olarak, tedavinin başarısına katkı sağlamalıdır. İlaçlar düzensiz alındığında ya da kullanımına ara verildiğinde, ilaçların nöbetlerdeki olumlu etkileri de ortadan kalkacaktır. Kendinde aşağıdaki durumların görülmesi halinde mutlaka doktoruna danışmalıdır.

   • Nöbetlerin sayısında ve oluşumunda farklılıkların olması durumunda
   • İlaçların düzenli olarak kullanılamadığı durumlarda
   • Başka sağlık problemlerinin gelişmesi halinde
   • Hamile kalmayı düşündüğünüzde ya da hamile kalmış olmanız durumunda doktorunuz danışarak, hareket etmelisiniz.

   Epilepsi ilaçlarının yan etkileri nelerdir

   Kullanılan ilaçların hastaya faydalı olmasının yanında yan etkilerinin de olması muhtemeldir. Kişilerin bir kısmında yan etki görülmezken, bazılarında yan etkilerin görüldüğü izlenmektedir. Bunlar erken dönemde ya da geç dönemde ortaya çıkabilir.

   Epilepsi İlaçları

   Erken dönem yan etkiler: İlacın vücuda alışma döneminde bir kısım yan etkinin ortaya çıkması, normal bir gelişmedir. Bu etkiler uyumla birlikte ortadan kaybolmaktadır. Bunlar arasında en sık görülen belirtiler uyku hali, dengesizlik ve baş dönmesi olarak gözlemlenmiştir. Bu belirtilerin birkaç haftada kaybolması gerekir. Etkilerin daha uzun sürmesi durumunda ya da artması halinde doktorla iletişime geçilmelidir. Hastanın alerjik bünyeye sahip olması durumunda, ilaçların alerjik etkileri de gündeme gelebilir. Bu durumlarda başka bir ilaç seçimi için doktorun önerisi alınmalıdır. 

   Geç dönem yan ekiler: İlaçların uzun dönem kullanılması hafızada, konsantrasyonu korumada sorunlar yaratabilir. Çocukların aşırı hareketlenmesine, dişetlerinde şişmeye, ciltte sivilcelere ve kilo alma sorunlarına sebep olabilir. Bu durumda doktorunuz ilaçlarınızı değiştirecektir. Özel hallerde nöbetlerin kesilmesine iyi gelen ilaçlarda, değişim düşünülmeyebilir.

   Epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlar nelerdir

   Hastanın tedavisinde phenytoine, carbamazepine, clobazam, nitrazepam, vigabatrin, gabapentin gibi ilaçlar kullanılmaktadır. Tıbbi gelişmeler yeni ilaçların devreye girmesini de sağlıyor. İlaçların seçimi hastanın genel durumuna, nöbetlerin türüne, yaşa ve yan etkilere göre yapılmaktadır. Nöbetleri durduran uygun ilacın bulunmasına kadar, ilaç değişimi yapılmaktadır. İlaçlar nöbetlerin tamamen bitmesinin ardından, sadece doktorun tavsiyesiyle kesilmelidir. Onun dışında düzenli olarak, verilen dozlarda kullanımına devam edilmelidir.

   ]]>
   Epilepsi Ameliyatı https://www.epilepsi.gen.tr/epilepsi-ameliyati.html Sat, 08 Dec 2018 12:19:25 +0000 Epilepsi ameliyatı, hastalardaki nöbetlerin ilaç tedavisi ile kontrol altına alınamadığı durumlarda tercih edilen tedavi yöntemidir. Cerrahi yöntem ile tedavi edilmek isteyen hastaların ya da ilaç tedavisine direnç g Epilepsi ameliyatı, hastalardaki nöbetlerin ilaç tedavisi ile kontrol altına alınamadığı durumlarda tercih edilen tedavi yöntemidir. Cerrahi yöntem ile tedavi edilmek isteyen hastaların ya da ilaç tedavisine direnç gösterip sevk edilen hastaların öncelikle nöroloji uzmanı tarafından kontrol edilmesi gerekir. Hastanın böyle bir tedaviye uygun olması açısından bu gereklidir. Hastalarda cerrahi tedavinin uygulanması için bazı koşulların sağlanması gerekir. 

