Çocuklarda Epilepsi Neden Olur? ve Nasıl Tedavi Edilir
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Epilepsi Neden Olur? ve Nasıl Tedavi Edilir

Çocuklarda epilepsi, en fazla yaşamlarının ilk yılında görülmektedir. Epilepsi toplumda her 100 çocuktan birini etkilemektedir. Epilepsi beyinde olan elektriksel boşalımlar sonucunda nöbetler halinde görülen boş bakma bilinç değişimi, kısa süreli dalma, bayılma, bacaklarda, yüzde, kollarda kasılma, gözlerde kayma, dişlerde kilitlenme idrar kaçırma, ağızda köpürme gibi semptomlarla yaşanan bir hastalıktır. Sara olarak da bilinen bu rahatsızlığın tedavi edilemediği düşünülse de çocuklarda epilepsi büyük oranda tedavi edilebilir.

Çocuklar nöbet geçirdiği zaman bu aileler açısından ürkütücü olabilir. Ancak ailelerin sakin olması önemlidir. Bu şekilde çocuğun nöbet sırasında yaşadıklarını doktoruna tam olarak anlatabilirsiniz. Epilepsi tanısı koymak kolay değildir. Çocuğun epilepsi nöbeti geçirdiğinden emin olmak zordur. Bu nedenle aileler çocukları herhangi bir nedenle bilinç kaybı yaşarsa doktoruna danışmalıdır. Çocuklarda erişkinler gibi fokal ya da jeneralize nöbetler geçirebilir. Bazı hastalıkların epilepsi ile karıştırılma olasılığı vardır. Bu yüzden doktor için nöbetler için bazı olası nedenlerin dışlanması önemli bir etkendir. Özellikle katılma atakları ve ateşli havalelerde bu tür nöbetlere neden olabilir.


Çocuklarda epilepsi neden olur?

  • Doğum sırasında oksijensiz kalma, travmatik doğum, beyin kanaması, yüksek sarılık değerleri gibi yaşana sorunlar
  • Genetik hastalıklar
  • Aileden geçen metabolik hastalıklar
  • Anne karnında travma, enfeksiyon hastalıkları, aşırı kanama gibi bebeğin beyin gelişimini etkileyen sorunlar
  • Doğum sonrasında gelişen beyin enfeksiyonları, menenjit gibi sorunlar
  • Zehirlenmeler
  • Kaza neticesinde beyin hasarı olması
  • Beyin tümörleri
  • Ani gelişen beyin damar hastalıkları çocuklarda epilepsi nedenleri arasında olabilir.

Çocuklarda epilepsi nöbetlerini tetikleyiciler


Uzun süreli uykusuz kalma, nöbetler için kullanılan ilaçların alınmaması, öğün atlanması, aşırı stres, enfeksiyonlar, güneşte kalma, ateş, hormonal değişimler gibi etkenler nöbetleri tetikleyebilir. Ayrıca soğuk algınlığı için kullanılan ilaçlar, televizyon, bilgisayar gibi cihazlardaki yanıp sönen ışıklarda nöbetleri tetikleyebilir.


Çocuklarda epilepsi nöbetleri


Epilepsi nöbetleri sırasında çocuklarda çene kilitlenmesi, baş dönmesi, gözlerde sağa sola kayma, anormal ses çıkarma, sabit bakma ağız çevresinde çekilme, istemsiz el, kol bacak hareketleri, vücut titremesi, idrar kaçırma, aniden yere düşme gibi durumlar gözlenebilir. Bunların başlayıp bitmesi birkaç dakika sürebilir. Daha sonra gevşeme ve uyku hali ortaya çıkabilir. Bazı çocuklarda epilepsi nöbetleri yarım saat ve üzeri devam edebilir.


Çocuklarda epilepsi tanısı nasıl konulur?

Çocuklarda epilepsi tanısı zor olduğundan çok dikkat edilmelidir. Ailede epilepsi nöbetini gözlemleyen kişiler, öğretmen anne baba, arkadaşların nöbet öncesinde, sırasında ve sonradan olan gelişmeleri doktora iyi aktarması gerekir. Hatta nöbet sırasında cep telefonu ile kayıt yapılırsa daha iyi olur. Bu şekilde tanı daha kolay konulabilir. Tanı kan tahlilleri, EEG, kraniyal MRG gibi tetkiklerle desteklenir. Kesin tanı video EEG yardımıyla konur.

