Bebeklerde Epilepsi Nöbeti Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Epilepsi Nöbeti Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde epilepsi nöbeti, 0,1 Yaş aralığında çok sık karşılaştığımız bu rahatsızlık bebeklik döneminde karşılaşılmaktadır. Bedende kasılma ve çenenin kitlenmesi gibi büyük nöbetlerle görülebildiği gibi, gözden kaçan küçük nöbetlerde olabilmektedir. Bebeklerde aniden çırpınma epilepsi nöbeti belirtisi olabilmektedir. Halk arasında epilepsi rahatsızlığı sara diye bilinir. Ateş ve kafa travması herhangi bir tetikleyici faktör olmadan tekrarlayan bilinç kaybıdır. Sıkça bebeklerde görülen epilepsi nöbetleri, vücutta kasılma/atma, çenenin kilitlenmesi ya da ağızdan köpük gelmesiyle anlaşılabilir. Bebeklerde görülen sadece kollar, bacaklarda ve baş bölgesinde ortaya çıkan ani sıçramaları hafife almayınız. Bebeklerde epilepsi nöbetlerini ailelerin gözlemleyip vakit kaybetmeden doktora götürmeleri gerekmektedir. Bebeklerde görülen bu nöbetlerin bazen tanınması zor küçük nöbetler de görülebileceğini unutmamak gerekir. Bu küçük nöbetlerde erken fark edilip doktora götürülmemesi durumunda büyük nöbetlere dönüşebileceğini bilip dikkate almak gerekir. Bebeklerde epilepsi nöbetinde gözden kaçırılmaması gereken atakları şöyle sıralayabiliriz,
 • Ani sıçrama ve kapanma, Bebeklerde kümeler halinde gelebilen, kollar, bacaklar ve baş bölgesinde görülen sıçrama ve kapanmalar atak belirtileridir.
 • Gözlerin sabit bir yere bakması, Bebeklerde kasılma, atma, gözlerin sabit bir yere bakması atak belirtisidir. Beraberinde kusma ile seyreder. Bebeğin vücudunun tek tarafında kasılma tek tarafında anormal bir his şeklinde kendini gösterebilir.
 • Dalma, Abans nöbetinde bebek ortalama 5/10 saniye kadar dalıp, çevresine karşı duyarsız bir şekilde durabiliyor.
 • Gece uykudan sık uyanma, Beynin ön tarafında bu bölgede gelişen nöbetlerde bebeğin uykudan sık uyanmasını sağlar. Bebekte görülen, kasılma ve anlamsız hareketler gözlenebilir. Bu durum çoğunlukla aileler tarafından uyku bozukluğuyla karıştırılır.
 • Ani baş dönmeleri, Bebeklerde görülen bir diğer atak belirtisi ise ani baş düşmeleri ve yere kapanma şeklinde nöbetleridir.
 • Sıçrama, Bazen bebeklerde ani elektrik çarpmasına benzetebileceğimiz bu sıçramalara myokonik nöbetler denir. Bebekte görülen bu sıçramalar bebeklerde epilepsi nöbeti gizli atağı olabilir.

Bebeklerde epilepsi nöbeti neden olur?

 • Kromozom Anomileri,
 • Beyin oluşumundaki yapısal bozukluklar,
 • Beynin oksijensiz kalması ve beyin kanamaları,
 • Tümörler,
 • Kafa travması,
 • Menenjit gibi beyin fonksiyonları epilepsiye neden olabilmektedir.