   Epilepsi hastalığının cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilmesi için gerekli olan koşullar nelerdir

   Ameliyata karar verilmeden önce hastanın ilaç tedavisine direnç gösterdiği belirlenmelidir. Bu sebeple hastalar en az 2 yıl boyunca ilaç kullanmalı ve nöbetler kontrol altına alınamamalıdır. Antiepileptik ilaçların uygun olanları denenmeli, bunlar yeterli dozlarda ve türlerde kullanılmalıdır. İlaçlar nöbetlerin kontrol edilmesine kadar, ya da yan etkilerin aşırı olmasına kadar kullanılmalıdır. Hastaların beyinden kaynaklanan damarsal sorunlarında, tümörlerin varlığında daha erken dönemde cerrahi yönteme geçilebilir. Bu hallerde erken davranmak, hasta ilaç tedavisine direnç gösterdiğinden, cerrahi yönden başarının yüksek olması söz konusudur. Nöbetlerin uzun zaman kontrol edilememesi, cerrahi yöntemin uygulanmasından sonra da nöbet kontrolünün önlenememesine ve psikososyal problemlere yol açacaktır.

   Epilepsi Ameliyatı

   Epilepsi ameliyatı çeşitleri nelerdir

   Rezektif cerrahi: Bu yöntemde epileptik odak ortadan kaldırılmaktadır. Bu yöntem nöbetlerin belli bir noktadan başlaması halinde uygulanmaktadır. İlaçlara direnç gösteren hastalarda, epileptik odağın saptanmasıyla bir değerlendirme yapılır. Bu odağın beynin zararsız bir yerinde olması, tek taraflı olması halinde ameliyata karar verilir. Bunda ki amaç, ameliyattan sonra hastanın yaşam kalitesinin bozulmaması içindir. Yani odağın çıkarılması hastanın hareket yeteneğini, konuşma ve görme kabiliyetlerini engellememesi gerekir. Cerrahiden önce beyin cerrahisi, nöroloji, nöropsikoloji, radyoloji ve psikoloji uzmanlarından oluşan bir heyet buna karar verecektir. Tedavinin başarısı hastanın ve epilepsinin türüne, odağın yerine ve ameliyattan önce yapılacak tetkiklere bağlıdır. Hastalar ameliyattan sonra 1- yıl boyunca ilaç kullanmaktadır. Nöbetler kesildiğinde ilaçlar azaltılarak kesilir. Epilepsi odağının damar bozukluklarından, tümörlerden meydana gelmesi başarı oranını arttırmaktadır.

   Fonksiyonel cerrahi (Palyatif cerrahi): Bu yöntemde nöbetin yayılım yollarının kesilmesi ile yayılmasının önlenmesi, sıklıkların ve nöbet şiddetinin azaltılması amaçlanmaktadır. Rezektif yöntemin uygun olmadığı durumlarda tercih edilmektedir. İlaç tedavisine direnç göstermiş olan hastalarda, atonik tarzında yani ani düşme ataklarının yaşandığı nöbetlerde uygulanan bir yöntemdir. 

   ]]>
   Epilepsi Bitkisel Tedavisi https://www.epilepsi.gen.tr/epilepsi-bitkisel-tedavisi.html Sat, 08 Dec 2018 19:16:23 +0000 Epilepsi bitkisel tedavisi mümkün olabilen bir rahatsızlıktır. Epilepsi hastalarda genellikle şuur kaybıyla yaşanan nöbetlerle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Beyinde gerçekleşen anormal elektriksel boşalmalar so Epilepsi bitkisel tedavisi mümkün olabilen bir rahatsızlıktır. Epilepsi hastalarda genellikle şuur kaybıyla yaşanan nöbetlerle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Beyinde gerçekleşen anormal elektriksel boşalmalar sonucunda oluşur. Hastaların ilaçla ve cerrahi yöntemle tedavi edilme olanakları bulunmaktadır. Bunun yanında bir uzmana danışarak bitkisel tedavi yollarının da denenmesi fayda sağlayabilir.

