Epilepsi Atakları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Epilepsi Atakları Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi atakları, Epilepsi kişilerde her yaş grubunda olabilir. Ayrıca bu hastalık bayan erkek fark etmez. Herkeste olması mümkün olan epilepsi bir sinir hastalığıdır. Epilepsi atakları geçiren kişilerde oldukça tehlikeli olabilir. Çünkü epilepsi atağı geçiren kişi o an neler, yaşadığının farkına varamayabilir. Epilepsi denince hastalık olarak 40 çeşit epilepsi vardır. Kadınlarda olan hastalıkta daha ağır epilepsi atakları olur. Kişilerin nöroloji doktoruna giderek mutlaka teşhis konulduğunda ilaç kullanması gerekir. Kullanılan ilaçlar ise hastanın epilepsi ataklarını, kontrol altına alır. Kişiler tarafından kullanılan ilaçlar ise doktorun izni olmadan, ilaçlarını bırakamazlar. Bu hastalıkla yaşayan kişilerin ilaç ile atakların düzene girdiği bilinmektedir. Yani epilepsi atakları tutan kişiye ilacı verilmelidir. Çok üzücü olan atakların nerede nasıl olacağı bilinmez, bu sebepten dolayı kişiler aslında sürekli gözetim altında olmalıdır.

Yani yetişkin olan kişilerde bile ailesi tarafından mümkün oldukça uzaktan da olsa takip edilmelidir. Çünkü epilepsi atağı geçiren kişi nerede düşeceği belli olmayabilir. Birçok bu hastalığı olan kişilerin atakları çok farklı olabilir, bazı kişilerde çok kısa süren ataklar ise bazılarında tam tersi olarak çok uzun sürer. Epilepsi atakları geçiren bir kişinin geçirdiği atak ise dışarıdan hiç anlaşılmadan da başlayıp bitebilir. Hasta olan kişilerin beyin içinde gerçekleşen elektriksel aktivite beyin içinde sınırlı olan bir alanda başlar. Hastada gerçekleşen bu durum sırası bazı hastalar ise geçireceği epilepsi ataklarını olmadan önce his edebilir. Bu durumda hasta kendini hemen kontrol altına almaya çalışabilir. Süren ataklar ise hastada 3-5 saniye sürebilir.

Epilepsi atakları hastada olan kişilerde ne zaman gerçekleşir: bu hastalığı yaşayan milyonlarca insanların bazıları ise yaşadığı durumdan etkilenerek epilepsi atağı başlaması mümkündür. Kişilerde oluşan üzüntü, sevinç, heyecan, stres gibi birçok durumdan etkilenen hastalar ise nöbetleri başlar. Bu durum oldukça sık yaşanır, ayrıca epilepsi hastaları mevsimsel değişimlerde etkilenmeleri oldukça mümkün kıştan ilkbahara veya yaza geçiş dönemleri oldukça birçok bu hastalığı yaşayan kişilerde epilepsi atağının gerçekleşmesi mümkündür. Ayrıca hiçbir sebep yok iken bile atak geçiren hastalar çoğunluktadır. Dediğim gibi bu hastalığın 40 çeşidi vardır, bu sebepten dolayı her bir epilepsi hastasının geçirdiği nöbet çok farklıdır. Bilinmelidir ki epilepsi hastalarının düzenli yaşamaları gerekir. Uyku, yemek yeme, stresten uzak kalma ve buna benzer birçok hayat aktivitesine düzenli olarak uymalıdır. Aksi taktirde kişilerin nöbetlerini bu düzensiz yaşam koşulu oldukça kötü etkiler.

Epilepsi atağı geçiren kişilere nasıl müdahale edilmelidir: bu hastalık her yerde olması mümkündür. Kişilerin girmiş olduğu iş ortamları veya sokakta yürürken, alışveriş yaparken, sayamadığım birçok durumlarda geçirilen ataklarda kişiyi hemen ayakta ise hasta oturtulmalı, bu gibi durumlarda aslında hastaya pek bir müdahale edilmemelidir. Çünkü yapılacak pek bir müdahale yoktur. Epilepsi atağı geçiren kişi kendisi bile atağı sırasında hatırlamaz bir süre sonra kendisine geldiğinde atak geçirdiğini fark eder. Hastaların o durumdayken atak geçirmesi hafızasının bir süre gittiği anlaşılır yani hasta o an neler olduğunu ve ne yaşadığını o durumunda bilmez. Birçok atak geçiren kişilerin ağzı kilitlenebilir böylesi bir durumda bir şey yapılmamalı yani hastanın ağzını açmaya çalışmamalı.

Epilepsi atağı geçiren hastaların yaklaşık 1-2 dakika gibi sürede atak kendiliğinden biter. Atak geçiren hastaların düşmesi durumunda dikkat edilmeli düştüğü yer tehlikeli olabilir bunun mümkün ise önlemi alınmalıdır. Epilepsi hastaları düzenli olarak her 6 ayda bir mutlaka nöroloji muayenelerini ve kontrollerini yaptırmaları mecburidir. Hastalar sürekli takip altında olmalı ve kullandıkları ilaçlar ise her gün aynı saate alınarak hastayı kontrol altına alarak takip edilmelidir. Çok ileri epilepsi atakları geçiren yani çok sık bayılma yaşayan ya da ağzından köpük gelen kişilerin doktoru tarafından ameliyat edilmesi mümkündür.

Epilepsi Atakları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Epilepsi Öldürür Mü?

Epilepsi Öldürür Mü?

Epilepsi Nöbetleri

Epilepsi Nöbetleri

Ketojenik Diyet Epilepsi

Ketojenik Diyet Epilepsi

Popüler İçerikler

Epilepsi Yan Etkileri

Epilepsi Yan Etkileri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Nedir? Epilepsi Hastalığı Nedir?

Epilepsi Nedir? Epilepsi Hastalığı Nedir?

Epilepsi Bayılma Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Bayılma Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hamilelikte Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Epilepsi Türleri Nelerdir?

Epilepsi Türleri Nelerdir?