Epilepsi Türleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Epilepsi Türleri Nelerdir?

Epilepsi Türleri, Epilepsi, 4-5 yaş aralığında görülen, birkaç saniye ya da birkaç dakikalık beyinde elektriksel fırtına yaşanması sonucu istemsiz davranış bozukluğu ve istemsiz hareket nöbetleridir. En bilinen tanımı ile de sara hastalığıdır.


Neden Olan Etmenler

 • Kalıtımsal: Hastalığın aileden geçmesi sebebi ile hastalık çocukluk yıllarında başlamıştır.
 • Beyin patolojileri: Beynin oksijensiz kalması, beyin travması, beyin kanaması gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Yetişkin kişilerde ise beyin damarlarında meydana gelen hastalıklar ve kitleler nedeni ile meydana gelir.
 • Sistemik patolojik süreç: Toksik etmenlerin yanı sıra sistemik bazı hastalıklar sebebi ile ortaya çıkar. Epilepsiye sebep olan etmenler ortadan kaldırıldığında hastalık kendiliğinden düzelir. Eğer beyinde hasara neden olmuşsa yaşanan nöbetler devam eder.

Epilepsi Türleri


Rolandik epilepsi: Genellikle çocukluk cağında görülen bir türdür. Rolandik epilepsi ilkokul dönemlerinde başlangıç gösterir, ergenlik döneminin bitimi ile son bulur. Bu epilepsi türünde hastada gece uykusundan uyanıp konuşamama, nöbetler, dudak eğilmesi gibi durumlar görülür. Nadir hastalarda şuur kaybı veya vücuda saran etkilere rastlanır.
 • İyi Huylu Oksibital Lob Epilepsi: Çocukluk cağında görülen türlerden biridir. Bu türde de rolandik epilepside olduğu gibi ergenlik sonrası hastalık atlatılabilir. Hastada genellikle mide bulantısı, kusma, tek bir noktaya odaklanma, görsel bozukluk, nöbetler görülür.
 • Temporal Lob Epilepsi: Yetişkinlerde görülen epilepsi türüdür. Hastada oluşan nöbetlerin beynin şakak noktasından başladığı için bu ismi almıştır. Genellikle şuur kaybı ve davranış bozukluğu görülür.
 • Çocukluk Çağı Absans Epilepsi: Yine çocuklarda görülen ilkokul dönemi ile başlayıp ergenlik sonunda atlatılabilen bir türdür. Hastalar bir dakikalık dalgınlık yaşarlar ve bu süre içerisinde gözlerde kayma oluşabilir.
 • Junevil Myoklinik Epilepsi: Genellikle ergenlik döneminde görülen sabah saatlerinde etkisinin daha çok hissedildiği bir türdür. Uzun süreli tedavi gerektirir. Fakat çoğunluğunda iyileşme görülür.
 • Frontal Lob Epilepsi: Beyindeki frontal lobun ön kısmında meydana gelen nöbetler görülen bir epilepsi türüdür.
 • İyi Huylu Ailesel Bebeklik Çağı Epilepsi: Bebegin ailesinde bu durumun yaşanmış olması yani hastalığın genetik yollardan çocuğa geçmesi ile yeni doğumlarda ya da bebeklik döneminde görülür. Kısa süreli tedavi ile hastalık yok edilebilir.
 • Işığa Duyarlılık Gösteren Fotokonvulsif Epilepsi: Çok nadir görülen bir epilepsi türüdür. Eğer duyarlılık durumu hastada nöbetlere neden olmuyorsa televizyon izlerken ya da yoğun gün ışığı için önlemler alınabilir.
 • İnfantil Spazm: Hastanın tüm vücudunda öne ya da arkaya doğru kasılma nöbetleri görülür. Bebeklik döneminde meydana gelebilecek bir epilepsi türüdür. Nöbetler ardı ardına gerçekleşir. Hastada meydana gelen nöbetlerin nedeninin bulunamaması durumuna west sendromu denir. İğne tedavisi ile hastalık ilerlemeden kontrol altına alınabilir.

Epilepsi Türleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Epilepsi Belirtileri Nelerdir?

Epilepsi Belirtileri Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Yaşlılarda Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Yaşlılarda Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Epilepsi Yan Etkileri

Epilepsi Yan Etkileri