   Hastaların sinirleri aktif halde olduğundan, sinirlerin dengelenmesi hastaların daha az nöbet yaşamasına sebep olur. Bitkisel ürünlerde bunlara yardımcı olacağından, faydası olacaktır. Unutulmaması gereken bu yolun tıbbi tedaviyi destekleyici olarak kullanılmasıdır. Hastaların ilaçlarını düzenli olarak kullanmayı ihmal etmemesi gerekir. Bunun yanında düzenli bir beslenme ve alkol, sigaradan uzak durmak hastaların tedavisine olumlu olarak yansıyacaktır.

   Epilepsi Bitkisel Tedavisi

   Epilepsi için bitkisel tedavi yolları nelerdir

   • Nergis çiçeğinin kokusu hastalara faydalı olmaktadır.
   • Yulafın sade olarak ya da kediotu ile karıştırılarak kaynatılması, bunu içecek hastalara yarar sağlayacaktır.
   • Mavi çarkıfelek otunu kaynatıp, katkısız balla tatlandırarak içmek, faydalı olan bitkisel bir karışımdır.
   • Kantaron çiçeği ve katkısız balın macun kıvamında karıştırılarak tüketilmesi, özellikle nöbetlerdeki köpük oluşumunun önüne geçecektir.
   • Çınar kabuğu kaynatılarak, katkısız balla birlikte içilirse, hastalara şifa olacaktır.  
   • Melisa, kediotu ve ökseotu karışımı da hastalara faydalı olacaktır. 
   • Hastaların B vitamini ve kas spazmını çözerek sinir sisteminin rahatlamasını sağlayan magnezyum içeren gıdaları tüketmeleri gerekir.
   • Nöbetler sinirsel ve gerginlik dönemlerinde yaşanıyorsa papatya çayı faydalı olacaktır. Yanakların biri kırmızı, diğeri beyaz olduğunda ve parmaklar yumruk şeklini aldığında papatya çayı veya esansı yarar sağlayacaktır.
   • Duygusal nöbetlerde ignatia kullanımı faydalı olacaktır.
   • Korku ve ateşin eşlik ettiği nöbetlerde bıldırcın otu kullanılmalıdır.
   • Ateş ve yüz kızarıklığı olan durumlarda güzelavrat otu kullanılabilir.
   • Dudakların istem dışı seğirmelerinde çinko alınmalıdır.
   • Epilepsinin tedavi edilmesinde biberiye, tekrarının önlenmesinde rezene, adaçayı, pelin otu ve çördük otu yarar sağlayacaktır.
   • Mine otu da sinir sistemini rahatlatacağı için nöbetlerin şiddetini ve sıklığını azaltacaktır. 
   • Hazırlanacak bazı çiçek esansları da nöbetlerin önlenmesinde faydalı olacaktır.
   ]]>
   Çocuklarda Epilepsi https://www.epilepsi.gen.tr/cocuklarda-epilepsi.html Sun, 09 Dec 2018 09:10:54 +0000 Çocuklarda epilepsi, en fazla yaşamlarının ilk yılında görülmektedir. Epilepsi toplumda her 100 çocuktan birini etkilemektedir. Epilepsi beyinde olan elektriksel boşalımlar sonucunda nöbetler halinde görülen boş bakma bilinç de Çocuklarda epilepsi, en fazla yaşamlarının ilk yılında görülmektedir. Epilepsi toplumda her 100 çocuktan birini etkilemektedir. Epilepsi beyinde olan elektriksel boşalımlar sonucunda nöbetler halinde görülen boş bakma bilinç değişimi, kısa süreli dalma, bayılma, bacaklarda, yüzde, kollarda kasılma, gözlerde kayma, dişlerde kilitlenme idrar kaçırma, ağızda köpürme gibi semptomlarla yaşanan bir hastalıktır. Sara olarak ta bilinen bu rahatsızlığın tedavi edilemediği düşünülse de, çocuklarda epilepsi büyük oranda tedavi edilebilir.