Elektrosefalogram EEG saçlı deriye konulan elektrotlar ile elde edilen beyin dalga eğrileridir. Kayıt işlemi uykuda ve uyanıkken yarım saat kadar sürer. Bu kayıt sıkça yapılabilir. Ağrısız ve zarar vermeyen bir işlemdir. Çocuklarda olan epileptik nöbetlerin uykuya dalma sırasındaki sıçramalardan, tiklerden, ateşli havalelerden, gece nöbetlerinden, bayılma ve migren gibi durumlardan ayırt edilmelidir.


Çocuklarda epilepsi tedavisi nasıl yapılır?

Çocuklar ilk defa nöbet geçirdiklerinde tedaviye hemen başlanmaz. Bunun nedeni çocuklarda genellikle nöbetin yeniden tekrarlanmamasıdır. Tekrarlayan nöbetlerde tedavide nöbeti durduran antikonvülsan ilaçlar kullanılır. İlaçların özelliği epilepsiyi durdurmak değil, nöbetleri durdurmaktır. Çocuklarda epilepsi genellikle tek ilaçla kontrol altına alınabilir. Ancak bazı hastalarda birden çok ilaç kullanılması gerekebilir. Tedavideki yan etkilere karşı hastaların sıklıkla kan tetkikleri yapılır. İyi planlanmış tedavi çocuğun yaşamını ve zekâ seviyesini etkileyecek olumsuzluklara yol açmaz. Ancak sersemlik, kilo artışı, iştahta azalma ya da artma, saç dökülmesi gibi yan etkiler görülebilir. Çocuklarda epilepsi tedavisinin sonlandırılması nöbetsiz geçen 2 yılın ardından ilaçlar azaltılarak yapılır. Çocuklarda epilepsi tedavisi en az 2-4 yıl devam ettirilmelidir. Tedavi birden sonlandırılmamalı, çocuk nöroloji kliniklerine her 6 ayda bir kontrollere gidilmelidir.


Çocuklarda epilepsi nöbetleri sırasında ne yapılmalı?

Çocuklar epilepsi nöbeti geçirirken çevresindekilerin sakin olması önemlidir. Çocuğun etraftaki eşyalara çarpmasını önlemek için yere yan yatırılmalı, ağızdaki tükürük, lokma ve mide salgısı varsa bunlar temizlenmeli, gözlük takıyorsa hemen çıkarılmalıdır. Nefes yolu açılmalıdır. Bunun için kaşık gibi aletler kullanılmamalıdır. İstemsiz kol ve bacak hareketleri engellenmelidir. Bu arada 112 ambulans servisi aranmalıdır. Nöbet boyunca çocuğun yanında kalınmalı ve saat tutulmalıdır. Nöbet biterse zaman kaybetmeden çocuk hastaneye götürülmelidir. Kullandığı ilaçlar hakkında doktora bilgi verilmelidir.


Çocuklarda epilepsi tanısı sonrası takip

Çocuklar her hastalıkta olduğu gibi epilepsi tanısı konulduktan sonra ailesi, doktoru, öğretmeni ve arkadaşları ile uyum içinde olmalıdır. Kontrolleri aksatılmadan yapılmalı, ilaçları düzenli verilmelidir. Çocuğun yaş grubuna göre aile ve çevresi bilgilendirilmelidir. Bu çocuklar sportif faaliyetlerden, sosyal yaşamdan uzakta kalmamalı, aksine teşvik edilmelidir.

Çocukların bir kısmında öğrenme güçlüğü olabilir. Ancak bu hafif seviyededir. Aile desteği ile bunun üstesinden gelmek kolay olur. Ancak biraz zaman alabilir. Çocuklarda epilepsi eşliğinde bedensel sakatlık, zekâ seviyesinde gerilik gibi durumlar varsa öğrenme güçlüğü daha ciddi olabilir. Çocuğunuzun yaşıtları ile aynı düzeyde olmadığını ve özel eğitim alması gerektiğini düşünüyorsanız doktoruyla bu konuyu görüşebilirsiniz.

Çocuklarda Epilepsi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Epilepsi Bitkisel Tedavisi

Epilepsi Bitkisel Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Uykuda Epilepsi Nöbeti Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda Epilepsi Nöbeti Belirtileri ve Tedavisi

İyi Huylu Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

İyi Huylu Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Rolandik Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Rolandik Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Miyoklonik Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Miyoklonik Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Epilepsi Nedir? Epilepsi Hastalığı Nedir?

Epilepsi Nedir? Epilepsi Hastalığı Nedir?

Absans Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Absans Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Epilepsi Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Hamilelikte Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Ketojenik Diyet Epilepsi

Ketojenik Diyet Epilepsi

Epilepsi Nöbeti Türleri ve Aşamaları

Epilepsi Nöbeti Türleri ve Aşamaları

Epilepsi Bebek Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Bebek Belirtileri ve Tedavisi