Bebeklerde epilepsi nöbetinde ilk yapılması gerekenler

 • Öncelikle nöbet geçiren bebeğinizi sağ ya da sol tarafına doğru yatay pozisyonda yatırın.
 • Başının altına bir yastık koyun, yakası ya da kıyafeti sıkıysa gevşetin.
 • Nöbet sırasında yapılan yanlışlardan bazıları çocuğu sallamak, üzerine su dökmek ve ağzına bir şey sokmaya çalışmaktır. Zaman kaybetmeden çocuğunuzu en yakın sağlık kuruluşuna götürün. Çocuğunuz epilepsi nöbeti geçiriyor ise çocuğunuzu izleyen doktorla iletişim kurabilirsiniz. Ne yapmanız gerektiğini doktorunuz size anlatacaktır.
Bebeklerde epilepsi nöbeti tedavisi, Hastalığın türüne göre nöbetler, Bazı bebeklerde yılda bir iki kez görülebildiği gibi, bazılarında günde 50/60 kez tekrarlayabilmektedir. Bebeklerde epilepsi nöbetleri çocuğun hayat kalitesini ciddi şekilde etkilemektedir. Epilepsiye neden olan faktör çocuğun zekâ düzeyini ve davranış sorunlarını ve epilepsinin şiddetini belirliyor. Bu rahatsızlıkta nöbet sayısı ve nöbet kontrolü de çok önemli.
 • İlaç tedavisi, Erken teşhisle ya da ileride tanı konulan vakıalarda ilaç tedavisinde kontrol altına alınan epilepsi, günlük normal hayatına dönmesine yardımcı olmaktadır. Epilepsinin türüne göre ilaç tedavisi de değişiklik göstermektedir. İyi huylu epilepsi nöbetleri ilerleyen yaşlarda %80 civarında düzelmektedir. Epilepsi rahatsızlıklarının büyük bir kısmı ilaç tedavisine yanıt vermektedir. En az iki yıl bazen de ergenlik dönemine kadar değişebilmektedir. Kafa travması ve menenjit gibi nörolojik durumlarda tedavi biraz daha uzun süreçli devam etmektedir.
 • Epilepsi cerrahisi, İlaç tedavisinde sonuç alınamayan durumlarda epilepsi cerrahisi uygulanır. Bu tekniğin başarı oranı oldukça yüksektir. Lakin her çocuk epilepsi cerrahisi tedavisini olamamaktadır. Olabilmesi için nöbetlerin belli bir noktadan kaynaklanıyor olması gerekmektedir. Çıkarılacak olan bölgenin dil ve görme gibi önemli fonksiyonu olan bölgelerden olmaması gerekmektedir. Buna yapılan tetkikler sonucunda uzmanlar karar vermektedir.
 • Vagus sinir stimülatörü, Çocuğun cerrahi yönteme uygun olamadığı durumlarda diğer bir tedavi yöntemi ise beyin pili tedavisidir. Göğüs altına yerleştirilen bu pil nöbetleri tamamen durduramaz lakin, belirgin bir seviyede iyileşme sağlar.
 • Ketojenik diyet, diğer bir tedavi şekilde Ketojenik diyet. Uzmanın vereceği beslenme diyetiyle bazı tür epilepsilerde etkili olmaktadır. Yağdan çok zengin besinlerle beslenme prensibine dayanır.

Bebeklerde Epilepsi Nöbeti Yorumları

soru

Özlem

05 Kasım 2017 Pazar

Bebeğim 3 aylık gözleri yukarı doğur kayıyor ellerini yumruk şeklinde yapıp kasıyor kendisini 2 3 sn sürüp tekrar düzeliyor süzen neden olabilir

Cevap yaz
cevap

Neba

08 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba Özlem hanım bebeğinizin bir sıkıntısı olabilir sizi korkutmak istemem ama mutlaka bebeğinizi bir çocuk doktoruna götürmeniz gerekir ihmale gelmez bazen erken teşhis bazı hastalıkları tamamen ortadan kaldırabilir onun için hiç zaman kaybetmeyin geçmiş olsun iyi akşamlar dilerim sağlıcakla kalın.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Epilepsi Türleri Nelerdir?

Epilepsi Türleri Nelerdir?

Epilepsi Öldürür Mü?

Epilepsi Öldürür Mü?

Epilepsi Nöbetleri

Epilepsi Nöbetleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Epilepsi Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Ketojenik Diyet Epilepsi

Ketojenik Diyet Epilepsi

Epilepsi Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

3 Aylık Bebeklerde Epilepsi Nasıl Anlaşılır Nedir?

3 Aylık Bebeklerde Epilepsi Nasıl Anlaşılır Nedir?

Epilepsi Çeşitleri Kaç Çeşit Epilepsi Vardır?

Epilepsi Çeşitleri Kaç Çeşit Epilepsi Vardır?

Güncel

Epilepsi Belirtileri Nelerdir?

Epilepsi Belirtileri Nelerdir?

Güncel

Epilepsi Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Epilepsi Genetik Midir?

Epilepsi Genetik Midir?