   Çocuklar nöbet geçirdiği zaman bu aileler açısından ürkütücü olabilir. Ancak ailelerin sakin olması önemlidir. Bu şekilde çocuğun nöbet sırasında yaşadıklarını doktoruna tam olarak anlatabilirsiniz. Epilepsi tanısı koymak kolay değildir. Çocuğun epilepsi nöbeti geçirdiğinden emin olmak zordur. Bu nedenle aileler çocukları herhangi bir nedenle bilinç kaybı yaşarsa doktoruna danışmalıdır. Çocuklarda erişkinler gibi fokal ya da jeneralize nöbetler geçirebilir. Bazı hastalıkların epilepsi ile karıştırılma olasılığı vardır. Bu yüzden doktor için nöbetler için bazı olası nedenlerin dışlanması önemli bir etkendir. Özellikle katılma atakları ve ateşli havalelerde bu tür nöbetlere neden olabilir.

   Çocuklarda epilepsi neden olur
   • Doğum sırasında oksijensiz kalma, travmatik doğum, beyin kanaması, yüksek sarılık değerleri gibi yaşana sorunlar
   • Genetik hastalıklar
   • Aileden geçen metabolik hastalıklar
   • Anne karnında travma, enfeksiyon hastalıkları, aşırı kanama gibi bebeğin beyin gelişimini etkileyen sorunlar
   • Doğum sonrasında gelişen beyin enfeksiyonları, menenjit gibi sorunlar
   • Zehirlenmeler
   • Kaza neticesinde beyin hasarı olması
   • Beyin tümörleri
   • Ani gelişen beyin damar hastalıkları çocuklarda epilepsi nedenleri arasında olabilir.
   Çocuklarda epilepsi nöbetlerini tetikleyiciler

   Uzun süreli uykusuz kalma, nöbetler için kullanılan ilaçların alınmaması, öğün atlanması, aşırı stres, enfeksiyonlar, güneşte kalma, ateş, hormonal değişimler gibi etkenler nöbetleri tetikleyebilir. Ayrıca soğuk algınlığı için kullanılan ilaçlar, televizyon, bilgisayar gibi cihazlardaki yanıp sönen ışıklarda nöbetleri tetikleyebilir.

   Çocuklarda epilepsi nöbetleri

   Epilepsi nöbetleri sırasında çocuklarda çene kilitlenmesi, baş dönmesi, gözlerde sağa sola kayma, anormal ses çıkarma, sabit bakma ağız çevresinde çekilme, istemsiz el, kol bacak hareketleri, vücut titremesi, idrar kaçırma, aniden yere düşme gibi durumlar gözlenebilir. Bunların başlayıp bitmesi birkaç dakika sürebilir. Daha sonra gevşeme ve uyku hali ortaya çıkabilir. Bazı çocuklarda epilepsi nöbetleri yarım saat ve üzeri devam edebilir.

   Çocuklarda epilepsi tanısı

   Çocuklarda epilepsi tanısı zor olduğundan çok dikkat edilmelidir. Ailede epilepsi nöbetini gözlemleyen kişiler, öğretmen anne baba, arkadaşların nöbet öncesinde, sırasında ve sonradan olan gelişmeleri doktora iyi aktarması gerekir. Hatta nöbet sırasında cep telefonu ile kayıt yapılırsa daha iyi olur. Bu şekilde tanı daha kolay konulabilir. Tanı kan tahlilleri, EEG, kraniyal MRG gibi tetkiklerle desteklenir. Kesin tanı video EEG yardımıyla konur.

