Yaşlılarda Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yaşlılarda Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Yaşlılarda Epilepsi: Epilepsi tüm dünyada insanları etkileyen ve en sık görülen nörolojik bozukluk olarak bilinmektedir. Epilepsi beyin içinde olan sinir hücrelerinin olağan dışı bir elektro, kimyasal boşalma sonucu ortaya çıkan nörolojik bozukluk ve Sara olarak bilinmektedir.

Yaşlılarda epilepsi yaşla beraber görülme oranı önemli derece artmaktadır. Epilepsinin meydana çıktığı dönem yaşlılık 60-65 yaş dönemidir ve bu yaşlılıkla beraber gelen epilepsi hastalığı sakatlıkların başlıca nedenidir. Epilepsi nöbetleri farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Bazı nöbetlerde olağan dışı algılama, bazen korku ve bazense ağızda köpürme, yere düşüp çırpınma gibi görülebilir ve bu düşmeler sonucu sakatlıklar meydana gelebilir.

Epilepsi nöbetlerinin pek çok değişik çeşitleri vardır. Epilepsinin 40 çeşit nöbet tipi tanımlanmaktadır. Epilepsi veya sara herkes tarafında iyi bilinen çeşitlerinin yanı sıra bazen başkalarının hiç fark edemeyeceği şekilde nöbet çeşidi vardır. Yaşlılıkta görülen epilepsi beyinde oluşan bir tümör sonucu oluşmadıkça iyileşebilme olanağı olabilmektedir. Hatta yaş ilerledikçe epilepsi nöbetlerinde azalma görülebilmektedir.

Bu farklılık nedeniyle bazen epilepsi tanısı konulması güç olur ve birçok hastalıkla karışabilir. Bazı kişilerin geçirdiği hastalıkların belirtileri yanlışlık nedeniyle epilepsi tanısı konabilir. Günümüzde gelişen tanı yöntemleri sayesinde yanlış tanı konması azalmaktadır. Epilepsi nöbet belirtileri beyin aktivitelerinin değişikliği, nereden başladığı ne kadar hızlı bir şekilde yayıldığına bağlı olur.

Yaşlılarda Epilepsi nedenleri: Beyne giden kan akımının azalması beyin içinde oksijen ve besin maddelerinin azalmasına neden olur. Bu durum hücrelerin hasar görmesine ve epilepsi nöbetlerine yol açar.
  • Beyin tümörü ve doğuştan gelen bozukluklar epilepsi nöbetine yol açabilir.
  • Hamilelik döneminde annenin kullandığı ilaçlar veya aldığı alkol bebeğin gelişimini etkileyecek mikrobik hastalıklar epilepsi ye neden olabilir.
  • Doğum sonrası oluşabilecek beyin iltihaplanması, menenjit gibi rahatsızlıklar epilepsiye neden olabilir.
  • Doğum esnasında meydana gelen beyin zedelenmesi, beyin kanaması gibi etkenlerin beynin oksijensiz kalması epilepsiye neden olabilir.
  • Vücutta B6 vitaminin eksikliği epilepsi olmaya neden olabilir.
  • Genetik olarak aileden gelen, mutasyona uğramış gen epilepsi nedeni olabilir.
Epilepsi nöbetlerinde yapılacaklar: Epilepsi nöbeti geçiren hastanın yanında sakin olun ve hastanın yanında ayrılmayın.
  • Epilepsi hastasını giysilerini gevşeterek rahatlamasını sağlayın.
  • Hastanın hareketlerini önlemeye çalışmayın nöbetlerinin geçmesini bekleyin.
  • Hastanın rahat nefes almasını sağlamak için hastayı sol tarafına yatırın mümkün olduğunca ağzının açıkta kalarak solunum yolunu açık tutun.
  • Epilepsi hastası su içerisinde nöbet geçirirse ve nöbeti 5 dakikadan fazla sürerse mutlaka bir ambulans çağırarak ilk yardım yapılır ve ardında mutlaka bir Uzman doktora gösterilmelidir.
Yaşlılarda Epilepsi tedavisi: Epilepsi hastalarının en temel ilacı antiepileptiktir. Tedavinin amacı kullanılan ilaçların yan etkisini az seviyeye indirerek hastanın tekrardan nöbet geçirmesini önlemek ve en iyi yasam kalitesini sağlamaktır. Fakat ilaçlar epilepsi nöbetlerinin altında yatan nedenleri ortadan kaldırmaz. Hastalarda tedavi %60-70 kişide kontrol altına alınırken %30-35 kişide pek etkili olmaz ve epilepsi nöbetleri devam edebilir.

Yaşlılarda Epilepsi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Epilepsi Bitkisel Tedavisi

Epilepsi Bitkisel Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Epilepsi Bebek Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Bebek Belirtileri ve Tedavisi

Yaşlılarda Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Yaşlılarda Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Nöbeti Türleri ve Aşamaları

Epilepsi Nöbeti Türleri ve Aşamaları

Epilepsi Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Epilepsi Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Gebelikte Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ketojenik Diyet Epilepsi

Ketojenik Diyet Epilepsi