   Elektrosefalogram EEG saçlı deriye konulan elektrotlar ile elde edilen beyin dalga eğrileridir. Kayıt işlemi uykuda ve uyanıkken yarım saat kadar sürer. Bu kayıt sıkça yapılabilir. Ağrısız ve zarar vermeyen bir işlemdir. Çocuklarda olan epileptik nöbetlerin uykuya dalma sırasındaki sıçramalardan, tiklerden, ateşli havalelerden, gece nöbetlerinden, bayılma ve migren gibi durumlardan ayırt edilmelidir.

   Çocuklarda epilepsi tedavisi

   Çocuklar ilk defa nöbet geçirdiklerinde tedaviye hemen başlanmaz. Bunun nedeni çocuklarda genellikle nöbetin yeniden tekrarlanmamasıdır.  Tekrarlayan nöbetlerde tedavide nöbeti du]]> Absans Epilepsi https://www.epilepsi.gen.tr/absans-epilepsi.html Sun, 09 Dec 2018 21:59:02 +0000 Absans epilepsi, daha çok 6-12 yaş arası çocuklarda görülen, geçici bir bilinç kaybının yaşandığı epilepsi türleridir. Hastalığın başlangıç aşaması 4-8 yaş arasında gerçekleşir. Erken başlayan nöbetl Absans epilepsi, daha çok 6-12 yaş arası çocuklarda görülen, geçici bir bilinç kaybının yaşandığı epilepsi türleridir. Hastalığın başlangıç aşaması 4-8 yaş arasında gerçekleşir. Erken başlayan nöbetlerin iyileşmesi, geç dönemde başlayanlara göre daha iyidir. Erkek çocuklarda daha az yaşanır. Yetişkin insanlarda daha az görülmektedir. İlaç tedavisinin başarılı olduğu durumlardır.

   Absans epilepsi nöbetlerinde yaşananlar nelerdir

   Nöbetler bir kaç saniye süresince donukluk olmasıyla yaşanır. Nöbet sırasında hastanın yanında olanlar, hastayı hayale dalmış olarak tanımlarlar. Nöbetlerin yaşandığı anda, hasta hiç bir şeyi algılayamaz, kısa bir süre şuur kaybı yaşar. Hastalar uyarılara cevap veremez, çevresinde yaşananları algılayamaz. Nöbetleri yaşayanlar belli bir noktaya bakarak, konuşmayı keserek, herhangi bir aktivite yapıyorsa kesintiye uğratarak bir seyir yaşarlar. Hasta hafifçe öne eğilebilir, göz kapaklarında bir titreme meydana gelebilir. Diğer türlere göre hayatı sekteye uğratmayan nöbetler halinde yaşanan bir rahatsızlıktır. Çocuklarda sıkça hayale dalma olduğundan, nöbetlerin dikkat çekmediği durumlar söz konusu olabilir. Geçirilen nöbet sayısı bir gün içerisinde yüzlerce kez olabilir. Nöbetlerin sıklığı öğrenme güçlüğü yaratabilir. Çocukta davranış bozukluğu olarak değerlendirilebilir.

   Absans Epilepsi

   Absans epilepsi tanısı nasıl konur

   Genellikle derin soluk alma sırasında nöbetlerin sayısında artış gözlemlenmektedir. Bu yüzden bu hastalar yapılacak EEG sırasında, hastanın derin nefes alması sağlanarak, nöbetler belirlenmeye çalışılır. EEG testinin yapıldığı sırada nöbetlerin olması, teşhisin konmasındaki en büyük etken olduğunu belirtmemiz gerekir.

   Absans epilepsi tedavisi nasıl yapılır

   Bu rahatsızlık ilaçlarla kontrol altına alınarak, tedavi edilebilir. Felbamat içeriğine sahip ilaçlar tedavi için uygun olmaktadır. Yan etkilerin görülmesi halinde değiştirilmesi gerekebilir. Rahatsızlıkta kullanılan ilaçlarla iki yıl süreyle nöbet yaşanmadığında, ilaçlar azaltılarak 3-6 içerisinde kesilmektedir.

   ]]>